• Professional Camera Solutions

VariCam Sayesinde Crazy Rich Asians Filminin Teslim Tarihi Kaçmadı

Panasonic VariCam Pure, dünya çapında gişe başarısına sahip bir romantik komedi-drama olan Crazy Rich Asians’ın ana kamerası olarak seçildi.

Bir Warner Bros filmi olan Crazy Rich Asians, Amerika gişelerinde 3 hafta boyunca 1 numarada kaldıktan sonra 14 Eylül 2018 tarihinde Birleşik Krallık’ta vizyona girdi. 150 milyon dolardan fazla hasılat yapan filmin yönetmenlik koltuğunda Jon Chu prodüktörlük görevinde ise Tim Coddington yer alıyor. Crazy Rich Asians, aynı zamanda Wayne Wang’ın 1993’teki The Joy Luck Club filminden beri baş rollerinde Asyalıların oynadığı ilk Hollywood stüdyo filmi olma özelliğine de sahip.

Crazy Rich Asians, 4K S35 sensöründen ve kameraların sağlam tasarımından güç alan görüntü kalitesiyle pekiştirilmiş VariCam Pure sinema kameralarını kullanmaya karar veren görüntü yönetmeni Vanja Černjul, ASC ve HFC tarafından çekildi.

Hem oyuncu kadrosu hem de film ekibi işleri kısıtlı bir süre içerisinde yetiştirme baskısı altında olduğundan film, Asya’daki 38 farklı mekanda yalnızca 42 gün içerisinde tamamlandı.

Konuyla ilgili “VariCam’in çok yönlülüğü ve sağlamlığından dolayı Crazy Rich Asians’ın zorlukları için doğru araç olduğunu biliyordum; özellikle de VariCam Pure için tasarlanmış Codex VRAW2 kayıt cihazı ile birlikte kullanıldığında” diyen filmin görüntü yönetmeni Vanja Černjul, sözlerine şöyle devam ediyor: “Yönetmenimiz Jon, proje konusunda çok tutkuluydu ve bana Crazy Rich Asians’ın şimdiye kadar yaptığı en güzel film olmasını istediğini söyledi. Görsel yönü ağır basan bir yönetmenin beklentisi ve bu zorluk beni heyecanlandırmıştı.”

New York’un renk paleti, tropikal ve büyük bir şehir olan Singapur’un zıddı olması gerektiğine dikkat çeken Vanja Černjul, “Singapur’da ayrı bir görselliğe ihtiyaç duyan farklı kültürel ve sosyo-ekonomik çevreler vardı. Son derece kısa süreli bir hazırlık aşamasına rağmen bu kadar iyi koordine olabildiğimiz için çok mutluyum. Crazy Rich Asians’ın farklı bir film olması için türünün en parlak dönemlerinde çekilmiş birçok klasik Hollywood romantik komedi filmine baktık. Filmi belirli bir zamana ait olmayan sinematik bir görüntüyle çekmek istedik” dedi.
Önceki projesinde de VariCam 35 ile çalışmış, kısıtlı çekim sürelerinin üstesinden gelmesini sağlayan ve DoP’un esnekliğini artıran iki ana ISO ayarından etkilendiğinin altını çizen Černjul, “Tek bir sahnenin içerisinde bile farklı ISO ayarlarını rahatlıkla kullanabildim. Pratik kaynakların ışık seviyeleri tarafından kısıtlanmamak özgürleştiriciydi” dedi.

Panasonic’ten Sivashankar Kuppusamy de “VariCam Pure’un yüksek kalitesinin ve çok yönlülüğünün Warner Bros gibi büyük prodüksiyon şirketleri tarafından fark edildiğini görmekten memnuniyet duyuyoruz. VariCam serisinin, teknolojinin sorun çıkarmayacağından emin olarak doğru hikâyeyi anlatmaya konsantre olabilen film yapımcılarını özgürleştireceğine inanıyoruz” dedi.

 

Panasonic Broadcast & ProAV hakkında daha fazla bilgi için https://business.panasonic.com.tr/professional-camera sayfasını ziyaret edebilirsiniz.