• Professional Camera Solutions

4K TAŞINABİLİR KAMERA, YÜKSEK KALİTELİ GÖRÜNTÜ VE GELİŞMİŞ BAĞLANTI İMKANI SUNUYOR

 

 

Panasonic, televizyon yayını ve internet yayını uygulamaları için gelişmiş bağlantı işlevini yüksek kaliteli görüntüyle birleştiren serisinin ilk üyesi olan taşınabilir video kamerayı tanıttı.

Serinin ilk ürünü olan AG-CX350 kamera, sektörde NDI | HX bağlantısı sağlayan ilk video kamera olarak dikkat çekiyor[1]. Bu bağlantı imkanı sayesinde kamera, canlı etkinlik ve internetten paylaşım için IP üzerinden kolay video iletimi ve kamera kontrolü sağlıyor. Bu özelliğiyle NDI|HX donanımlı Panasonic PTZ kamera sistemi ve Panasonic Canlı Üretim Merkezi (AV-HLC100) ile beraber çalışan daha geniş sistemlere dahil edilebiliyor.  

Kamera; çok güçlü optik 20x zum objektifiyle 24,5 mm’lik geniş açılı çekim ikanı sağlıyor. Ayrıca 10-bit görüntü kalitesi için yeni yüksek çözünürlüklü, yüksek duyarlı 1.0-tip 4K MOS sensör ve SDXC kartına 50/59.94p’ye kadar 4K (UHD) veya FHD çözünürlükte kayıt yapma özelliklerine sahip. Tüm bunların yanında HDR çekimleri destekleyen HLG[2] gama modu özelliği de bulunuyor.

Parlaklığı ve çözünürlüğü yüksek bir LCD'ye sahip olan kamerada gelişmiş çalışma ve kullanım imkanı için SDI ve HDMI arasında paralel çıkış yer alıyor. Yalnızca 1,9 kg ağırlık, küçük boyut ve düşük güç tüketimi de sağladığı diğer avantajlar olarak sıralanıyor.

Yeni ve yüksek verim sağlayan HEVC kodeği (LongGOP, 10-bit, 4:2:0/MOV) bir dizüstü bilgisayarda veya MacBook’da kolay videoları kolayca oynatma ve düzenleme imkanı sağlıyor[3].

Ayrıca kamera, Facebook ve YouTube live için RTSP ve RTMP protokolleriyle uyumlu yayın işlevi de sağlıyor. Ek olarak kamera, AVC-Intra ve AVC-LongG kodekleri sayesinde potansiyel yayın uygulamalarını mümkün kılmak[4] ve gelecekte de aynı şekilde kolayca kullanılabilmesi için MXF P2 dosya formatını da destekliyor. 

Panasonic EMEA Pazarlama Müdürü Sivashankar Kuppusamy, tanıttıkları yeni taşınabilir kamerayla ilgili şunları söyledi: "AG-CX350 ilerleyen dönemlerde de önemini koruyacak 4K kalitesi ve geniş bağlantı ve yayın potansiyeliyle herkese hitap ediyor. Kameranın sunduğu geniş kullanım yelpazesi, kurumsal etkinliklerde yayınlamak üzere evde çekilen kısa belgesel ve öğrenci film çekimleri gibi çok yönlü ihtiyaçlara hitap ediyor. AG-CX350, olağanüstü potansiyele sahip olan serimizin yalnızca bir başlangıcı.”

AG-CX350, tavsiye edilen satış fiyatı olan KDV hariç 3.850€ ile Şubat 2019'da raflardaki yerini alacak.

AG-CX350 hakkında daha fazla bilgi için https://business.panasonic.com.tr/professional-camera/ag-cx350 sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

[1] Video kamera olarak sektörün ilki. 2019 Ocak ayı itibariyle (Panasonic anketine göre). Kullanım için NewTek Company tarafından sağlanan etkinleştirme kodu gereklidir. NDI, NewTek Company’nin “Ağ Aygıtı Arayüzü” teknolojisinin kısaltmasıdır.

[2] HLG, Japon yayın yapımcısı NHK ve Birleşik Krallık’tan BBC’nin birlikte geliştirdiği bir standarttır. ARIB STD-B67 veya ITU Rec.2100’de standart haline getirilmiştir.

[3] Yeniden oynatma özelliği 7'nci jenerasyon veya üstü Intel Core i7 çipin kurulu olduğu bir bilgisayarın donanım ivmesiyle yerel olarak çözülmüş sinyaller için mümkündür. Dahili depolama ve bellek gibi sistem ortamına bağlı olarak yeniden oynatma düzgün çalışmayabilir.

[4] MicroP2 kartlara kaydetme özelliği gelecek yazılım güncellemesiyle mümkün olacaktır.