• The Toughest Rugged Mobile Computers

  • The Toughest Rugged Mobile Computers

En Dayanıklı Taşınabilir Bilgisayarlar

Panasonic, yenilikçi ve dünya lideri teknolojiler üretme konusunda yıllardır süregelen bir şöhrete sahiptir. Panasonic, araştırmaya ve testlere yaptığı yatırımlar sayesinde dünyanın en iyi yeni teknolojilerini ve ürünlerini geliştirmeye ve üretmeye devam etmektedir. Toughbook serileri üzerinde yapılan zorlu testler, bu ürünlerin dayanıklı taşınabilir bilişim çözümleri alanında dünya lideri olarak tanınmaya devam etmesini sağlamaktadır.

Zorlu çalışma koşulları, dayanıklı taşınabilir bilişim ürünleri gerektirir

Panasonic olarak Toughbook müşterilerimizin dünyanın en zorlu koşullarında çalıştığını ve bu nedenle bu zorlu ortamlarda verimli bir şekilde çalışabilecek taşınabilir bilgisayarlara ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Geliştirme ve üretim boyunca her bir model, Avrupa veya Dünya standart test gereksinimlerini karşılayan veya bunların üzerine çıkan zorlu testlerden geçirilir. Bunun sonucu olarak Toughbook serisi ürünler, en farklı ve en zorlu koşullarda çalışan kişilere bile destek olabilecek yeteneğe sahiptir.

Panasonic’in kendi fabrikalarında üretilen geniş dayanıklı ürün yelpazesinde tam dayanıklı, yarı dayanıklı ve iş için dayanıklı modeller gibi çeşitleri olan taşınabilir bilgisayarlar bulunmaktadır. Çok farklı ortamlara uyum sağlamak ve bu ortamlarda kullanılmak üzere tasarlanmış olan iş için dayanıklı ürün serisi sıvı dökülmesi, çarpma veya titreşim gibi etkilere dayanacak şekilde üretilirken tam dayanıklı modellerimiz 1,8 m’den düşmeye, aşırı sıcak ve soğuğa, nemli, tozlu ve kirli ortamlara ve fiziksel basınca ve titreşime dayanacak şekilde üretilmiştir.

Düşme ve Darbeye Dayanıklılık Testi

Panasonic Toughbook dayanıklı taşınabilir bilgisayarlar, cihazınızın en sert koşullarda bile yüksek performansla çalışacağından emin olabilmeniz için en son limitlerine kadar test edilir. Bir laptop veya tablet düşürüldüğünde karşılaşılan en sık sorun sabit diskin arızalanması ve ekranın kırılmasıdır. Ancak Toughbook cihazlar, darbeyi emecek ve bu tür kırılmalara dayanacak şekilde tasarlanmıştır. 

Düşme testlerinde Tam Dayanıklı taşınabilir bilgisayarlarımız 1,2 m, 1,5 m ve 1,8 m olmak üzere üç ayrı testten geçirilir.  Tüm testler her bir cihaz üzerinde 26 kez uygulanarak bağımsız bir test laboratuvarı tarafından1 onaylanır. Bu testler beton zemin üzerine yerleştirilmiş bir çelik plaka üzerinde bulunan 5 cm kalınlığındaki kontrplaktan yapılmış düşme yüzeyinde, Askeri Standart Testi (MIL-STD-810G), Yöntem 516.6, Prosedür IV’ye (Transit Düşme testi) uygun olarak yapılır.

Askeri Standart Testi (MIL-STD 810G) prosedürü, ekipmanı dayanıklılık limiti doğrultusunda test ederek sahada verimli bir şekilde kullanılmasını garanti etmeyi amaçlayan bir Birleşik Devletler Askeri Standardıdır.

MIL-STD-810G testleri, düşme testi işleminde beş adede kadar örnek cihazın kullanılmasına izin verirken, Panasonic tam dayanıklı Toughbook modellerini test ederken sadece tek bir cihaz kullanmaktadır. Tüm cihazlar üç farklı yükseklikten her birinden 26 kez olmak üzere toplam 78 kez yere atılır. 

Test edilen tüm Toughbook cihazlar kapalı olarak 26 kez ön yüz, köşe ve kenar üzerine denk gelecek şekilde bu üç yükseklikten atılır. Her düşmeden sonra bu dayanıklı bilişim cihazları önce görsel, sonra da Windows açılma testinden oluşan fonksiyonel bir kontrolden geçer. 

