Panasonic insansız hava aracı bulma teknolojisi geliştiriyor

Panasonic, insansız hava aracı (İHA) kazalarını ve terörizm tehdidini azaltmak için insansız hava aracı bulma teknolojisini geliştiriyor. 

Oxford Research Group tarafından yapılan araştırma, insansız hava aracı tehdidini ‘yanlış ellerde oyunun kurallarını değiştirebilecek’ bir unsur olarak tanımlıyor. İnsansız Hava Araçlarının Devlet Dışı Aktörler Tarafından İngiliz Hedeflere Düşmanca Amaçlarla Kullanımı adını taşıyan rapor, ‘insansız hava araçları basit, düşük maliyetli ve etkili uçan el yapımı patlayıcılar olarak kullanılacaktır’ tespitinde bulunuyor.

Panasonic’in İHA bulucu prototipi, Excel Londra’da gerçekleşen Birleşik Krallık’ın en büyük güvenlik fuarı IFSEC 2016’da görücüye çıktı.

Bu teknoloji İHA’ların tespit edilmesini sağlıyor. Bu da İHA’ların denetim altına alınabilmesi için bir başlangıç noktası olarak görülüyor.

32 sıralı mikrofon ve Pan Tilt Zoom CCTV kamera kullanarak, her bir sensör 150 derecelik bir görüş alanında 300 m’ye varan uzaklıklardaki İHA’ları algılayabiliyor. İHA bulucu çevredeki gürültüleri analiz ederek tespit aşamasında eliyor.

Panasonic Avrupa Ürün Pazarlama Müdürü Gerard Figols, “İHA’ların popülerliğindeki artış hızlı ve büyük oldu ancak oluşturdukları potansiyel tehditlere karşı yasak bölgelerin nasıl korunacağı hakkında çok az gelişme gösterildi. İHA bulma teknolojimiz, örneğin askeri veya hükümet binalarının etrafında uçan İHA’ları bulmaya ve engellemeye yardımcı olacak” dedi.

Panasonic Güvenlik Çözümleri'ne dair daha fazla bilgi için lütfen https://business.panasonic.com.tr/guvenlik-cozumleri/ adresini ziyaret edin