BARİ, AVRUPA AKILLI ŞEHİR KONUMUNU HEDEFLEYEN PANASONIC 4K CCTV'Yİ SEÇTİ

İtalya'nın özerk bölgelerinden Puglia'nın başkenti Bari'de, güvenliğin yanı sıra gözlemlemeyi de entegre eden ve 200'den fazla Panasonic True 4K WV-SPV781L video kameradan oluşan geleceğe şimdiden hazır ve gelişmiş bir sistem kuruldu.

Temmuz 2016'da 1,3 milyon nüfusu ile İtalya'nın en büyük altıncı şehri olan Bari'de, şehir genelinde güvenliği yöneterek operasyonel güvenilirlik, doğru içerik yönetimi ve video kalitesi bakımından en iyi sonuçları almanın gitgide artan zorluğuyla başa çıkmak için Panasonic True 4K WV-SPV781L tabanlı, son teknoloji ürünü bir CCTV sistemi kuruldu.

Bari'de Mayıs 2017'de düzenlenen uluslararası G7 Finans zirvesi için kentsel alanları etkili ve verimli bir biçimde izleyebilecek bir sistem kurulması amaçlanıyordu. Bu kurulum, Belediye Başkanı Antonio Decaro, BT altyapısı departmanları ve Zabıta Müdürlüğü, teknoloji desteği sağlayan Electronic's Time ve kurulum işini üstlenen OnLiCom'un da bulunduğu bir ekibin yoğun çabasıyla gerçekleşti.

Aynı zamanda İtalya Belediyeler Birliği (ANCI) Başkanı da olan Antonio Decaro, bu süreci şu şekilde açıkladı: "Şehir güvenliğini sağlarken karşı karşıya kalınan karmaşık sorunları çözmek için esasında tüm büyükşehirler mücadele veriyor. Seçtiğimiz gibi modern bir CCTV sistemi kurmak, bize suç faaliyetleri ile başa çıkma bakımından oldukça etkili ve son derece yüksek kaliteli görüntülere erişme imkanı verdi." Bölgeyle ilgili ayrıntılı bilgiler, projenin ilk aşamasında en hassas hedefleri bulma ve bu sayede video kameraların nereye yerleştirileceği konusunda belediye ile emniyet ve asayiş kuvvetlerine yardımcı oldu.

Electronic's Time'ın Bölge Satış Müdürü ve Teknik Mühendisi Generoso Trisciuzzi ise süreci şöyle yorumladı: "Bari'nin; suç önleme, trafiğin yönetilmesi, yasa dışı çöp dökümünün ve ev hayvanlarının terk edilmesinin önlenmesi, araç plakalarının okunması ve ilgili diğer birçok hizmetin sağlanabilmesi için bir CCTV sistemine ihtiyacı vardı. Bu kurulumla beraber, hâlihazırda çalışan kameraların yanına 200'ü bullet ve yüze yakını da hız algılamalı kubbe kamera olmak üzere yaklaşık 450 video kamera takılacak."

Bari BT Altyapısı Teknik Direktörü Antonio Gallucci Panasonic'in kameralarını değerlendirdi: "Zabıta Müdürlüğü'nün BT Müdürü Giambattista Quaranta ile birlikte en uygun olanı bulmak için pazardaki ürünleri dikkatle değerlendirdik. Panasonic video kameraların saha testleri, bu ürünlerin mükemmel kalitesini gösterdi. Zorlu çevre koşulları altında bile keskin, ayrıntılı görüntüler ve gerçek renkler verebilmeleriyle öne çıkıyorlar. Video akışlarının dikkatli yönetimi ve operasyon odasıyla tam ara bağlantı sayesinde gerçekten kayda değer sonuçlar elde ettik." 

Bari kurulumunun yenilikçi yapılandırması, görüntülerin gerektiğinde yüksek performanslı yerel bölge ağı gerektirmeden yerel çözünürlükte görüntülenebilmesini sağlıyor. 4K CCTV sistemlerinin şu anda İtalya'nın diğer hiçbir şehrinde bulunmayan bir özelliği de, ayrıntılar için önemli ölçüde bant genişliği gerektirmeden eşsiz görüntü kalitesi sağlama kapasiteleri olarak öne çıkıyor. 

WV-SPV781L: IP 4K vandalizme karşı dayanıklı kamera ve IP66

Panasonic'in en son teknoloji ürünü kamerası 30 fps'ye kadar UltraHD-4K çözünürlük (3840 x 2160 piksel) ve 15 fps'ye kadar 12 MP (4000 x 3000 piksel) özelliği sunuyor. Ultra geniş x6 yakınlaştırma lensi, yeni geliştirilmiş 3 motoru ve Smart DoF (Akıllı Alan Derinliği) ile bu kamera, görsel alan içerisinde yakında ve uzakta bulunan nesnelere artırılmış ve yoğun odak imkanı sağlıyor.

Bu video kamerada düşük ışıkta bile gerçekçi renkleri korumak için araç farları ve SCC (Süper Renk Parlaklığı Telafisi) fonksiyonu gibi doğrudan ışık kaynaklarını azaltmak için kullanılan HLC fonksiyonunun yanı sıra Gece/Gündüz fonksiyonu ile birlikte 0,3 lx (Renkli) ve 0,04 lx'e kadar (Siyah/Beyaz) yüksek hassasiyet bulunuyor. Ayrıca yerleşik akıllı IR LED ışığı ve sis telafi fonksiyonu özellikleri de mevcut. 

Bu kamerada ek olarak IP66, 4X tipi (UL50) ve NEMA 4X ile uyumlu IEC60529, Panasonic'in patentli yağmur yıkama kaplaması ve değişken atmosfer koşullarında kullanım için nem giderici de bulunuyor.