Biyometrik giriş kapıları denemesi sayesinde Belçikalı futbol taraftarlarının turnikede beklediği süre kısalıyor

Belçika futbol kulübü RWD Molenbeek’in kombine bilet sahipleri, turnikelerde uygulanması planlanan yüz tanıma teknolojisi sayesinde stadyumdaki tribünlerine daha kolay girebilecekler.

Proje henüz test aşamasında olsa da kombine biletlerini çevrimiçi olarak sipariş eden taraftarlar şimdiden kimlik fotoğraflarını yükleyebiliyor. Bu fotoğraf, stadyum girişinde kombine bilet sahiplerinin sırasına kurulacak iki kamera tarafından çekilen görüntülerle gerçek zamanlı olarak karşılaştırılacak ve taraftarların daha hızlı giriş yapmasını sağlayacak. Otomatik kapı, 2019’un başında kurulacak.

Kombine bilet sahipleri için daha hızlı kontrol

Kâğıt biletini unutmuş olan seyirciler de stadyuma problemsiz şekilde girebilecekler. Fotoğraf yüklememiş veya giriş biletini ödünç almış olan kişilerin ise geleneksel kapılardan geçmesi ve turnikelerde biletlerini göstermesi gerekecek. Sistem, Zetes tarafından Panasonic yüz tanıma teknolojisini kullanarak kuruldu.

Son derece güvenilir

Yüz tanıma yazılımı, sezonluk bilet sahiplerine sunulan daha ileri bir avantaj olarak sadece giriş kontrollerinde uygulanıyor. RWDM Yönetim Kurulu Başkanı Thierry Dailly uygulamayı şu sözlerle açıklıyor: “Hızlı ve güvenilir bir veri işleme olanağı sunan algılama sistemi sayesinde stadyuma giriş kontrollerini hızlandırmak için bir sistem kurabiliyoruz.”

Zetes CEO’su Alain Wirtz de şu sözleri ekliyor: “Bu proje, Zetes’in sahibi olan Panasonic grubu tarafından sağlanan yenilikçi imkanlardan nasıl faydalanabileceğimizin mükemmel bir örneği. Zetes, birçok farklı uygulaması olan kimlik belirleme teknolojisinde uzman. Bu projenin ürünlerimiz için bir mağaza vitrini işlevi görmesini umuyoruz.” Pilot proje, yaklaşık bir yıl sürecek.

Kişisel gizliliğin korunması

Sistem için taranan taraftarların fotoğrafları, internete ya da başka bir sisteme bağlanmış olan bir RWDM sunucusunda depolanıyor. Sadece RWDM tarafından yetki verilen personeller bu verilere erişebilirken, giriş kapısındaki kameralar tarafından toplanan bu veriler kaydedilmiyor. Böylece taraftarların gizliliği güvence altına alınıyor. Şu anda hâlâ test aşamasında olan sistem, 2019’un başında otomatik kapının kurulmasıyla tamamlanacak.