• Walsall'da Daha Güvenli Evler
    security camera, panasonic security, hd security cameras, cctv

Walsall'da Daha Güvenli Evler

Walsall Housing Group, sakinlerini güvende tutmak için 380 adet Panasonic kamera kurdu

100 Hatherton Street, Walsall adresinde bulunan Walsall Housing Group (whg) ofislerindeki kontrol odasından, Teknik Uzmanlardan oluşan bir ekip, West Midlands'taki sosyal konutları izliyor.

380 adet Panasonic güvenlik kamerasından meydana gelen kapsamlı bir ağ, 17 adet çok katlı bloğu kapsıyor ve görüntüler, 55 inçlik on adet profesyonel Panasonic ekranında görüntüleniyor.

2003 yılındaki kuruluşundan bu yana, whg West Midlands'ın lider sosyal konut sağlayıcılarından biri oldu. Grup, Walsall'da 19,000'den fazla konuta sahip ve bunların yönetimini de elinde bulunduruyor. Konutlarda yaklaşık 40,000 kişi yaşıyor ve bu, kasabanın toplam nüfusunun beşte birine karşılık geliyor.

O zamandan beri geçen on yıldan fazla süre içinde whg, emlak alanında 350 milyon sterlinden fazla yatırım gerçekleştirdi. Bu yatırıma, sakinleri ve mülklerini güvenli tutmak amacıyla kurulan eksiksiz bir Panasonic güvenlik kamerası sistemi de dahildir. Güvenlik kamerası sistemi, whg güvenlik ekibinin kaynak ve zaman açısından daha verimli bir hale gelmesini sağladı.

Bir Teknik Uzman olan Paul Martin şunları söylüyor: "Güvenlik kamerası sisteminin kurulmasından önce, bloklarda yürüyerek devriye gezmemiz gerekiyordu. Her gece en fazla iki devriye gerçekleştirebildiğimiz için, pek de bir şey yakalayabildiğimiz söylenemezdi. 24 saatlik kesintisiz CCTV kayıtları ile, hem daha fazla şey yakalayabiliyoruz hem de gerektiğinde daha iyi tepki verebiliyoruz. Kontrol odamızdan olayları tespit edebiliyoruz ve devriyelerimizi inceleme yapmaları için uyarabiliyoruz."

panasonic, dome camera, outdoor surveillance, security camera

Ekibin yüzlerce kameraya manüel olarak bakması gerekmiyor. Hareket algılama özelliği sayesinde, herhangi bir kamerada algılanan hareket, otomatik olarak ekrana getiriliyor. Panasonic aynı zamanda Grup için özel olarak bir olay yöneticisi paketi geliştirdi. Böylece hem meydana gelen olayların takibini yapmak kolaylaşıyor hem de whg'nin CRM yazılımı ile entegrasyon sağlanıyor; ki bu da verimli bir raporlama yapılmasına imkan tanıyor.

Güvenlik çözümü aynı zamanda bir ses sitemine sahip. Böylece kontrol odasındaki personel, sorun çıkarma potansiyeli olan kişilerle konuşabiliyor.

Paul Martin sözlerine şöyle devam ediyor: "Ses özelliği çok iyi bir araç, meselelerle anında ilgilenebilmemizi sağlıyor. Mesela geçenlerde başımıza gelen bir olaydan örnek vereyim. Bir blokta bir gencin zarar verici davranışlarını tespit ettik. Ses özelliğini açtık ve ondan bloğu terk etmesini istediğimizi, polise haber verildiğini söyledik. Genç hemen oradan uzaklaştı."

Polisle İşbirliği

whg, hem kovuşturmalara hem de araştırmalara yardımcı olmak için, CCTV sistemi sayesinde polise yardım edebiliyor. Polisle yapılan bu çalışma, genellikle wgh mülkü haricindeki yerlerde yasa dışı etkinliklerin durdurulmasını ve engellenmesini kapsıyor.

Paul Martin bunu şöyle anlatıyor: "Bir araba çaldığı iddia edilen genç bir adam vardı. Polis ona son zamanlarda nerelerde olduğunu sordu. Adam, caddenin sonundaki barda olduğunu iddia etti. CCTV'ye baktık ve eşkâline ve konumuna göre kırmızı tişörtlü ve hasır şapkalı bu adamı tespit ettik. Polis bu görüntüleri kovuşturmada kullandı."

Toplum Güvenliği Müdürü Annete Harpin ise şöyle bir vaka anlatıyor: "Bir keresinde bir kadının partneri tarafından bir eve zorla sokulduğuna dair rahatsız edici bir görüntüye tanık olduk. Polisi aradık ve kadın artık güvendeydi."

Yatırımın sosyal getirisi

Housing Group bunu üç aylık bir dönem üzerinden hesapladı. Sistem, polis, ambulans ve doktor ziyaretlerinin azalması gibi durumlar sayesinde kendi masrafını sosyal faydalar aracılığıyla çıkarmış oldu. "Bu sadece wgh için değil Walsall halkı için de çok iyi bir şey" diye ekliyor Annette Harpin.

panasonic, dome camera, outdoor surveillance, security camera

Çevre Etkisi Süpervizörü Neil Southall ise şunları söylüyor: "Bazı sakinler bizimle konuştular CCTV sisteminin kurulmasından dolayı ne kadar memnun olduklarının altını çizdiler. Söylediklerine göre artık bloklarda neler olup bittiği izlendiğinden, kendilerini daha güvende hissediyorlarmış."

wgh sakinlerinden Pauline anlatıyor: "Eskiden insanların evlere zorla girmesi, uyuşturucu kullanması ve bunun gibi bir çok sorun yaşıyorduk. Bu yüzden de kendimizi güvende hissetmiyorduk. Artık kameralarımız var ve güvendeyiz; bu harika. Geceleri rahat uyuyabiliyoruz, kendimizi çok daha güvende ve mutlu hissediyoruz. Başka bir yere taşınmak istemiyoruz."