Phone number: +90 (216) 709 27 24
  • COMPASS

    Android™'inizi kolaylıkla yönlendirin

PANASONIC COMPASS 2.0 YENİ NESİL ANDROİD TABANLI KURUMSAL YÖNETİM ARAÇLARIYLA GELİYOR

Eksiksiz Android Hizmetleri ve Güvenlik Çözümü Panasonic COMPASS 2.0

Avrupa’nın öncü dayanıklı bilişim cihazı sağlayıcısı Panasonic, Android işletim sistemini kullanan Panasonic TOUGHBOOK dayanıklı tablet ve el terminalleri için pazar lideri kurumsal yönetim araçları çözümü Panasonic COMPASS’ın yeni neslini duyurdu. Açılımı ‘Complete Android Services and Security’ (Eksiksiz Android Hizmetleri ve Güvenlik) olan COMPASS’ın yeni özellikleri arasında tescilli, yeni ve hızlı yapılandırma aracı, cihazın kullanıma alımından itibaren 10 yıl boyunca gelişmiş güvenlik güncellemelerinin yanı sıra Mobil Kurumsal Uygulama Platformu (Mobile Enterprise Application Tool) ve uygulama başvuru portalı yer alıyor. Uygulama başvuru portalında Panasonic Android cihazlarında kullanılacak yeni uygulamalar onaylanıyor.

Panasonic Kurumsal Mobil Çözümler Avrupa Mimarlık ve Proje Yönetimi Genel Müdürü Rob Blowers, konuyla ilgili şunları söyledi: “Panasonic’in gerçekleştirdiği son araştırma[1], Android tablet ve el terminallerini kullanan kurum sayısının arttığını gösteriyor. Öte yandan bazı müşteriler özellikle güvenlik alanında bazı endişelerinin olduğunu dile getiriyor. Yine de cihaz alıcılarının yüzde 60’ı, Android’i kurumlarına entegre etmeye devam ettiklerini ve önümüzdeki üç yılda cihaz sayısının artacağını söylüyor. Panasonic COMPASS 2.0, kurumlara Panasonic dayanıklı Android tablet ve el terminallerini güvenli bir şekilde yapılandırmak, hizmete almak ve yönetmek için ihtiyaç duydukları her şeyi sunuyor. COMPASS 2.0, kurumların Android işletim sisteminin sunduğu esneklikten ve Panasonic’in kurumların kullanımına hazır uygulamalarından, yönetim ve güvenlik özelliklerinden elde ettikleri faydayı en üst seviyeye çıkarmalarına yardımcı olacak şekilde tasarlandı.”

Panasonic COMPASS, Panasonic Android dayanıklı cihazları kullanan kurumlar için hazırlanan beş ana özelliğe sahip:

COMPASS Custom

Cihazın kutudan çıktığı ilk andan itibaren kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve kurumsal kimliğe sahip cihaz sunmak için COMPASS Custom Android İşletim Sistemi’nin birçok katmanında gerçekleştirilen özelleştirme sunuyor. Sürüm ortamında tam erişim sayesinde bu özelleştirmelere işletim sisteminin temel görünümü ve kullanım hissiyatından, belirli sürücülere sahip özel işletim sistem çekirdeğine (kernel) kadar birçok yerde rastlamak mümkün.

COMPASS Air

İnternet Üzerinden Yazılım (FOTA) teknolojisi; yazılım güncellemelerinde, güvenlik yamalarında, sistem uygulama güncellemelerinde ve sürücü düzeltmelerinde internet bağlantısıyla birlikte kullanılabiliyor. Güncellemeler standart olarak tüm TOUGHBOOK cihazlarına yılda iki defa ve ücretsiz gönderiliyor.

Advanced FOTA ise güncellemeler üzerinde daha fazla söz sahibi olmak isteyen kurumlar için ücretli bir hizmet. Bu hizmet kapsamında BT yöneticileri hizmete alacakları ilkelere, hizmete alma zamanına ve hangi cihazları kapsayacağına karar verebiliyor. Advanced FOTA’nın özellikleri arasında yazılım bileşenlerinde de aynı şekilde söz sahibi olmak isteyenler için Panasonic Yazılım Bileşenleri Yönetim Nesnesi (SCOMO) yer alıyor.

COMPASS Manager

COMPASS Manager, birçok kademelendirme ve uzaktan cihaz yönetim araçları sunuyor. Bu araçlar arasında Kurumsal Mobilite Yöneticisi (EMM) veya Mobil Cihaz Yöneticisi (MDM) yazılım lisanslama ve sertifikalandırma araçları yer alıyor.

Cihazın İlk Yapılandırması

Panasonic, birçok yapılandırma ve kademelendirme seçeneği sunuyor. Bunlar arasında TOUGHBOOK Yapılandırma Merkezi ve Kurumsal Mobil Yönetimi (EMM) veya Mobil Cihaz Yönetimi (MDM) yer alıyor; bunlar QR koduyla (QR)  veya Yakın Alan İletişimi (NFC) aracılığıyla kademelendiriliyor ve ayrıca özel bir bölüme bağlanan USB cihazı kullanılıyor. Bu uygulamalara veya bağlantıya sahip olmayan müşterileri için yeni geliştirilen Panasonic Hızlı Yapılandırma (PARC) aracı da bulunuyor. Müşterileri PC tabanlı yapılandırma konsolunu kullanarak 40’tan fazla yapılandırma ayarını kullanarak kendi güvenli profillerini oluşturabiliyor. Daha sonra bu konsol, cihaz veya yapılandırılacak cihaz ile taranabilecek bir QR kodu yaratıyor. PARC ile NFC kurulumu da mümkün.

