OTOPARKLARDA ÇOK SAYIDA VANDALİZM OLAYINDAN SONRA: DAHA İYİ BİR GÖZETİME İHTİYACIMIZ VAR.

İsveç'te, aktif olarak kullanılan iki otoparka, güvenliği ve işletimi geliştirmek için, 100 adet Panasonic yüksek çözünürlüklü güvenlik kamerası kuruldu. Bu önlem hem güvenliği artırdı hem de önemli maddi faydalar sağladı.

İsveç'te, aktif olarak kullanılan iki otoparka, güvenliği ve işletimi geliştirmek için, 100 adet Panasonic yüksek çözünürlüklü güvenlik kamerası kuruldu. Bu önlem hem güvenliği artırdı hem de önemli maddi faydalar sağladı.

2014 yılının bahar aylarında, İsveç'in Luleå şehri araçlara zarar veren kişilerin ve hırsızların hedefi oldu. Bu kişiler genellikle şehir merkezindeki yerel otoparklarda bulunan araçları tahrip etti ve hem araç sahipleri hem de servis çalışanları için oldukça büyük bir rahatsızlığa neden oldular. Luleå şehir merkezindeki otoparklar, haftanın yedi günü çalışıyor ve alanda, kapalı kısımda 180'den fazla, açık kısımda ise 700'den fazla aracın park edebileceği bir alan mevcut. Günlük hayatta, çok sayıda vatandaş bu otoparkları kullanıyor ve uzun saatler boyunca bu otoparkların güvenliğine bel bağlıyor. Aynı zamanda, otopark operatörleri, bazı insanların araç tamiri veya gece arabada uyumak için otopark tesislerinin uzak kısımlarını kullanması durumuyla karşı karşıya kalıyor.

Özellikle de akşamları, güvenliği iyileştirmek ve müşterileri güvende tutmak için önlemler alınması gerekti. Belediye, canlı bir CCTV sistemi kurmaya karar verdi ve en iyi çözümü bulmak için bir teklif süreci başlatıldı.

Gereklilikler açıktı. Kayıtların son derece net bir çözünürlüğe sahip olması ve sistemin iki otoparkın her bir noktasını izleyebilmesi gerekiyordu. Buna ek olarak, veri güvenliği ve uzaktan erişim kontrolü de listede yüksek bir önceliğe sahipti.

İstenen sonucu uygun bir fiyata sunmak üzere, İsveç'in en eski bağımsız CCTV şirketi olan Nilhe AB seçildi.

Gözler her şeyin üstünde

Nilhe AB Teknik Müdürü Erik Erlandsson bu konuda şunları söylüyor: "Otoparkların, kullanıcı memnuniyetini ve faydasını sağlamak üzere profesyonel bir şekilde yönetilmesi gerekiyor. Luleå'da buna ulaşmak için, operatörlerin otoparklardaki güvenliği, emniyeti ve operasyonları iyileştirmesi gerekiyordu. Bu senaryoda, iki otoparkı yönetmek için sadece birkaç çalışan vardı. Bu yüzden geniş alanları etkili bir şekilde yönetmek neredeyse imkansızdı. Sunulan çözüm sayesinde bundan sonraki vandalizm olaylarının önlenmesine yardımcı olabiliyoruz." 

Nilhe'nin sunduğu izleme çözümünde, 100 adet Panasonic dome tipi HD kamera ve 25 interkom var. Köşelerin arkasındaki alanlar ve kuytu köşeler bile izlenebilecek. Akıllı video hareket sistemi, şüpheli davranışları tespit edecek ve personele anında bir uyarı gönderecek.

Erik bunu şöyle açıklıyor: "Kameralar ve interkomlar, personelin cep telefonlarına bağlı. Böylece hem sesli hem de görüntülü iletişim sağlanabiliyor ve bu da hızlı tepki verme imkanı ile esnek bir güvenlik çözümünü mümkün kılıyor."

