• Solid Shine projektörlerde gelecek nesil

Solid Shine Gelecek Nesil: Tam Lazer Işık Kaynaklı Projektör

Gelecek Nesil Teknolojisi ile Profesyonel Performans Peşinde

Üstün Görüntü Kalitesi

Daha yüksek bir algılanan parlaklık

PT-RZ670 serisi lazer projektörler, 6.500 ANSI lümenlik bir parlaklığa ulaşır (ANSI Standardına göre - Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü – bir projektörün üretebileceği en parlak beyaz). Yeni nesil lazer projektörü, renk üretim parlaklığı anlamında konvansiyonel bir 7.000 ANSI lümen 1 çipli DLP projektörle karşılaştırdığımızda, Panasonic  lazer projektör konvansiyonel projektörden daha renkli bir parlaklık üretir.

Bunun sebebi, konvansiyonel 1 çipli DLP projektörün renkleri, çeşitli renkli veya beyaz segmentlerden meydana gelen bir renk çarkı ile üretmesidir. Ancak lazer projektör bir renk çarkına sahip değildir. Bunun yerine, bir fosfor çark ile birlikte çalışan ve yeşil, mavi, kırmızı ve sarı renklerini yeniden üreten bir lazer ışık kaynağına sahiptir. Bağımsız renk kanallarında, renkler daha canlı ve parlak bir şekilde yeniden üretilebilir ve  konvansiyonel bir 7.000 ANSI lümenlik  1 çipli DLP Projektörün renk üretimini aşabilir.

Dolayısıyla PT-RZ670 Serisi projektörler daha yüksek parlaklık gerektiren uygulamalar için uygundur.

Olağanüstü bir kontrast oranı

PT-RZ670 Serisi projektörler, direkt olarak lazer ışığı kaynağını kontrol eder ve böylece lamba tabanlı projektörlerden daha hızlı bir tepkiyi mümkün kılarlar. Tam bir dijital kumanda ile çerçeve bazlı sahne bağlantı modülasyonu, daha yüksek hassasiyetli ışık çıkışı ayarını mümkün kılar. Bu da PT-RZ670 Serisine, parlaklığı düşürmeksizin olağanüstü 10.000:1* kontrast oranını verir.

Böylece aniden veya sıkça değişen parlak ve karanlık sahnelerde bile oldukça yüksek bir kontrast kontrolü mümkün olur. Projektör uzun süre boyunca kullanıldığında bile kontrastta herhangi bir azalma olmaz.

* DİNAMİK KONTRAST modu 3'e ayarlandığında.

 

Düşük Güç Tüketimi

Konvansiyonel projektör lambaları %100 güç ile çalışır. Bu, yansıttıkları görüntünün parlaklığından bağımsız olarak %100 parlaklık üretmeleri anlamına gelir.  Daha karanlık içerikler için, ilave teknoloji ekrana yansıtılan ışık miktarını ilave parlaklığı bir LCD paneli içine emerek ya da ışık yolundan uzağa yansıtarak azaltır. Her iki sistem de projektörden uzaklaştırılması gereken ilave ısı üretir. Diğer taraftan lazer diyotları, kısılabilir ışık kaynaklarıdır. Ancak tam parlaklık gerektiğinde %100 güç kullanırlar; mesela %100 beyaz olan bir görüntüde. Konvansiyonel projektör her zaman maksimum güç tüketiminde çalışırken, Lazer projektörün harcayacağı güç yansıtılan görüntünün içeriğine bağlıdır.

PT-RZ670 güç tüketimini

 

 

IEC 62087, TV’lerin, ekranların ve video ekipmanlarının güç tüketiminin ölçülmesi için, Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından yayınlanan tanınmış bir standarttır. IEC’nin ‘Test Resmi Videosu’ dünyanın farklı bölgelerindeki tipik video çıkışlarını yeniden üretmek için hesaplanarak farklı parlaklıklardan oluşacak şekilde düzenlenmiş bir materyaldir. Bu yöntem, Panasonic Solid Shine Projektörler gibi içeriğe bağlı güç tüketim özelliği sunan cihazların güç tüketimini ölçmek için geliştirilmiştir. Bu testte, Panasonic PT-RZ670 / PT-RW630 projektörleri Standart Modda 558W gibi ortalama bir güç tüketimi ortaya koydu.

 

Üstün Dayanıklılık

Tüm teknik ışık kaynakları gibi, lazer diyotlar da kullanım ömürleri süresince parlaklık kaybı yaşar. Konvansiyonel lambalardaki ışık azalması nispeten daha hızlı ve gerileyerek olur. Yeni lazer ışığı parlaklık olarak daha istikrarlıdır ve kısa bir kullanım süresinden sonra lazer projektörü aynı ilk parlaklığa sahip konvansiyonel bir projektörden daha iyi bir performans sergiler. Diğer bir avantaj da, projektörlerin parlaklığını uygulamaya göre ayarlayabilme, böylece kullanım ömrünü daha da artırarak bakım maliyetlerini düşürme imkanıdır. Bazı uygulamalar her zaman tam parlaklık gerektirmez. Bazen gereken uzun saatler boyunca çalışmaktır ve bu bakım maliyetlerini artırabilir. PT-RZ670 serisi ile projektörün kullanım ömrü esnek bir şekilde uzatılabilir.

