PANASONIC DAHİLİ YAPAY ZEKA ÖZELLİKLERİNE SAHİP YENİ GÜVENLİK KAMERASI SERİSİNİ TANITTI

Üçüncü taraf firmalar, iş dünyasına ve sosyal hayata fayda sağlayacak yapay zeka uygulamalarını X Serisi kameralar için yeni i-PRO Yazılım Geliştirme Kiti’ni kullanarak geliştirilebilecek.

Panasonic, iş dünyası ve sosyal hayattaki yeni nesil akıllı uygulamalar için ideal hale getirilmiş, yapay zeka özelliklerine sahip yeni i-PRO X Serisi ağ bağlantılı güvenlik kameralarını duyurdu. Yazılım Geliştirme Kiti’ne sahip bu kamera serisi, müşterilerin ihtiyaçlarına göre uyarlanabilecek üçüncü taraf uygulamaları geliştirmek için tasarlandı. Bu ürün serisinde temmuz ayında çıkacak 5MP çözünürlüğe ve yıl sonunda çıkacak 4K çözünürlüğe sahip altı yeni model ile iç ve dış mekanda darbeye dayanıklı kubbe veya kutu tipi yapılandırmalar yer alıyor.

Yeni kameralara ücretsiz olarak dâhil edilen Yazılım Geliştirme Kiti’nin yanı sıra (Mart 2021’den önce satın alındıysa) iki adet i-PRO uygulamasıyla birlikte toplamda en fazla üç video analiz uygulaması yüklenebiliyor. Şu anda Yapay Zeka Video Hareket Algılama (AI-VMD) ve Gizlilik Maskeleme olmak üzere iki analitik uygulama bulunuyor.

AI-VMD herhangi bir insanı, aracı, iki tekerlekli motosikleti veya bisikleti tespit edebilmenin yanında izinsiz giriş tespiti, dolaşan kişinin belirlenmesi ve yön algılama gibi birçok uygulamada kullanılabiliyor. Yapay zeka motoru, önceden tanımlanmış parametrelere bağlı alarmların her zamankinden daha yüksek bir doğruluk seviyesinde tetiklenmesini sağlıyor.

İkinci uygulama olan Gizlilik Maskeleme ise bir video çekim ortamındaki insan figürlerini tespit etmek, tanımak ve gizliliği korumak amacıyla bu insan figürlerini veya yüzlerini pikselleştirmek için kullanılıyor. Bu uygulama, GDPR’ın yürürlükte olduğu Avrupa gibi katı gizlilik yasalarının bulunduğu yerlerde faaliyet gösteren birçok işletme için önemli. Pek çok farklı sektörde çalışanların, müşterilerin ve ziyaretçilerin kimliklerini korumak için kullanılabiliyor.

Çekim ortamlarındaki şüpheli değişiklikleri tespit etmek, analiz edilen ortamın görüntü ayarlarını otomatik olarak ayarlamak ve ağ bant genişliğini ve sunucu depolama kapasitelerini korumak için video sıkıştırmadan en iyi şekilde yararlanmak amacıyla yeni i-PRO X Serisi, dâhilî analiz özelliğine sahip bir yapay zeka motorunu kullanıyor.

Avrupa Panasonic Güvenlik İş Birimi Başkanı Gerard Figols: “Açık Yazılım Geliştirme Kiti’ne sahip bu yeni kamera serisi, bir dizi yeni nesil yapay zeka uygulamasını kurumsal müşterilerin özel ihtiyaçlarına göre uyarlama fırsatı tanıyor. İş ortaklarımız, gelecekte bu kamera serisiyle birlikte kullanılmak üzere geliştirilen bir dizi yenilikçi ek uygulamaya zaten sahip. Yıl içinde bu uygulamalar hakkında daha fazla duyuru yapacağız, ancak şunu belirtmeliyim ki bu yeni analitik uygulamalara sahip kameralar, güvenliği artırmaktan COVID-19 sonrası dünyada değişim yaratmaya kadar pek çok alanda kullanılabiliyor.”

Detaylı bilgiler, aşağıdaki sayfalarda yer alıyor.

https://business.panasonic.co.uk/security-solutions/WV-X2251L

                                       https://business.panasonic.co.uk/security-solutions/WV-X1551LN

                                       https://business.panasonic.co.uk/security-solutions/WV-X2551LN