Müşteriler: Arabalarımızı güvende tutun

Nilhe ve Ekip bu kameraları kurarken, araç sürücülerinden çok sayıda spontane geri bildirim aldı. Bunlardan biri Erik'in özellikle dikkatini çekmiş:

"Bir kadın ne yaptığımızı sordu. Ona çok sayıda güvenlik kamerası kurmak üzere olduğumuzu söyledim. O kadar mutlu oldu ki. Çünkü ne zaman arabasına yeni bir ön far alsa, bu far otoparkta çalınırmış ve bir sonraki hırsızlık ne zaman olacak diye korkuyla beklermiş. Böyle durumlarla karşılaştığınızda, gerçek anlamda bir fark yarattığınızı hissediyorsunuz."

Uzun vadede uygun maliyetli bir çözüm

Çözümün avantajları, müşteri memnuniyetinin ve iyileştirilen güvenliğin de ötesine geçiyor.

Erik bunu şöyle ifade ediyor: "Operasyon maliyetlerinin, park alanlarındaki personel sayısının ve vandalizm olaylarının azalmasıyla, belediye şimdiye kadar bu çözüm sayesinde büyük maddi faydalar elde etti bile. Önceki işletim maliyetleriyle karşılaştırıldığında, park alanlarındaki personel sayısının azaltılması ve vandalizm oranlarının düşmesi, ciddi tasarruflar sağladı."

Veri koruması – önemli bir konu

Konu kamuya açık alanlardaki güvenlik kameraları olduğunda, veri güvenliği kaçınılmaz bir konudur. Gizliliği korumak için, henüz bir gözetleme sistemi kurmadan veri erişimi için katı kurallar yürürlüğe konmalı ve onaylanmalıdır.

Erik bunu şöyle açıklıyor: "Veri güvenliği hem bizim için hem de Luleå otoparklarındaki işletmeciler için yüksek öncelikli bir konu. Kayıtlara sadece üç kişinin erişimi var. Bu kişilerin kişisel oturum açma bilgileri var ve erişim sadece iki ofisten yapılabiliyor. Veriler ancak polis tarafından bir talep yapıldığında dağıtılabiliyor."   

Sadece yerel bir mesele değil

İsveç Suç Önleme Konseyinin en son istatistikleri, arabalarda yaşanan vandalizm olaylarının, İsveç'teki kamuya açık alanlardaki güvenlikle ilgili en önemli konulardan biri olduğunu gösteriyor. İsveç'te rapor edilmiş 16.589 vandalizm vakasının yaklaşık yüzde 24'ü arabalarla ilgili (Brå, 2012). Bu istatistikler, çözümün İsveç'teki diğer otopark tesislerinde de kullanılması için geçerli bir argüman sunuyor. 

Erik Erlandsson sözlerine şöyle son veriyor: "Bu çözümü İsveç'te yaygın bir şekilde uygulamak için harika bir potansiyelimiz var. Yeni bir satış paketi hazırladık ve bunu 2015 yılı boyunca düzenleyeceğimiz tanıtım gezimizde sunacağız. Tüm otoparklar güvenli ve kârlı olmalıdır."

FAYDALI BİLGİLER

Panasonic çözümünde öne çıkanlar
• 7/24 izleme yapan 100 adet yüksek çözünürlüklü CCTV kamerası
• Akıllı Video Hareket Algılama
• Akıllı telefonlardan ve tabletlerden Kolay Erişim
• Düşük işletim maliyetleri ve kolay kurulum
• Düşük sıcaklıklara karşı yerleşik koruma ile birlikte vandalizme karşı koruma
• Ürün: Panasonic WV-SFV611L
• Yazılım platformu VideONet VMS
Nilhe Hakkında
• İsveç'in en eski bağımsız CCTV şirketi
• 1978'de kurulmuştur
• Endüstriyel video uygulamalarında eşsiz bir uzmanlığı ve deneyimi vardır
• İsveç'te Kağıt, Madencilik ve Elektrik sektörlerindeki şirketler ve de büyük limanlar ve nakliye tesisleri için çalışmaktadır