Gözünüze hoş gelen cihazlar sizi yanıltmasın!

Hazırlayan: Panasonic Kurumsal Mobil Çözümler Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Jan Kaempfer

Halihazırda cihaz pazarında sürmekte olan bir savaş var. Ürünlerin kurumsal dünyadan önce tüketici dünyasına sunulma anlayışı sektörü sıkıştırmayı sürdürürken, geleneksel PC ve dizüstü bilgisayar oyuncuları, insanların tüketici cihazlarından beklemeyi öğrendiği kullanıcı deneyimini alıp, bu bilgiyi kurumsal cihaz deneyimini geliştirmek için kullanma iddiasında olan, tüketici pazarının büyük oyuncuları Apple ve Samsung gibi markalarla rekabet halindeler.

Bunun doğrudan bir sunucu olarak, iş dünyasının önemli karar alıcıları genellikle kurumsal cihazlarla mobil tüketici cihazları arasındaki ince çizginin belirsizliğinin karmaşasını yaşarken, saha çalışanları için en iyi cihazın hangisi olduğuna dair karar vermekte zorlanıyorlar. Örneğin, bazı zamanlarda belirli tüketici cihazlarından daha pahalı olan, tamamen dayanıklı hale getirmiş bir cihaza gerçekten ihtiyaç duyuyorlar mı?

Birçokları için, özellikle de BYOD (Kendi Cihazını Getir) anlayışının gelişmesiyle birlikte tüketici cihazları ve kurumsal cihazlar arasında artık net bir fark yok. Çok uzak olmayan bir geçmişte tüketici cihazlarının e-posta kontrolü, internette gezinme, web tabanlı uygulamaları kullanma ve film/fotoğraf görüntüleme gibi işlevleri yerine getiren, eğlence ve kişisel kullanım amaçlı cihazlar olduğunu kolaylıkla söyleyebiliyor, farklarını ayırt edebiliyordunuz. Düzgün ve hafif olmalarının yanında göze de hoş geliyorlardı.

Dayanıklı hale getirilmiş/kurumsal cihazlar ise büsbütün farklılardı. İş amaçlı olarak kullanılmak üzere tasarlanmışlardı. Özellikle daha dayanıklı ve sağlam bir tasarım gerektiren zorlu koşullar altında çalışmak için. Sunulan özelliklerin ise saha çalışanları ve servis teknisyenlerinin çalışma şekillerine uygun olmaları gerekiyordu. Öncelikli işlevleri, cihazın düşme ya da zarar görme ihtimalinin yüksek olduğu bir yerde ya da durumda bulunan verileri toplamaktı. Söz konusu cihazlar depo, çalışma sahası ya da petrol kulesi gibi değişken şartlarla çevrili ortamlarda sık rastlanan toz ve inşaat kalıntılarına karşı dayanıklı olmak zorundalardı. İşlevselliği bir hayli yüksek bu cihazların şık, hafif olmaları ya da göze hoş gelmeleri beklenmiyordu.

Bilgi Teknolojilerinde tüketici ürünlerinin ağırlık kazanması, tüketici sınıfında olmasına rağmen dayanıklı ve sağlam cihazlara olan talebi de arttırdı. Artık cihazların daha ince, daha hafif ve daha hızlı olmalarını bekliyoruz. Bol miktarda işlevselliğe sahip olan akıllı telefon ve tablet gibi tüketici cihazlarının şık görünümüne aşık olduk. Bir tatili planlamaktan faturalarımızı ödemeye kadar her şeyi parmaklarımızın ucuna getiren on binlerce uygulamamız var.

Tüm bunların yanında, kurumsal bir bakış açısıyla cihazlar için çoklu portlar, yeterli pil ömrü, sürekli hareket halinde olduğumuz için taşınabilirlik ve tüm hava koşullarında iş görme gibi özelliklere de ihtiyaç duyulduğunu söyleyebiliriz. Tüm bunlar, özellikle de zorlu bir atmosferde çalıştıracaksanız, doğru cihaza karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken önemli unsurlar.

Buradan yol çıkarak, bir sonraki cihazınızı seçerken size yardımcı olacak önemli bazı noktaları şu şekilde sıralayabiliriz:

Tüketici cihazlarının bozulma oranı

Tüketicilere yönelik mobil cihaz dayanıklı cihazlar kadar uzun ömürlü olacak şekilde tasarlanmazlar.

2013’te VDC Research’ün yayımladığı bir rapora göre, dayanıklı olmayan cihazlar, dayanıklı cihazlara kıyasla bozulmaya %100 oranında daha yatkınlar*. Tüketici cihazının yaşam döngüsü aylarla ölçülürken, dayanıklı cihazların ömrü yıllarla ölçülür.

