Phone number: +90 (216) 709 27 24

YENİ ARAŞTIRMAYA GÖRE ANDROID KULLANAN KURUM SAYISI ARTIYOR ANCAK GÜVENLİK ENDİŞELERİ DE SÜRÜYOR

Panasonic Business’ın gerçekleştirdiği son araştırmaya göre el terminallerinde Android kullanan kurum sayısı artıyor, ancak güvenlik konusu hala endişeye sebep oluyor. Mobil telefonlar dışında kurumların tablet ve el terminallerinin ortalama yüzde 72’sinde Android işletim sistemi yer alıyor. Cihaz satın alan kurumların yüzde 60’ı Android’i kurumlarına entegre ettiklerini belirtirken, gelecek 3 yılda Android’li cihaz sayısında artış bekleniyor.

Android’in diğer işletim sistemlerine kıyasla sunduğu 3 avantaj sorulduğunda sıralamayı yüzde 59’un cevabı olan esneklik, yüzde 58’in cevabı olan güvenlik ve yüzde 52’nin cevabı olan uygun maliyet oluşturuyor.

Güvenlik endişeleri

Kurumlar, yılda ortalama 4 defa daha fazla güvenlik yaması yapmaları gerektiğini belirtiyor. Güvenlik yamalarını hizmete alma yöntemi ise firmadan firmaya farklılık gösteriyor. Kurumların yüzde 66’sı güvenlik yamalarını BT departmanından, yüzde 38’i Mobil Cihaz Yönetim (MDM) çözümü olarak, yüzde 30’u da ekipman üreticilerinin internetten gönderdiği yazılım güncellemeleri olarak alırken, yüzde 23’ü yamayı kullanıcılarına yaptırıyor. Yüzde 22 BT destek şirketiyle, yüzde 16 da satıcılarıyla gerçekleştiriyor.

Özellik beklentileri

Kurumsal Android cihazları söz konusu olduğunda mobil cihaz alan kurumlar aşağıdaki özelliklerin standart olarak yer almasını istiyor:

                                                                                                                      %

Kurumun ihtiyaçlarını karşılaması için özelleştirilebilir işletim sistemi                  50

Android for Work                                                                                             47

Yazılım güncellemeleri için İlke Yönetim Aracı/Konsolu                                     41

Gelişmiş Android Security desteği                                                                    37

Sertifikalı üçüncü taraf güvenlik çözümlerinin yer alması                                    35

Ücretsiz ve kullanıma hazır performans ve yönetim uygulamaları                                   35

Kademelendirme, EMM sertifikaları, lisans ve özelleştirilmiş MDM uygulamaları 33

SCOMO Yazılım Bileşenleri yönetim nesnesi                                                    30

Aynı üreticinin farklı cihazları arasında uyumluluk                                              30

İnternet üzerinden FOTO yazılımı                                                                    29

Opsiyonel modüler tabanlı geliştirici paketi                                                       23

 

Güncelleme beklentileri

Kurumlar şu anda her cihazdaki Android işletim sistemlerini yılda ortalama 5 kere güncelliyor. Aynı zamanda cihaz sağlayıcılarının cihazın ömrünün bitiminden 3 yıl sonrasına kadar Android işletim sistemini desteklemesini istiyor.

Her Android cihazı aynı değil

Panasonic Kurumsal Mobil Çözümler Pazarlama Genel Müdürü Jan Kaempfer, gerçekleştirdikleri araştırmayla ilgili şunları söyledi: “Android mobil cihazlarının kurumsal dünyada yarattığı etki artmaya devam ederken BT departmanlarının bu cihazları nasıl verimli bir şekilde yöneteceği ve koruma altına alacağı ise hala belirsizliğini koruyor.  Kurumların her Android mobil cihazının aynı olmadığını bilmesi önemli. Kurumların sağlayıcılarının sunduğu yönetim ve güvenlik özelliklerini ve Android mimarlığı deneyimini yakından incelemesi gerekiyor. En yeni internet üzerinden yapılan güncellemeler ve yönetim konsolları sayesinde doğru yönetim ve güvenlik özelliklerine sahip doğru cihazı seçen BT departmanları, güncellemeleri otomatikleştirerek önemli ölçüde zaman ve maliyet tasarrufu yapabiliyor.”

Opinion Matters tarafından Panasonic TOUGHBOOK için gerçekleştirilen bağımsız araştırma kapsamında İngiltere’den mobil çalışanları için notebook, tablet ve el terminalleri alan 250 kişi ankete katıldı. Araştırmanın yönetici özetine buradan ulaşabilirsiniz.