• Professional Camera Solutions

'DISNEY'S BROADWAY HITS' 4K'DA CANLI SAHNE

VariCam LT Kamera, AK-UC3000 Stüdyo ve AW-UE70 PTZ cihazları Londra Royal Albert Hall'daki 'Disney's Broadway Hits'de göz kamaştırıyor

İki asırlık büyüleyici Broadway gösterilerinin hayat bulduğu yeni bir Disney konseri Avrupa prömiyerini, Ekim 2016'da Londra'da bulunan Royal Albert Hall'da gerçekleştirdi. Aida, Güzel ve Çirkin, Mary Poppins, Tarzan, Aslan Kral, Notre Dame'ın Kamburu ve Disney Tiyatral kataloğun diğer gösterileri gibi ödüllü orkestralarının müziğine yer veren, bu gösteriye ilk defa imzasını atan yalnızca tek gecelik 'Disney's Broadway Hits' etkinliği Avrupa'da gösterime sunuldu

Sonrasında, 'Disney’s Broadway Hits'in iki saatlik konserinin ilk gösterimi, Aralık ayında Sky Arts Network'te gerçekleşti. Panasonic profesyonel 4K kameralar, 13 adet VariCam LT 4K sinema kamerası, iki adet AK-UC3000 4K stüdyo kamera sistemi ve milyonlarca çocuğa, aileye ve aile büyüklerine keyifli anlar yaşatan müzikal konseri kaydeden beş adet pan/tilt/zoom entegre AW-UE70 4K kameradan oluşuyor.

Dünyaca ünlü Royal Albert Hall sahnesindeki canlı Avrupa prömiyerinin bu yayın versiyonuna, West End starı John Barrowman ev sahipliği yaptı. Gösteri, hayret verici sayıda Disney başarılarından oluşan orkestra performanslarını sergileyen, sekiz defa Akademi Ödülü kazanan besteci Alan Menken ve Alaaddin's West End oyuncu ekibi üyeleri gibi isimlerin de aralarında bulunduğu bir grup yıldızın yanı sıra 75 adet BBC Konser Orkestrasını ön plana çıkarıyor.

"Panasonic olmasaydı, böylesine muhteşem sonuçlara ulaşamazdık" 

Kiralama şirketi VER Londra tarafından temin edilen ve yapılandırılan Panasonic 4K kamera sistemleri; Evertz yönlendiriciler, Kayenne aktarma ve Riedel iletişim vasıtasıyla kontrol edilen kapsamlı ekipman paketinin en önemli öğesi oldu.

Walt Disney Parks and Resorts, Yayın Görüntü Yönetmeni Jay Hatcher şöyle belirtiyor, “TV prodüksiyon tasarımcısı ve yönetmeni olarak hedefim sinematik bir görünüş, müziğin büyüsünü yakalayacak görsel olarak etkileyici bir ürün: Panasonic kamera ortağımız olarak yer almasaydı, böylesine muhteşem sonuçlar elde edebileceğimizi sanmam,” diye ekliyor. 

“Özellikle mevcut ürün miktarını, gerekli görülen çekimleri ve bakış açılarını göz önüne alınca, 4K kameraların kalitesinden ve göstermiş oldukları performanstan oldukça memnun kaldım. Bu kameraların hayalimdeki konseri gerçekleştirdiğini söyleyebilirim. Panasonic ve VER, tasarladığım çekimlerin hepsine bir çözüm üretebiliyordu.”

Panasonic ve VER, tek kamera ENG alan çekimine yönelik dört adet VariCam LT paketini yapılandırmak için birlikte çalıştı.