Uygulama Yönetimi

Panasonic Android modelleri çeşitli EMM sağlayıcısı tarafından sertifikalandırılıyor. EMM sertifikalandırmasının sunduğu faydalar arasında Panasonic cihazlar için optimize edilmiş uygulamalar ve Google Play Store’dan indirilebilen EMM uygulamalarının Panasonic’e özel versiyonlarının fırsatları yer alıyor. Panasonic modelleri mevcut olarak yüklenmiş EMM istemcileriyle birlikte geliyor. Böylece fabrikadan çıkış süreci çok daha kolaylaşıyor.

APK Başvuru Portalı

TOUGHBOOK cihazlarında sertifikalandırarak kullanılması için uygulamaların Panasonic için oluşturulan APK portalına yüklenmesi gerekiyor. Böylece uygulamaların doğru versiyonlarının kullanıldığından emin olunduğu gibi veri ihlallerine karşı da koruma sağlanmasına yardımcı oluyor.

Mobil Kurumsal Uygulama Platformu (MEAP)

MCL Mobilite Platformu, birçok işletim sistemi ve donanımda uygulamaların geliştirilmesi, hizmete alınması, çalıştırılması ve yönetilmesi için oluşturulan eşsiz bir mobil kurumsal uygulama platformudur. MCL Mobilite Platformu tüm mobil cihaz altyapısı için merkezi ve sanal yönetim imkanı sunuyor. Platform, aynı zamanda işletim sistemi ve sonanım geçişlerinde karmaşık ve zaman tüketen geliştirme ve test aşamalarına son veriyor, maliyeti azaltıyor, uygulamayı pazara sürme süresini azaltıyor ve uygulamaların ilerleyen dönemlerde de kullanılabilmesini sağlıyor.

COMPASS Security

COMPASS Security, TOUGHBOOK Android cihazları için uygulamanın yaşam döngüsünü güvence altına alan bir yönetim çözümüdür. COMPASS Security, ürün ömrünün bitiminden sonra da devam etmek üzere BT yöneticilerine güncellemeleri nasıl hizmete alabileceklerini seçme hakkı tanıyor. Yöntemler arasında yerel olarak, MDM ile uzaktan, FOTA veya Advanced FOTA yer alıyor. Standart hizmet sağlayıcı yılda ortalama iki güncelleme sağlarken, bu güncellemeler ürün ömrünün bitiminden 1 yıla kadar devam ediyor. Premium hizmet sağlayıcılarında bu süre 3 yıla çıkarken, 5 yıla kadar uzatılabiliyor ve daha sık güncelleme gönderiliyor. Güncellemeler arasında uygulanabildiği takdirde işletim sistemi geçişine destek de yer alıyor.

Üçüncü taraf güvenlik ve şifreleme çözümleri de COMPASS Manager’ın kademelendirme ve hizmete alma kapasitelerinden sağlanan avantajla istek üzerine sertifikalandırılabiliyor ve öncede yüklenebiliyor.

COMPASS for Enterprise

Kurumsal cihazların kurumsal kullanım için optimize edilmesini sağlayan birçok araçtan oluşuyor.

Enterprise Launcher

‘Şirketin Sahip Olduğu ve Yalnızca Bir Kişinin Kullanabildiği’ (COSU) ve ‘Şirketin Sahip Olduğu ve Bir Kişiye Emanet Edilen’ (COPE) cihazların yalnızca kiosk modu arayüzünde kullanılmasını sağlayan bu çözüm, cihazların kısıtlanmasına yardımcı oluyor. Örnek vermek gerekirse belirli son kullanıcılar için yalnızca bir veya seçili birden çok uygulama ve özelliklerin kullanılmasını sağlıyor.

MCL Developer

MCL Developer, MCL Platformu’nu kullanan cihazlara yönelik özel kurumsal uygulama geliştirmek ve hizmete almak için kullanılan düşük kodlu uygulama geliştirme aracıdır. MCL Platformu için tasarlanan uygulamalar birçok işletim sisteminde, form faktöründe ya da cihaz modellerinde hizmete alınabiliyor. Panasonic aynı zamanda uygulama geliştirme hizmeti de sunuyor. Bu hizmetler arasında geliştirme süreci boyunca danışmanlığın yanı sıra günlük işlemlerin nasıl iyileştirilebileceğine dair fikirler de yer alıyor.

Panasonic Android cihazları

Avrupa’daki ilk Android cihazını 2011’de tanıtan Panasonic TOUGHBOOK, şu anda mobil çalışanların gerekliliklerini ve ihtiyaçlarını karşılayan birçok ekran boyutuna sahip pazar lideri ve Android işletim sistemini kullanan dayanıklı tablet ve el terminalleri sunuyor

[1] Android on the March in Business, Panasonic Business için gerçekleştirilen araştırma