İş için dayanıklı Toughbook taşınabilir bilgisayarlarımız ve 4K Tabletlerimiz alt taraflarına denk gelecek şekilde 30 ve 76cm'den düz düşüşler gerçekleşecek şekilde atılır.

Şirket içi test süreçlerimiz, MIL-STD gerekliliklerinin de ötesine geçerek Toughbook cihazlar çalışır halde yapılan düşürme testleri uygulanır. Bu testlerde cihazlar normal MIL-STD testlerinden daha sert yüzeylere atılır.

1 Geçişli düşme testi MIL-STD 810G Yöntem 516.6 Prosedür IV'e uygun olarak bağımsız bir ulusal üçüncü taraf test laboratuvarı tarafından yapılmıştır.

Sıvı Dayanıklılığı Testi

Sıvı testi, Toughbook dayanıklı taşınabilir bilgisayarlarımızın neme karşı direncini ölçer. Bilgisayarınıza içeceklerin dökülmesi ve sıçraması neredeyse kaçınılmaz bir olaydır. Ancak bazen daha sert sıvılar da klavyenize veya ekranınıza girebilir. Bu nedenle sıvı testlerine, yağlara ve belirli kimyasallara direncin yanı sıra örneğin, kliniklerde kullanılan taşınabilir bilgisayarlarımızda olduğu gibi dezenfektanlarla yapılan sürekli temizlik de dahil edilmiştir.

Toughbook bilgisayarlar genellikle dış ortamda kullanıldığından, bunların yağmura karşı dayanıklı olması gerektiğini de biliyoruz. Şiddetli Yağmur testimizde Toughbook tam dayanıklı bilgisayarlar, 30 dakika boyunca 113 km/saat rüzgar ve saatte 15 cm’lik yağmur altında test edilir.

Panasonic teknisyenleri tarafından yapılan su direnci testleri, Askeri Standart Testi MIL-STD 810G), yöntem 506.5 prosedür I (Şiddetli Yağmur) ve prosedür III (Sprey) ile uyumlu olarak yapılır.

Askeri Standart Testi MIL-STD 810G), test ekipmanını daha sonra maruz kalabileceği aşırı zorlu çevre koşullarında test etmeyi amaçlayan bir Birleşik Devletler Askeri Standardıdır.

Toughbook bilgisayarlar ekranları açık olarak ve giriş bağlantıları ürünle birlikte standart olarak verilen lastik contalarla kapatılmış bir şekilde teste tabi tutulur.  Testin ardından bilgisayara su girip girmediği incelenir.

Panasonic olarak diğer bazı bilgisayar üreticilerinin aksine sıvı direnci testlerinin süresini kısaltmayız. 

Su direnci seviyeleri Toughbook modellerine göre değişiklik gösterir. Tam dayanıklı Toughbook, MIL-STD 810G sertifikasyonu seviyesine kadar suya karşı dirençliyken yarı dayanıklı ürün serilerimiz küçük dökülmelere karşı dayanıklıdır. İş için dayanıklı ürün serisi hiçbir su seviyesine dirençli değildir.

1 Geçişli düşme testi MIL-STD-810G Yöntem 516.6 Prosedür IV ve IP65 için IEC 60529 Bölümler 13.4, 13.6.2, 14.2.5 ve 14.3 uyarınca ulusal bağımsız bir üçüncü taraf laboratuvar tarafından yapılır.

Titreşime Dayanıklılık Testi

Toughbook müşterilerimizin büyük çoğunluğu, normal laptop bilgisayar veya tabletlerde mobil bilişim sorunlarına neden olabilecek çok zorlu koşullarda düzenli olarak çalışmaktadır. Arabalar, trenler ve uçaklar gibi her türlü taşıma aracında kullanılan cihazlar sürekli titreşime maruz kalır ve uzun süreli maruziyetin neden olduğu hasara karşı dirençli olmaları son derece önemlidir.

