• Communication Solutions

MODERN ILETIŞIM DERSI

Çek Cumhuriyeti’nde bulunan orta dereceli bir okul, Hibrit IP yükseltmesi ile analog sistemi geride bırakıyor.

Prag'ın 25 kilometre kuzeybatısındaki Kladno'da bulunan Střední průmyslová škola stavební a Obchodní akademie (İnşaat Mühendisliği ve İş Akademisi Orta Öğretim Meslek Okulu), 25 yıl boyunca Panasonic'in iki ayrı analog PBX sistemini kullanıyordu ve bunların sınırlı özellikleri personeli zorluyordu.

Örneğin doğrudan arama numaraları olmadığından tüm gelen çağrılar okul sekreterliği tarafından yönlendiriliyordu. Bu da idari bir yük getirerek potansiyel tıkanıklıklar yaratıyordu.

Eski sistemde ayrıca analog merkez ofis hatları vardı ve birçok odanın kendi telefonu olmadığından, öğretmenler arama yapmak ve yanıtlamak için bunları kullanıyordu.

Bunun yanında bu iki PBX sistemi Panasonic'in farklı modellerini kullanıyordu. Bu da işleri zorlaştırıyor ve bakımı karmaşık hale getiriyordu. Analog kablolama o kadar uzun süredir kullanılıyordu ki, bununla ilgili bilgiler de unutulmuştu. Kısacası, bu telefon sistemi verimli iletişimi gerçekten sınırlıyordu.

Okulun, tüm odaların ayrı dahili numaranın yanı sıra doğrudan numaraya sahip olduğu kendi telefonlarının bulunduğu, arayan numara gösterimi, cevapsız ve yanıtlanan çağrıların kaydedildiği bir çözüme ihtiyacı vardı. Bunların hiçbiri eski ve hantal analog sistemle elde edilemeyeceği için, bir güncellemeye ihtiyaç olduğu açıktı.

Okul binalarına yeni LAN kablolarının döşenmesiyle, telefon sistemi yükseltmesinde en yeni IP teknolojisine geçilmesi için mükemmel bir zamandı.

Yerel kurulum şirketi ISC Communication Czech a.s. proje üzerinde çalışarak, tek bir ünitenin her iki binayı da kapsadığı, Panasonic'in KX-NS500 akıllı hibrit PBX sistemini önerdi.

Temel sistem 6 analog telefon hattı ile 18 dahili hattı, ek Genişletme Birimleri aracılığıyla da 288 dahili hattı destekliyor. Kullanıcılar ayrıca mobil bağlantı, entegre ses, e-posta ve daha fazla durum bilgisi özelliklerine sahip olabiliyor.

Yerleşik esneklik

Bunun yanı sıra, okuldaki çeşitli odalarda KX-TGP600 kablosuz telefon sistemleriyle birlikte 44 KX-HDV130 SIP telefon ahizeleri kuruldu. Yeni sistem, Okul Müdürü ve Yardımcısı’na kendilerine ait kablosuz DECT ahizeleri (KX-TCA285) sağlayarak, 20 yıllık eski ve hantal sistemin sağlayamayacağı ek mobilite ve esneklik sağlıyor.

İnce ve hafif KX-TCA285 DECT ahize, son derece mobil ve aktif profesyonel ortamlar için çok uygun bir ürün.

“IP sistemine geçiş yapmak, kullanıcıların hiçbir ücret ödemeden dahili aramalar yapabilmeleri anlamına geliyor”

Etkili, rahat ve kesintisiz iletişimi sağlayabilmek için, KX-TCA285 telefon cihazı, bir tuşa basılarak etkinleştirilebilen gürültü azaltıcı fonksiyon ile donatılmıştır. Bu fonksiyon ortamdaki gürültüyü azaltıyor ve konuşmacının sesinin çok daha iyi duyulur ve anlaşılır olmasını sağlıyor.

 

Buna ek olarak, KX-TCA285, sessiz bir yerden daha gürültülü bir yere geçerken gürültü tespit ederse, otomatik olarak alıcının ses düzeyini kolay duyulabilir seviyeye aralıyor, stres olmaksızın rahat biçimde konuşabilmeyi sağlıyor. Bu, başta gürültülü okul ortamları için çok uygun bir özellik.

Zaman verimliliği 

Yeni sistem tarafından sağlanan doğrudan arama özelliği ayrıca okul sekreterinin çağrı yönlendirme için harcadığı zamanı da büyük ölçüde azaltıyor. Dahili olarak birini aramak isteyen ve dahili numarayı bilen kişiler bunu kolayca ve hızlıca yapabildiğinden, sekreterliğe gelen tüm aramaları bizzat yanıtlamalarına gerek kalmıyor. 

“Personel, gelen arama sırasında arayan bilgilerini ve adını görmenin çok faydalı olduğunu belirtiyor.”

Panasonic Doğu Avrupa İletişim Satış Müdürü Clemens Kerpes, “Çek Cumhuriyeti’nde birçok okulda eski, kablolu PBX sistemlerinin olması tanıdık bir durum,” diyor.

“IP sistemine geçiş yapmak, kullanıcıların dahili aramaları ücret ödemeden gerçekleştirmelerini, ihtiyaç duymaları halinde kolayca yeni telefon hatları ekleyebilmelerini ve tüm sistemin bakımını uzaktan yapabilmelerini sağlıyor.”

“Personel, gelen arama sırasında arayan bilgilerini ve adını görmenin çok faydalı olduğunu belirtiyor.”