Hırsızlar için hayatı zorlaştırır

Absolute Software’in Computrace ürünü Toughbook'unuzu ve verilerinizi korumanıza yardımcı olur

Farkında olmayabilirsiniz, ancak işletmeniz için Toughbook satın alarak sadece fiziksel hasarlara karşı korunan bir laptop satın almış olmazsınız, aynı zamanda – potansiyel olarak – hırsızlığa karşı da korunan bir laptop satın almış olursunuz. 2007 yılından bu yana, Toughbook modellerinin çoğunda Absolute Software’in Computrace varlık yönetimi ve hırsızlık koruma yazılımı BIOS içinde gömülüdür. Varsayılan durumda etkin olmayan Computrace’in Agent yazılımı lisans satın alınarak aktifleştirilebilir.

Neler yapar? İşletim sistemine yüklenmiş bir uygulama ajanı 24 saat boyunca Absolute İzleme Merkezi ile temas halindedir, Toughbook'un nerede olduğunu, kimin tarafından kullanıldığını ve hangi yazılımın yüklendiğini izleyebilmeniz için size gereken bilgileri sağlar. Bir Toughbook'un çalındığını rapor ettiğinizde, hırsız internete bağlandığı anda, ajan bulunduğu yeri ve veri kullanımını on beş dakika aralıklarla izleme merkezine rapor edecektir. Bu verileri kullanarak, Absolute’un Hırsızlık Kurtarma Ekibi delil elde ederek bilgisayarınızı kurtarmak amacıyla yasal güçlerle iş birliği yapar. Nokta belirleme amacıyla Computrace mevcut Toughbook serilerinde bulunan Qualcomm Gobi mobil Internet ve GPS çözümleriyle birlikte çalışır.

Hepsi bu değil. İstendiği takdirde Computrace laptopta bulunan herhangi bir veriyi uzaktan silebilir, şifrelenmiş dosyaların ele geçirilip geçirilmediğini anlayabilir ve hatta çalınan bilgisayarı devre dışı bırakabilir. Kamu sektörü veya finans endüstrisi gibi veri güvenliğinin yasal yükümlülük olduğu durumlarda, bu hayati özellikler ve Computrace uyumluluk kanıtı açısından bir denetleme raporu sunar. Ajan uygulamasını hırsızların fark etmesi zordur – bir servis olarak çalışır ve uygulamalar listesinde görünmez – ve eğer hırsızlar internete girmezlerse, izleme merkezinin SMS yoluyla uzak bağlantı kurmasını isteyebilirsiniz.

Şüphesiz ki BT konusunda uzman suçlular bu tür koruma ile mücadele edecektir, işletim sistemini yeniden kurmaya çalışacak ya da sabit diski sökeceklerdir. Bu noktada BIOS içindeki ajan devreye girer, BIOS ajanı değişikliği fark eder ve uygulama ajanını işletim sistemine yeniden kurar. Computrace bu sayede pazardaki en üst düzey yazılım tabanlı tehdit önlemine sahiptir. Computrace Avrupa genelinde şirketlerden ve organizasyonlardan çalınmış laptopların kurtarılmasına yardımcı olmuş, suçluların cezalandırılmasına yardım etmiştir: bir vakada bir laptopun bulunması birden fazla çalınmış bilgisayara ve 200'den fazla cep telefonuna ulaşılmasını sağlamıştır!

Daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız, www.absolute.com adresini ziyaret edin veya yerel Toughbook satıcınızla görüşün.