Panasonic Toughbook Khumbu Challenge destekçisidir

Panasonic Toughbook'lar Ekim 2009'da Khumbu Challange kapsamında Everest Ana Kampına tırmandırılan rehabilitasyondaki silahlı kuvvetler personelinin iyileşmesinde, arkadaşları ve aileleri ile temaslarının sağlanmasında yardımcı oldu

Her biri 20 dağcıdan ve 5-7 hareket kabiliyeti sınırlı, Irak ve Afganistan'daki çatışmalarda yaralanmış askeri personelden oluşan 3 ekip Nepal, Himalayalar'da 5 haftalık dağcılık deneyimi yaşadılar. Ayrıca iki de tırmanma ekibi vardı.  Ekiplerden biri zor ve çaba gerektiren Ama Dablam (6800m) rotasını seçti. İkinci ekip Lobouche East (6200m) ve Island Pk (6300m) rotasını denedi.

Panasonic hediye ettiği beş CF-30 ve iki CF-52 laptop ile ekiplerin ana kampla bağlantıda kalmasını, ekspedisyon web sitesini blog ve fotoğraflarla güncellemelerini, arkadaşları ve aileleri ile iletişim kurmalarını, gerektiği takdirde acil yardım çağırmalarını sağlamıştır.

Khumbu Challenge'ın amacı silahlı kuvvetlerde yaralanmış personele rehabilitasyonları sırasında sıra dışı bir deneyim yaşatmaktı.  Everest Ana Kampına giderken ünlü ve test edici rotayı denediler, bu rota Everest dağının inanılmaz manzarasına sahip olan Kala Pattar tırmanışını da içeriyordu.

Khumbu Challenge FORTITUDE Projesinin bir parçasıdır, bu proje operasyonlarda yaralanmış olan deniz piyadeleri, denizciler ve askerler için rehabilitasyon imkanları sağlamaktadır. Amaç yaralanma anından Kraliyet Deniz Piyadeleri, Kraliyet Donanmasına geri dönene veya sivil iş gücüne katılma, bakım ya da emeklilik durumları gerçekleşene kadar bireylere ve bakmakla yükümlü olduklarına rehabilitasyon süresince daha fazla destek sağlamaktır.

Khumbu Challenge'ın başarıyla tamamlanmasının ardından, iki CF-52 gelecekteki FORTITUDE Projesi kullanımları için bağışlanmıştır, proje Devonport'taki Haslar Company tarafından yürütülmektedir. Toughbook'lar silahlı kuvvetler personellerinin gelecekteki rehabilitasyon çalışmalarında macera eğitimi alıştırmalarında destek amaçlı olarak kullanılacaktır.