İşletmeler mobil iş gücünü dayanıklı cihazlarla donatarak yüzde 15 tasarruf edebilirler

Panasonic Business ile IDC’nin (International Data Corporation) en son araştırmasında, “Gelecekte tasarruf etmek istiyorsanız şimdi ödeyin” deniyor.                                           

Panasonic Business’in hesaplamalarına göre; işletmeler mobil iş gücünü dayanıklı dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve elde taşınabilir cihazlarla donatarak, toplam sahip olma maliyeti tasarrufunu beş yıl içinde yüzde 15'e çıkarabilirler. Geçtiğimiz günlerde Panasonic tarafından piyasaya sürülen TCO (Toplam sahip olma maliyeti) Hesaplayıcısı; bu tasarrufun arıza oranları azaltılarak ve Panasonic Toughbook ve Toughpad cihazlarının yaygınlaşmasıyla uzun süreli kullanım sağlanarak elde edilebileceğini gösteriyor.  

Panasonic Kurumsal Mobil Çözümler Pazarlama Genel Müdürü Jan Kaempfer konuyla ilgili şöyle konuştu: “Zorluk, BT karar vericilerini şimdi ödeyip daha sonra tasarruf etmek konusunda ikna edebilmekte. Üstün tasarım ve korumaya yapılan yatırım nedeniyle, dayanıklı cihazlar sıklıkla geleneksel notebook veya laptoplardan daha yüksek fiyata satılırlar. Ancak kanıtların da apaçık gösterdiği gibi, tablet ve elde taşınabilir cihazlar bir yılda, notebooklar ise iki yılda masrafını karşılıyor.”

Panasonic; dizüstü bilgisayar, tablet ve elde taşınabilir cihazların kuruluşlara zarar verme maliyetlerini tam olarak anlamak için, geniş çaplı dikey endüstrilerdeki 800 kuruluşta BT karar vericilerinin yaklaşımlarını araştırmak üzere IDC ile işbirliği yaptı.

Arıza oranları

Araştırmada bir şirketin notebooklarının ortalama yüzde 18'inin bir yıl boyunca herhangi bir nedenden ötürü tamir edilmesi gerektiği ortaya kondu. Bu tamir ihtiyacının çoğu kaza sonucu oluşan hasarlardan kaynaklanıyor. Onarım rakamlarının tabletler için yüzde 16 ve elde taşınabilir cihazlar için yüzde 14 oranlarıyla çok az farkla daha düşük olduğu belirlendi. Ancak bu rakamlar yine de arıza anlamında elle tutulur bir orana işaret ediyor.  Notebookların yüzde 11'i ilk yılda arızalanırken, bu oran beş yıla kadar neredeyse ikiye katlanarak yüzde 21'e ulaşıyor.Tabletlerin ilk yıl arızalanma oranı yüzde 13 iken bu oran beş yılda yüzde 19’a varıyor. Elde taşınabilen cihazlarda ise arıza oranı ilk yılda yüzde 14 iken bu oran beş yılda yüzde 17’ye ulaşıyor.

Arıza riski taşıyan parçalar

Notebooklarda sıklıkla arızalanan parçalar belirlendi. Bu parçalardan en çok arızalananı ekran olurken onu sırasıyla klavye ve depolama sürücüsü (HDD veya SSD) takip etti. Tabletlerde en çok arızalanan parça ekran olurken onu sırasıyla portlar veya bağlayıcılar ile dış ana gövde izledi. Taşınabilir cihazlarda ise en çok arızalanan parça yine ekran oldu. Onu sırasıyla batarya ve dış ana gövde takip etti.

ROI (Yatırım Getirisi) Hesaplamaları

Katılımcılar dayanıklı olmayan her notebook için ortalama 1,075 pound ve her dayanıklı notebook için 1,616 harcadıklarını ifade etti. Yıllık cihaz arızası oranlarına ve ortalama hasar başına ödenen 2,775 poundluk tamir masrafına bakıldığında, dayanıklı cihazlar için yatırım getirisinin dayanıklı olmayan cihazların ikinci yılında karşılandığı görülüyor. Bu zamanlama ankete katılanlar baz alınarak iki yıl sekiz aylık ortalama bilgisayar yenileme döngüsünün içinde değerlendirilmiştir.

Dayanıklı cihazların getirisi tabletlerde, notebooklarda olduğundan daha düşük ve dayanıklı cihazların maliyet kazancına kolayca erişilebiliyor. Katılımcılar dayanıklı olmayan tabletlere 1,016 pound öderken dayanıklı cihazlara 1,140 pound ödediklerini belirttiler. Ortalama onarım maliyetinin 2,003 pound olduğu düşünülürse, yatırım getirisinin ilk yıldan sonra sağlanacağı söylenebilir.

Akıllı telefonlar ve elde taşınabilen cihazlar için dayanıklı olmayan cihazlara ortalama ödenen fiyat 659 pound iken bu fiyat dayanıklı cihazlarda 762 pound. Bu cihazlar için ortalama onarım maliyetinin 2,512 olduğu düşünülürse, yatırım getirisinin ilk yıldan sonra elde edilmesi beklenebilir.

Jan Kaempfer sözlerini şöyle sürdürdü: “Dayanıklı cihazlar ilk satın alındıklarında daha maliyetli olsalar da cihazları kullanırken ortaya çıkan arızalar, BT hizmet süresi ve ilgili diğer maliyetler açısından tasarruf edilen para miktarına bakıldığında; yüksek kaliteli ve dayanıklı bir cihaza yapılan yatırımın, yıllar içinde çok daha karlı çıkmanızı sağlayacağını söyleyebiliriz.”

Şimdi Öde, Sonra Kazan araştırmasının özetini buradan indirebilirsiniz.:

http://img03.en25.com/Web/PanasonicManufacturingUKLtd/{68b185c0-ad9a-49e2-80e0-6646634fd26f}_IDC_Whitepaper_EN.pdf

İşletmenizin ne kadar kar sağlayacağını keşfetmek için:

https://business.panasonic.com.tr/bilgisayar-urun-cozumleri/panasonic-co...