Tam dayanıklı Toughbook bilgisayarlarımızın yüksek titreşim seviyelerine rağmen normal çalışmaya devam edebilmeleri için sürekli olarak titreşim direnci testleri yapıyoruz.  Saha çalışmaları sırasında engebeli arazide araçlarla seyahat etmek gerekebildiğinden taşınabilir laptoplar titreşime dayanabilmeli ve verimli bir şekilde çalışmaya devam edebilmelidir. Ayrıca, üretim veya madencilik alanlarında kullanılan modeller de çok sık ve çok yüksek miktarda titreşim baskısına maruz kalabilmektedir.

Panasonic teknisyenleri tarafından yapılan diğer dayanıklık testlerinde olduğu gibi titreşim testlerimiz de Askeri Standartlar (MIL-STD 810G, yöntem 514.5 prosedür I, Kategori 24 Genel Minimum Bütünlük Testi) ile uyumlu olarak yapılır. Ancak Panasonic titreşim testleri MIL-STD gerekliliklerinin de ötesine geçmektedir. Toughbook bilgisayarlar da bu çalışma testlerine tabi tutulur. Tam dayanıklı modellerimizin hard disk sürücülerinin sürekli titreşime maruz kaldığı durumlarda dönüşünü devam ettirip video oynattığından emin olmak için söz konusu testleri gerçekleştiriyoruz. 

Ayrıca CF-19 ve CF-31 gibi bazı Toughbook modeller, MIL-STD testinin yanı sıra ASTM D4 169-04 (99) Program E, Kamyon Otoyol Güvencesi Seviye II, Çalışma standardına göre de test edilir. 1898 yılında kurulan ASTM (Uluslararası Amerikan Test ve Malzeme Testi Topluluğu) dünyanın en büyük gönüllü standart geliştirme kurumlarından bir tanesidir. Taşıt titreşim testi, üç eksende ve eksen başına 90 dakika boyunca 1-200Hz, 0,52 Grm aralığında test edilmiştir. 

Parçacık Dayanıklılığı Testi

Sahada çalışırken sizin ve ekipmanınızın maruz kaldığı çeşitli dış etkenler farklı sorunlara neden olur. Toz ve kir, taşınabilir bilgisayarların açıkta kalan alanlarına girme eğilimindedir. Bu durum klavyenin veya diğer parçaların çalışmasında sorun yaratabilir ve üretkenliği ve verimliliği azaltır.

Panasonic, Toughbook ürünlerini toza, kuma ve diğer hava kaynaklı parçacık sızmalarına karşı test etmektedir.

Panasonic teknisyenleri tam dayanıklı tüm Toughbook ürünleri üzerinde toz dayanıklılığı testi yapar. 60°C’ye kadar çıkan çalışma sıcaklığında yapılan test, MIL-STD-810G, Yöntem 510.5, Prosedür I (Toz) ve Prosedür II (Kum) standardıyla uyumlu olup ekipmanı en son limite kadar test etmek üzere tasarlanmıştır. 

MIL-STD -810G kılavuzu, 60°C sıcaklığı bu testte kullanılması gereken “varsayılan” sıcaklık olarak belirtmiş olup, parçacık testinin mümkün olan en tozlu parçacık testi olabilmesi için hem silikon kumu hem de kum kullanmaktayız.
Toughbook taşınabilir bilgisayarların parçacık testini geçebilmesi için hareketli parçalar veya kontaklar ve röleler üzerinde hiçbir olumsuz etki görülmeden çalışmaya devam etmesi gerekmektedir.

Toughbook bilgisayarlarımız MIL-STD testinin yanı sıra toz ve su girişine karşı IP65 sertifikalı olup, toz ve su direnci açısından sıkı fabrika testlerinden geçmiştir. IP65 su, toz ve diğer küçük parçacıkların girişine karşı koruma derecesi sınıflandırması ve derecelendirmesi yapan Giriş Koruma Derecesidir.

Nem Dayanıklılığı Testi

Tam dayanıklı Toughbook laptoplarımızın sahip olduğu sıvı girişini engelleme özellikleri ayrıca yüksek nemin neden olduğu olası sorunları da ortadan kaldırır.  

Performansın yüksek nemli koşullarda dahi sürdürülebilmesini sağlamak için tam dayanıklı Toughbook bilgisayar serisinde sıkı nem testleri yapılır.

Nem testi dahil tüm Toughbook ürünlerimizin geçtiği testler, sertifikalı MIL-STD-810 testleridir. Askeri Standart Testi (MIL-STD 810G), ekipmanları çok sayıda zorlu koşul ve ortamda test etmek üzere tasarlanmış Birleşik Devletler Askeri testleridir.

