• FacePRO™
  Yüz Tanıma Teknolojisi

Yüz Tanıma Teknolojisi

FacePRO    Temel Özellikler    Azaltılmış Yük    Yüz Tanıma  

FacePRO™ Yüz Tanıma Çözümü, Panasonic i-PRO kameralardaki canlı veya kayıtlı görüntüyü kullanarak bir kişinin yüzünü kayıtlı yüzlerden oluşan veritabanıyla otomatik olarak eşleştirilir ve yüz eşleşmelerinin bildirilmesini ve uyarılmasını gerçekleştirir.

Sunucu başına  20 adede kadar kamera için gerçek zamanlı işleme kapasitesi sağlar ve 30.000 adede kadar kayıtlı referans yüzde yüksek hızlı arama yapabilir.

 • Zorlu ortamlarda bile yüksek hassasiyet

 • En iyi çekim özelliği ve kolay kurulum ile maliyet azaltma

 • Sistem genişletilebilirliği (30.000'e kadar yüz)

 

Nasıl çalışıyor? 

 

Yüz tanıma yazılımı sisteminizde sessizce çalışır, tespit ettiği her yüz hakkındaki verileri toplar; bu veriler daha sonra kolayca erişilebilen bir veritabanında depolanır. 

Kullanıcı bu veritabanına erişebilir ve belirli bir yüzü belirleme seçeneğine sahiptir. Bu özellik sayesinde gelecekte belirli bir kişi algılandığında kullanıcı alarm kurabilir veya sadece kişinin hareketlerini, kronolojik sırada sistemdeki tüm kameralar aracılığıyla takip edebilir.

face recognition software, panasonic, face detect

panasonic, face matching, technology, security camera

Yüz Tanıma Çözümünün en önemli avantajlarından biri size merkezi bir yönetim noktasından verdiği kontrol derecesidir.

Kamera ve sunucunun arasındaki direkt bağlantı sayesinde tek bir sunucudan aynı anda 20 uzaktan kamerayı kontrol edebilir ve bilgi alabilirsiniz. Sistem tarafından yapılan gerçek zamanlı yüz eşleştirme ve görsel analiz ile kullanıcı belirli bir yüze veya müşteriye ait kaydedilmiş görüntülere GUI aracılığıyla gözetim yazılımından kolayca ulaşabilir.

Yazılım aynı zamanda bir matematiksel analiz özelliğine de sahip. Bu özellikle yazılım, insan sayımı gibi istatistiklere ulaşma şansı verir, yaş ve cinsiyeti de tespit edebilir. Sistem daha sonra ilgili bilgileri erişilebilir bir şekilde görüntüleyecektir.  panasonic, face matching, security camera,

 

NIST tarafından değerlendirilmiş yüksek hassasiyetli Üst düzey yüz tanıma motoru

 • Yeni yazılımda kullanılan derin öğrenme teknolojisi Singapur Ulusal Üniversitesi ile ortaklaşa geliştirildi ve yüz tanıma performansını geleneksel sistemlere kıyasla %500'e*3 kadar artırır.

  *3 Yanlış kişi kabul oranı IJB-A yüz görüntü veri kümesi ile 0,01 olarak ayarlandığında reddetme oranı %20'ye düşürülmüştür.

 • Derin öğrenmeyi, makine öğrenme yöntemini, hataları bastıran bir benzerlik hesaplama yöntemiyle birleştiren eşsiz bir algoritma, yüzün açısı alındığında (45 dereceye kadar sola veya sağa ya da 30 dereceye kadar yukarı veya aşağı), güneş gözlüğü ile kısmen gizlenmiş veya yaşlanma ile değişmiş olduğundaki gibi geleneksel yüz tanıma teknolojisiyle zor olan durumlarda tanınmayı mümkün kılar.

 

 

 

 

 

iA fonksiyonu ve Best Shot (En İyi Çekim) görüntüler, yüz tanıma motoru performansını en üst düzeye çıkarır ve yüksek tanıma hassasiyeti sağlar 

 • iA fonksiyonu, kameraların sahneyi otomatik olarak algılamasını ve video görüntülerinin keşfedilebilirliğini iyileştirmek için ayarların otomatik olarak optimize edilmesini sağlar. Kamera, nesne hareketi ve arka ışık nedeniyle genellikle görülmesi zor bir videodaki hareketli nesnelerin, hareket hızının, yüzlerin ve ışık yoğunluğunun (gündüz/gece/farlar) otomatik olarak algılanmasını sağlar ve ayarları gerçek zamanlı olarak optimize ederek nesnenin daha uygun videosunu çeker.
   
 • Bu yazılıma dahil edilen Best Shot (En İyi Çekim) Lisans Anahtarı, bir kişi kameranın önünden geçtiğinde çekilen çoklu yüz görüntülerinden yüz tanıma için uygun görüntüleri otomatik olarak seçmek üzere Panasonic i-PRO EXTREME serisi ağ kameralarına (ayrıca satılır) kurulabilir ve sadece seçilen görüntüleri sunucuya gönderir. Bu, yüz tanıma için yüksek kaliteli görüntülerin sunucuya yük eklemeden gönderilmesini sağlar.

