• Should you choose a consumer device or something a little tougher?

Case studies

Pegasus Havayolları'nın Elektronik Uçuş Çantası Yazılımı Panasonic FZ-G1 ile kokpite taşındı

Panasonic Toughpad FZ-G1 ve Pegasus EFB, uçuş operasyonlarında kullanılan kağıt miktarının azaltılması konusunda kapsamlı bir kokpit çözümü ortaya koydu. Geleneksel uçuş çantası kullanımından doğan iş yükü, yüksek maliyetler ve değişen teknoloji koşulları dikkate alındığında uçuş çantasının da dijitalleşmesi kaçınılmaz oldu. Bu çözüm sayesinde pilotlar artık daha odaklı ve dikatli çalışabiliyor. Toughpad FZ-G1 ve Pegasus EFB uyumu Pegasus Havayolları'na güvenlik, yasal mevzuata uygunluk ve tasarruf konusunda büyük faydalar sağlıyor.

Otto Pachmayr - Modern warehouse management with TOUGHPAD FZ-G1 in beverage industry and stores

Sektör: Common, Logistics

easyJet improves customer boarding times

Sektör: Common, Transportation
Departure gate solution increases flexibility and reduces costs using Panasonic rugged handheld devices for pre-flight boarding.
The technology solution using 3D imaging software and an Intel 3D RealSense camera integrated into a Panasonic Toughpad tablet has the potential to improve patient care and reduce the £5 billion impact on the NHS of treating wounds and ulcers. A consultant surgeon in Burns and Plastic Surgery is pioneering revolutionary new technology to help treat patients with wounds using 3D imaging software that runs on rugged Panasonic Toughpad tablets and has been developed by Swansea-based health infomatics company GPC.

Pages