MIL-STD-810G, Yöntem 507.5 (Ağırlaştırılmış) uyarınca yapılan nem testi, bilgisayar ürünlerimizi son limitlerine kadar zorlar. MIL-STD testinde belirtildiği gibi bu test 30°C ile 60°C arasında değişen sıcaklıklarda ve sabit %95’lik nem altında yapılır. Testin tamamı on gün sürmekte olup, her bir döngü 24 saatten oluşur ve Toughbook bilgisayarlar, beş ve onuncu döngülerin sonlarına doğru çalışma kapasitesi açısından test edilir.

Ayrıca bilgisayar klavyelerinin ve diğer elektrikli parçaların temas noktaları da nem testine tabi tutularak bu parçaların elektriksel kısa devrelere veya korozyona karşı daha duyarlı olup olmadığı test edilir.
MIL-STD gerekliliklerinde iç parçaların test edilmesine ilişkin herhangi bir koşul belirtilmemiş olmasına karşın Panasonic teknisyenleri düzenli olarak iç parçaları da test ederek Toughbook bilgisayarların teknik olarak nemli ortamlardan etkilenmediğinden ve çalışır durumda olduğundan emin olur.   

Sıcaklık Toleransı Testi

Tam dayanıklı Toughbook bilgisayarlarımızın ani ve aşırı sıcaklık değişimlerinin üstesinden geldiğinden emin olmak için bir dizi Askeri Standart (MIL-STD) sıcaklık testi yapılarak modellerin 93°C’ye kadar çıkan ve -16°C’ye kadar inen sıcaklıklara karşı dirençli olup olmadığı test edilir.

Askeri Standart Testi (MIL-STD 810G), bir Birleşik Devletler Askeri testi olup dünyanın en zorlu test standartları arasında yer alır.

Hem yüksek hem de düşük sıcaklık testleri MIL-STD-810G, Yöntem 501.5 ve Yöntem 502.5, Prosedür I (Depolama) ve Prosedür II (Çalışma) ve Prosedür III (Taktik – Beklemeden Çalışmaya) ile uygun olarak yapılır. Panasonic yüksek sıcaklık testi, cihazların 60°C’lik sıcaklıkta çalışıp çalışmadığını ve 71°C’lik sıcaklığa maruziyetin ardından çalışmaya devam edip edemediğini test eder. Düşük sıcaklık testi, taşınabilir bilgisayarın -7oC’lik sıcaklıkta normal şekilde çalışıp çalışmadığını ve -16°C’lik sıcaklığa dayanıp dayanamadığını test eder. Cihazlar testi geçtikten sonra normal şekilde çalışmaya devam etmelidir.

MIL-STD-810G test standartlarını karşılamak için bir Termal Darbe testi de (Yöntem 503.5, Prosedür I) yapılır. Cihaz, Termal Darbe testinde ortam sıcaklığının 93°C’lik üst sıcaklıktan -16°C’lik alt sıcaklığa geçtiği (bir döngü) üç döngüyü tamamlamak zorundadır. Testi geçebilmek için cihazın termal darbe döngülerine maruz kaldıktan sonra normal şekilde açılması ve çalışması gerekir. Test eşyaları, boyutlarına bağlı olarak bir dakikayı aşmayacak şekilde sıcak ve soğuk ortamlar arasında taşınır. Malzemenin taşınmasını gerektiren daha büyük eşyalarda taşıma için ek zaman gerekebilir.

MIL-STD-810G, kendi sıcaklık dayanıklılığı testimize de dahil ettiğimiz yeni bir dondurma/çözme testi oluşturmuştur. Tam dayanıklı Toughbook modelleri, MIL-STD-810G, Yöntem 524, Prosedür III (Hızlı Sıcaklık Değişikliği) ile uygun olarak dondurma/çözme testine tabi tutulur.

Toughbook, harici sıcaklık testlerinin yanı sıra MIL-STD testlerinin de ötesine geçen dahili testlere tabi tutulur. Testin bu aşamasına Yüksek Hızlı Yaşam Testleri (HALT) denilen ve ürün güvenilirliği bilgisi toplamayı amaçlayan bir gerilim testi yöntemi bulunur. Panasonic mühendisleri, tam dayanıklı Toughbook modellerinin performansını sıcak ve soğuk sıcaklık döngüleri boyunca birkaç aylık süre boyunca gözlemler. Zaman içinde değişen ve aşırı gerilim altında performans incelenerek, arıza yapan tüm bileşenler belirlenebilir ve üretime başlanmadan önce daha geliştirilebilir.