 

 

Azaltılmış sunucu ve ağ yükü

Bu ürünü iA fonksiyonuna sahip kameralarla birleştiren FacePRO sistemi, kamera tarafından yüzlerin algılanmasını ve yalnızca yüz içeren Best Shot (En İyi Çekim) görüntülerin sunucuya gönderilmesini sağlar, bu da ağ yükünü önemli ölçüde azaltır ve büyük bant genişliğine olan ihtiyacı ortadan kaldırır. Best Shot (En İyi Çekim) görüntüleri kullanarak sunucuda yüz tanıma gerçekleştirme, sunucu yükünü ve sabit sürücü kapasite gereksinimlerini azaltır. Tab3 Genişletilmiş Arama Becerileri Standart Yüz Tanıma Sunucusu Yazılımı (WV-ASF950) ile maksimum 10.000 yüze kadar basit toplu kayıt mümkündür. İsteğe bağlı Yüz Kaydı Genişletme Kiti (WV-ASFE951W), 30.000 adede kadar kayıt yapılmasını sağlar. Yüz Tanıma Eşleştirme Becerileri Yüz Tanıma Çözümünün en önemli avantajlarından biri, merkezi bir yönetim noktasından size sağladığı kontrol seviyesidir. Kamera ve sunucu arasındaki doğrudan bağlantı sayesinde, aynı anda tek bir sunucudan 20 adede kadar uzak kamerayı kontrol edebilir ve bilgi edinebilirsiniz

  

 

Genişletilmiş Arama Becerileri

Standart Yüz Tanıma Sunucusu Yazılımı (WV-ASF950) ile maksimum 10.000 yüze kadar basit toplu kayıt mümkündür. İsteğe bağlı Yüz Kaydı Genişletme Kiti (WV-ASFE951W), 30.000 adede kadar kayıt yapılmasını sağlar.

 

 

 

 

İnsan sayımı, Yaş ve Cinsiyet

Yazılım aynı zamanda bir matematiksel analiz özelliğine de sahip. Bu alanda kullanıcılara insan sayımı gibi istatistikleri analiz etme becerisi sunulur ve ayrıca yaş ve cinsiyetleri algılamalarına olanak sağlar.                          

sistem daha sonra ilgili bilgileri erişilebilir bir şekilde görüntüleyecektir. 

 • Tespit edilen yüzleri sayın, yaş ve cinsiyetlerini değerlendirin.
 • Ekrandaki sonucu istatistiksel grafikle görüntüleyin.
 • İstatistiksel veriler, analitik kullanım için bir CSV dosyası
  olarak kaydedilebilir.

 

 

Yüz Tanıma Eşleştirme Becerileri

Yüz Tanıma Çözümünün en önemli avantajlarından biri size merkezi bir yönetim noktasından verdiği kontrol derecesidir. Kamera ve sunucunun arasındaki direkt bağlantı sayesinde tek bir sunucudan aynı anda 20 uzaktan kamerayı kontrol edebilir ve bilgi alabilirsiniz. Sistem tarafından yapılan gerçek zamanlı yüz eşleştirme ve görsel analiz ile kullanıcı belirli bir yüze veya müşteriye ait kaydedilmiş görüntülere GUI aracılığıyla gözetim yazılımından kolayca ulaşabilir.

 • Kayıtlı kişilerle eşleştiğinde, yüz eşleştirme alarmı gerçek zamanlı olarak çalar ve listede bir alarm geçmişi görüntüler.
 • Belirlenen ekran görüntüsü, alarm geçmişine çift tıklayarak kontrol monitöründe oynatılabilir.
 • Müşteri çeşitleri ve davranışları hakkında çok daha fazla fikir sahibi olun.
 • Panasonic gözetleme kamerası ve IP tabanlı yüz tanıma teknolojisinin analitik becerileriyle operasyonlarınızı şekillendirin.
 • İnsan sayımı ve ısı haritası ile daha rahat, güvenli ve verimli ziyaretçi deneyimi sağlayın.
 • Riskleri en aza indirin ve tesislerinize istenmeyen erişimi önleyin. 

Panasonic'in yüz tanıma sunucusu WV-ASF950, bir IP Güvenlik Sisteminde yüz tanımayı çalıştırma olanağı sunar.
Kameralarda ve sunucuda yer alan Panasonic teknolojisi sayesinde kimlerin binalarınıza erişimi olduğunu görebilirsiniz. Buna ek olarak pazarlama analizi için insan sayımı, yaş bilgisi ve cinsiyet değerlendirmesi gibi bilgileri alabilirsiniz.*

 

Örnek Olay Çalışması

18 Ekim 2017 itibariyle Tokyo Uluslararası Havalimanı'nın göç kontrolünde üç ünite Panasonic yüz tanıma sistemli kapı devreye alınmıştır. Biyometrik verilerin önceden kaydedilmesini gerektirmeyen sistem, kişinin kimliğini doğrulamak için yüz tanıma sistemli kapıda çekilen bir fotoğrafla kişinin pasaportuna gömülü IC çipinde seyahat eden kişinin fotoğraf verilerini karşılaştırır.

Referans:Adalet Bakanlığı Tarafından Tercih Edilen Panasonic Yüz Tanıma Sistemli Kapı