Normal Mod Yaklaşık 20.000 Saat Aralıksız Çalışmayı Mümkün Kılar

6.500 IM parlaklık ile NORMAL modda, PT-RZ670 Serisi projektör yaklaşık 20.000 saatlik çalışmada* hiçbir bakım gerektirmez, ECO modunda 5,400 lm parlaklık ile uzunluk yaklaşık 24.000 saat olur*. Bu modlar, eğitim ya da işaret uygulamaları gibi sık ancak sürekli olmayan kullanımlar için uygundur.

* DİNAMİK KONTRAST modu 3'e ayarlandığında.

 

10 Yıla kadar Uzun Süreli Uygulamalar için Sürekli Parlaklık Modları

Kumanda odaları ve simülasyonlar gibi gözetleme uygulamaları için kurulum koşulları, 6,500 lm gibi yüksek bir parlaklık gerektirmez. Lazer ışığın çıkışını azaltmak, kullanım ömrünü uzatır. Bu özellik düşünüldüğünde, PT-RZ670 Serisi kullanım süresini uzatan ve sabit bir parlaklığı koruyan çalışma modlarıyla donatılmıştır. Örneğin UZUN ÖMÜR 3 modunda, 87.600 saatlik sürekli çalışmaya kadar çıkar. Bu, sabit parlaklık ve görüntü kalitesi ile yaklaşık 10 yıllık 7/24 projeksiyon anlamına gelir.

 

* ÇALIŞMA MODU, UZUN ÖMÜR 3 olarak ayarlandığında, parlaklık 1.500 lm olarak düşürülür. Işık kaynağı haricindeki diğer parçaların daha kısa süre içinde değiştirilmesi gerekebilir. Günde 24 saat x yılda 365 gün x 10 yıl = 87.600 saat.

 

Bakım GEREKTİRMEZ

PT-RZ670 Serisi, lazer ışık kaynağı ve DLP™ çipi için, projektörün içindeki sıcaklık artışlarını bastırmak amacıyla yeni geliştirilen soğutma sistemini kullanır ve böylece 45°C'ye (113°F) kadar olan ortam sıcaklıklarında stabil çalışma mümkün olur.
* Soğutma sistemleri kullanılarak 35 dB'lik sessiz çalışmaya da ulaşılabilir ve böylece izleyiciler tamamen proje içeriğine konsantre olabilir.
Sıvı soğutma sistemi doğrudan lazer ışık kaynağı modüllerini soğutur. Aynı zamanda 45°C'ye (113°F) kadar ortam sıcaklıklarında 6.500 lm gibi yüksek bir parlaklık seviyesini mümkün kılar.
* Sistem hermetik olarak yalıtılmıştır, böylece sıvının yenilenmesi gerekmez.

Bu soğutma sistemi, LCD teknolojisi kullanan diğer lambasız projektör sistemleriyle karşılaştırıldığında önemli bir farklılıktır. LCD paneli, bir direkt hava akışı ile soğutulmalıdır. Bunun için üründe filtre kullanılır ve dolayısıyla temizlik de gerekir. Sadece pasif soğutma (sıvı) ve mühürlenmiş optik blok kombinasyonu sayesinde tam anlamıyla bakım gerektirmeyen bir konsept mümkün olur

 

Daha fazla projeksiyon yerleşimi fırsatları

Tam 360 derece projeksiyon

Lazer ışık kaynağı optik motoru sayesinde dikey ve yatay olarak her yönde projeksiyon mümkündür.

Lazer projektörleri, her açıda kurulum için 360 derece döndürülebilir. Esnek projeksiyon yerleşim fırsatları sayesinde, çeşitli benzersiz ve akıllı uygulamalar mümkün olur.

Dikey 360 derece
Yatay 360 derece
360 derece D&Y kombinasyonu

Çeşitli Opsiyonel Lensler

Büyük ekran formatına, uzak mesafeden kısa mesafeye kadar çeşitli lensler uygundur.

RZ670 serisi tüm diğer Panasonic 1 Çipli DLP projektörlerle aynı lensleri kullanır. Böylece konvansiyonel bir projektörü yeni bir lazer ışık kaynaklı projektörler, lensleri değiştirmeden değiştirebilirsiniz.

 

Özellikler

*1 Lenssiz model
*2 Bakım saati çevreye göre değişir
*3 Sadece bazı bölgelerde
*NORMAL modda deniz seviyesinin 4 0 ila 4.200m üzerinde, diğer modlarda da 0 ila 2.700m üzerindeki yerlerde kullanıldığında.