Basınç Dayanıklılığı Testi

Panasonic basınç dayanıklılığı testi, Toughbook modellerinin atmosferik ve fiziksel basınca olan dayanıklılığını ölçer. Askeri ve sivil uçaklarda ve acil durum hizmeti helikopterlerinde kullanılan tam dayanıklı Toughbook taşınabilir bilgisayarlar, değişen atmosferik basınç etkilerine maruz kalsa da çalışabilmelidir. İş için dayanıklı modellerin trenler gibi kalabalık yerlerde ezilmeye karşı dirençli olması ve yanlışlıkla üzerlerine konabilecek ağır nesnelere dayanabilmesi gerekir.

Panasonic teknisyenleri, tam dayanıklı taşınabilir bilgisayarların MIL-STD-810G, yöntem 500.5, prosedür l (Depolama) ve ll (Çalışma) standardında askeri kargo uçakları için belirtilen en üst eşdeğer yükseklik olan 15.000 feet (4.572 m) yükseklikte başarılı bir şekilde çalışmasını sağlayarak atmosferik basınç toleransını test eder.

Panasonic teknisyenleri ayrıca tüm Toughbook taşınabilir bilgisayar serilerinin, muhafazaları üzerine uygulanan fiziksel basınca dayanabilme kapasitesini de test eder. Tümüyle magnezyumdan yapılmış Toughbook muhafazaları ABS plastik eşdeğer muhafazalardan 20 kat daha güçlü olup, LCD ekranı mükemmel şekilde korur. LCD ekranlar laptopların önemli ve pahalı bir bileşeni olduğundan, Panasonic muhafazalar bunlara uygulanan büyük miktardaki fiziksel basıncı emmek üzere tasarlanmıştır. Bu muhafazalar arıza ihtimalini azaltırken üretkenliği artırır.

İş için dayanıklı laptopların 100kgf doğrudan basınca dayandığı test edilmiştir. Muhafazanın farklı alanlarına basınç uygulamak için robotik ekipman kullanılır. Bu sayede köşeler gibi normalde çatlamaya ve kırılmaya daha müsait parçalar yeterli şekilde test edilerek Panasonic ürünlerinde zayıf noktaların olması engellenir.

Basınç dayanıklılığı testi, dış muhafazaların yanı sıra Askeri Standart Testini (MIL-STD 810G) aşan bir seviyede iç bileşenler üzerinde de yapılır. 

Elektromanyetik Girişim (EMI) ve Elektromanyetik Uyumluluk (EMC) Testi

Elektromanyetik (EMC) enerji, elektronik cihazların işletimini bozma kapasitesine sahip olduğundan elektronik cihazlar tarafından üretilen elektromanyetik girişim özellikle ultra-hassas elektronik ekipman için ciddi bir sorundur. Elektromanyetik emisyonlar genellikle önemsiz olmasına karşın, bir uçağın hassas teknolojik parçalarının veya yaşam kurtarma ekipmanının çalışmasının engellenmesi gibi bazı durumlarda hayati tehlikeye neden olabilir.

Panasonic Toughbook taşınabilir bilgisayarlar, hem tüm Toughbook modellerinin diğer cihazlar yanında etkin bir şekilde çalışmasını sağlamak hem de elektromanyetik emisyonu ve potansiyel zararlı girişim emisyonlarına duyarlılığı engellemek için ABD Askeri Test Standartlarını MIL-STD-416F gerekliliklerini (örn. ABD Savunma Bakanlığı tarafından kullanılan ekipman için zorunlu) karşılamak üzere tasarlanmıştır.

Geniş bir elektromanyetik radyasyon frekansı alanında EMI ve EMC uygunluğunu doğrulamak için tam dayanıklı Toughbook üzerinde Panasonic ve üçüncü taraflar tarafından testler yapılmaktadır. Bu uygunluğu sağlamak için on test yapılmaktadır.