Beş yıllık bir süre göz önünde bulundurulduğunda bir tüketici cihazının toplam sahip olma maliyeti bir dayanıklı cihazınkine kıyasla %50 oranında daha yüksektir. Birçok kullanıcı söz konusu zaman dilimi içerisinde tüketici cihazlarını iki ya da üç kez değiştirmekte, ilk başta planladıklarından çok daha fazla para harcamaktadırlar*.

VDC’nin çalışması ortalama cihaz arızalarının çalışma zamanında yaklaşık 80 dakikalık bir yavaşlamaya sebebiyet verdiğini de ortaya koyuyor*. Yani yalnızca değişim ve tamir masraflarının dışında kaybedilen çalışma sürelerini de maliyete katmak gerekli. Çalışma aksaklıklarını en düşük seviyeye indiren, dayanıklı bir cihaz kullanarak hem üretkenliğinizi artırır, hem daha hızlı bir işgücü ortaya koyar hem de işleri daha verimli yapma imkânını elde edersiniz.

Güvenlik

Tüketici cihazları her ne kadar dahili güvenliğe sahip olsalar da güvenliğin seviyesi kurumsal seviyedeki bir cihazınki kadar yüksek değildir. BYOD anlayışının gelişiyle birlikte kurumlar ağlarını her türden riske açık hale getiriyorlar. Şirket verilerinize aynı zamanda video indirmek, fotoğraf yüklemek ve internette umarsızca gezinmek için kullanılan bir tüketici cihazından erişmek şirket ağını korumasız bırakabilir. Dayanıklı bir cihaz kurumsal kullanım için tasarlanmıştır ve katı uyumluluk yönergelerine bağlı kalan ve cihazı koruyan güvenlik özelliklerini içerisinde barındırır.

Geçtiğimiz yıl yaşanan bilgisayar korsanlığı hadiselerinin ışığında, güvenlik çoğu şirket için bir öncelik halini aldı. Özellikle de hassas verilere sahip olanlar için... Kurumlar, en sıkı uyumluluk prosedürlerine bağlı kalan cihaz kullanımıyla sistemlerinin söz konusu saldırılara karşı korunduğuna dair iç rahatlığına sahip oluyorlar.

Rahatlık

Tüketici cihazları, geçmişte, sözkonusu rahatlık ve estetik olduğunda dayanıklı cihazları gölgede bırakıyorlardı. Bir tüketici cihazını dayanıklı cihazın yanına koyduğunuzda tüketici modelleri tasarım, dokunmatik ekran ve geniş uygulama çeşitliliği açısından tüketici cihazı dayanıklı cihazı modası geçmiş ve sıkıcı gösteriyordu. Artık bu değişti.  Günümüzün birçok dayanıklı cihazı tüketicilere yönelik akıllı telefon ya da tabletlerin görünümüne ve hissiyatına sahip. İki cihazı yan yana koyduğunuzda görecekleriniz farklardan çok benzerlikler olacaktır. Çoğu dayanıklı cihaz ayrıca Android ve Windows uyumlu. Dolayısıyla işletim sistemleri arasında verileri aktarmak artık daha kolay.

Peki, en hoş görünen, tasarıma odaklı tüketici trendi kullanılabilirlik pahasına benimsenmeli mi? Örneğin, en son sürüm mega incelikte cihazlarda VGA ve tam boyutlu USB portları genellikle tasarım pahasına gözden çıkarılmış oluyor. Kurumlarınsa günlük birçok iş için söz konusu portlara olan ihtiyacı sürüyor. Sunum yapmak, bir ağa bağlanmak için gerekli bağlantı özellikleri mobil çalışanlar için hayati öneme sahip. 

Kurumsal dayanıklı cihazların artık tüm sektörlerden mobil çalışanlara modern ve pratik seçenekler sunduğu aşikar. Görüntü, sabit disk ve klavye gibi kilit öneme sahip bileşenlere (konvansiyonel dizüstü bilgisayarlarda söz konusu bileşenler daha sık zarar görür) koruma sağlamak için tasarlanan kurumsal dayanıklı modeller profesyonellerin mobil PC ya da tabletlerine dair hasar ya da bozulma gibi endişeleri yaşamadan, hareket halinde etkin olmalarına olanak tanıyor.

O halde bir sonraki arayışınızda, yeni ve parlak tüketici cihazlarının fısıltılarına kendinizi kaptırmayın. Zira nihayetinde cihazı yıldan yıla tekrar tekrar değiştirmeniz gerekirse bunun kötü bir yatırım olduğu sonucuyla karşılaşabilirsiniz.

 

Kaynaklar

*Nisan 2013 (David Krebs) - Mobile Device TCO Models for Line of Business Solutions