Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü Çekirge istilasıyla mücadelede iş ortağı olarak Panasonic’i seçti!

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü, Ortadoğu, Afrika ve Asya’da ekinlere zarar vererek kıtlık tehlikesi yaratan çöl çekirgeleri ile mücadele projesinde dayanıklılıkları ve zorlu koşullarda verimli çalışma becerileriyle Panasonic Toughpad tabletleri kullanıyor. 

Asya, Ortadoğu ve Afrika’da 60 civarında ülkenin insanları sürekli olarak çekirge istilası tehdidi altında yaşıyor. Yılın durgun dönemlerinde söz konusu bölgelerin kuru alanlarını mesken tutan çöl çekirgeleri çok hızlı bir şekilde çoğalıp 32 milyon kilometrekareye kadar alanı talan edebilecek istilalar gerçekleştirebiliyorlar. 40 milyon çöl çekirgesinin katıldığı istilalar, dünya karasal yüzeyinin yaklaşık %20’sindeki tarım alanlarını talan ederek tek bir gün içerisinde 350 bin kişiyi besleyebilecek ürünü yok edebiliyorlar.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü Afrika, Asya ve Ortadoğu’da kıtlığa yol açan bu istilalarla mücadele etmek için Çöl Çekirgesi Bilgi Servisi’ni (DLIS) kurdu. DLIS, 1975 yılından bu yana tarım arazilerini sürekli olarak gözlemleyerek olası çekirge istilalarına karşı bölge halklarını uyarma görevini üstleniyor.

DLIS, riskli alanlardan verileri eLocust3 sistemiyle topluyor. Sistem sahadan veri toplayan dayanıklı tablet ve yazılım bileşenlerinden bir araya geliyor.  Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü, eLocust3 sistemi için iş ortağı olarak uzun test süreçlerinin ardından Panasonic’i tercih etti. Panasonic, zorlu koşullarda saha görevlilerinin verimli bir şekilde kullanabileceği güvenli ve dayanıklı Toughpad marka tabletler üretiyor. Sistemde kullanılmak için Panasonic Toughpad FZ-A1 tabletler seçildi.

Panasonic Toughbook-Toughpad Kilit Müşteri Yöneticisi Mauro Cofelice, FZ-A1 tabletlerle ilgili şu görüşü paylaşıyor: “Sezgiselliği yüksek olan sistem yazılımı Panasonic Toughpad FZ-A1 tabletlere yükleniyor ve çekirge istilası riski taşıyan ülkelerdeki yerel saha komiserlerine dağıtılıyor. FZ-A1 tabletler bir uydu ağı üzerinden ulusal kontrol merkezlerine ve merkezi Roma’da bulunan DLIS’e bağlanıyor. DLIS çekirge faaliyetlerinin yoğunluk teşkil ettiği bölgeler için ekip sevk ve idaresini üstleniyor. Saha komiserleri tabletleri gelişmiş bir navigasyon aracı olarak kullanıyor. Söz konusu bölgelerde yaşam koşulları bir hayli çetin. Merkeze son derece uzak olan bölgelerde ulaşım imkânları bulunmuyor ve ortalama sıcaklık 40 dereceyi aşabiliyor. Komiserler bölgeye ulaştıklarında cihazlarımızı gözlem, kataloglama ve iletişim amaçları için kullanıyor. Gönderdikleri veriler sayesinde yer ve hava ekipleri çekirge istilasını henüz yayılmadan bertaraf edebiliyorlar. Toughpad FZ-A1 efsaneleşmiş sağlamlığı, yoğun güneş ışığı altında rahatlıkla okunabilen ekranı ve bağlantı becerileriyle projenin teknoloji ihtiyacını en iyi şekilde karşılıyor.”

Panasonic, projeye 375 adet FZ-A1 Toughpad ile katkıda bulundu. Android işletim sistemli dayanıklı tabletler mobil ve saha kullanımları için özel olarak tasarlanmış bulunuyor. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü, 2014 yazından bu yana tabletleri yüksek risk altındaki 22 ülkeye dağıtıyor.

Toughpad FZ-A1, 120 cm yükseklikten düşüşlere karşı MIL-STD-810G derecesine sahip. Ürün toza ve suya karşı da IP65 uluslararası koruma standardını karşılıyor. Olağanüstü yüksek sıcaklıklarda çalışabilen Toughpad FZ-A1, yüksek parlaklık değeri, 10,1 inç kapasitif çoklu dokunmatik ekran, anti yansıma/parlama kaplamalı, gün ışığında kolay görüntülenebilen ekran gibi özelliklere sahip.  Ürün, yeniden şarj edilebilen pil, USB girişi, harici bellek, entegre GPS ve kamera ile donatılmış bulunuyor.