Su ve Toz Girişi Koruması IP65 ve IP54 Testleri

Taşınabilir bilgisayarlar ve tabletler genellikle giriş korumasına ilişkin uluslararası standartlara (IP) göre derecelendirilir. Uluslararası Koruma Derecesi olarak da bilinen Giriş Koruması Derecesi (IP65), Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından yayınlanır ve bir ürünün, elektrikli muhafazalara ve metal kasalara toz ve su girişine karşı dayanıklılık seviyesini derecelendirir. Giriş Koruması Derecesi, standart bir test rejimi karşısında bir cihazın sunduğu koruma seviyesi hakkında önemli bilgiler vermeyi hedeflemektedir.

Toughbook bilgisayarlarımız, parçacık direnci ve sıvı direnci testlerinde IP651 derecesini almıştır. IP65, ürünün toz ve suya karşı koruma alanında başarıyla bir IP derecesi aldığını belirtmektedir. IP65’in ilk basamağı (6) toza dayanıklığı belirtirken ikinci basamak (5) sıvılara karşı koruma seviyesini göstermektedir. Bu, bilgisayara herhangi bir yönden püskürtülen suyun cihazı etkilemeyeceği veya zarar vermeyeceği anlamına gelmektedir. Basamak sayısı arttıkça koruma seviyesi de artar. Bu nedenle IP65 dereceli bir cihaz, toza ve suya karşı IP54 dereceli bir cihazdan daha iyi koruma sağlar.

1 Geçişli düşme testi için MIL-STD-810G Yöntem 516.6 Prosedür IV ve IP65 için IEC 60529 Bölümler 13.4, 13.6.2, 14.2.5 ve 14.3 uyarınca ulusal bağımsız bir üçüncü taraf laboratuvar tarafından test edilmiştir.

Kablosuz Testi

Toughbook serisinin benzersiz kalite, güvenilirlik ve performans sunması için kablosuz test süreçlerini kontrol ediyor ve yakından izliyoruz.

Panasonic, dünya çapındaki sayılı kablosuz test tesislerinin araştırılması, geliştirilmesi, üretilmesi ve test edilmesi için milyonlarca Avro yatırım yapmıştır. Japonya Kobe’de bulunan yankısız odamız, alanında dünyanın en büyüklerinden bir tanesidir.

Yankısız oda, tüm ses yansımalarını ve elektromanyetik dalgaları emmek üzere tasarlanmış bir odadır.  Dış sesler veya radyo sinyallerinin odayı etkilemesi durumunda hatalı sonuçlar elde edileceğinden, bu oda çok önemlidir.

Dünya klasında bir tasarıma sahip olan yankısız odamız, her türlü radyo sinyalini veya paraziti engeller. Bu oda sayesinde radyo frekanslarının (RF) Toughbook kablosuz ürünleri üzerindeki etkisini test etmek için ideal bir kontrollü ortam elde edilmektedir. Bölmede yapılan testler arasında bulunan izotropik hassasiyet (TIS) ve toplam yayılan güç (TRP), havadan (OTA) yapılan testlerdir.

Kablosuz testleri ayrıca sıcak, soğuk, yağmur ve gerçek hayatta sıkça karşılaşılan koşullarda da yapılmaktadır. Kablosuz testler kapsamında sürücü performansını, bağlantı yöneticisi yazılımının performansını ve kullanıcıların seyahat sırasında düzenli olarak karşılaştığı değişken çevre ve ağ koşullarını değerlendirmek üzere çeşitli testler yapılır.

Panasonic teknisyenleri, yankısız oda testlerinden elde edilen sonuçları Toughbook ürünlerinin tasarım aşamasında kullanarak Panasonic taşınabilir bilgisayarların ve tabletlerin kablosuz bağlantı performansını en üst düzeye çıkarmaktadır. Bu testlerden elde edilen sonuçlar, ürün tasarımı son haline getirilmeden ve üretim için onaylanmadan önce Panasonic mühendislerinin sorunlu alanları tespit etmesine ve çözümlemesine yardım etmektedir.

Panasonic, Toughbook ürünlerini bu sıkı ve zorlu testlere tabi tutarak çok sayıda sektör için sağlam, istikrarlı ve güvenilir olmasının yanı sıra çok çeşitli ortam koşullarında kullanılabilen dayanıklı kablosuz taşınabilir bilgisayarlar üretmektedir.