"Bu kameralar hayalimdeki konseri gerçekleştirdi"

Gösteri merkezinin tarihi İtalyan mimari görüntüsünün yakalanmasının yanı sıra konserin çeşitli açılarını da gösteren kayıtlar alınması hedefiyle, bir tanesi LT üst galerideki 30' bumba üzerine, bir diğeri sol sahnenin önündeki ikinci bir 30' bumba üzerine yerleştirildi. İki adet LT, zeminin iki tarafındaki, sağ ve sol merdivenlere yerleştirildi. Performans alanında, seyirciye doğru bakan mekan zemininde bulunan Fisher kamera taşıyıcısı üzerinde bir adet LT bulunuyordu. Başka bir LT ise, Loggia Box'ın ikinci kademesinde, sahnenin sağında yer almaktaydı. Kostümlü prova boyunca, doğrudan sahnenin karşısındaki kamera taşıyıcı üzerinde bir adet LT yer alıyordu ve bir tanesi de giysileri kayda alması için sahnedeki Steadicam (Sabit Kamera) üzerinde bulunuyordu.

Konserin Fotoğraf Yönetmeni John DeMaio, VariCam LT'nin oldukça çevik olmasından dolayı 4K kaydedicinin, büyük Royal Albert Hall mekanının her tarafında kullanılabileceğini belirtiyor. Hafif Süper 35 sensör kamera; el kamerası, Steadicam, bumba, vinç, insansız hava aracı, gimbal ve tüm gerçek sinema çalışmaları için ideal.

İki adet UC3000 stüdyo kamerası sahneye karşı yapılan ev çekiminin önüne yerleştirildi. Biri zemin seviyesindeki basamakta bulunuyordu. Diğeri ise, ikinci seviye Loggia Box'a yerleştirildi. Orkestranın baş aşağı çekiminin veya evin önündeki seyircinin geniş çekiminin yakalanmasına dikkat çekmek üzere, UE70 entegreli PTZ'lerin biri 'Alan Menken (piyanoda) anı' için sahnede seyirciye karşı arkası dönük olarak, biri aşağıyı gösteren aydınlatma tavanında, biri sahnenin solunda, bir diğeri şefe çevrili ve sonuncusu ise arka tırabzana bağlandı.

"Bunun üstesinden gelebilecek çok fazla kamera bilmiyorum"

DeMaio, VariCam LT'nin yenilikçi yönünü, aşırı düşük ışıklı koşullar için kusursuz olan ISO5000 ile 800/5000 iki ana ISO'yu kapsamlı bir şekilde kullandığını belirtti. ”Konser Disney'deki zengin renk paletiyle görkemli bir şekilde aydınlatıldı fakat görüş deneyimini azaltmaması için ışıklar, 5,300'e yakın seyirci üzerinde kontrol altında tutuldu,” diye belirtiyor. “Şarkıdan şarkıya değişen ihtişamlı aydınlatma efektlerini yakalayan, aynı zamanda seyirciyi de rahatsız etmeyen böylesine harika bir başarıya ulaşabilecek bildiğim başka bir kamera yok.” VariCam LT ISO5000'de, diğer kameralarla mümkün olmayan, karanlık sahnelerden inanılmaz görüntüler yakalayabilir.

DP, yayın versiyonunun oluşturulması için konserin 4K V-Log'da çekildiğini belirtiyor. “Panasonic ekibi, kurum içi geniş IMAG ekranlarında oynatılan canlı, değişken gösteriye yönelik LUT sağlamak için önceden çalıştı ve kaydın ilk sahnelerinde bu LUT'u kullandık,” diye ekliyor. “Renk eşleştirme açısından LT'lerden yalnızca az oranda UC3000'lere ve UE70'lere dönerek çalıştık--genelinde renk yansıması muhteşemdi.”

UC3000'ler ve UE70'lerden dıştan alınan kayıt, ProRes 4444'de AJA Ki Pro kaydedicilere uygulandı. Bu DP sorumluluklarına ek olarak DeMaio direk kontrolde bulundu. Sky Arts yayınının düzenlemesi Adobe Premiere Pro ve DaVinci Resolve 'daki renk düzeltme kısmında gerçekleştirildi. “V-Log'da düzenlenmemiş 4K master çekimi yapsaydık bu sebepten, renk düzeltme aşamasına kadar tüm efektleri fark edemezdik,” diye belirtti. “Detaylar sanki ekranın dışına çıktı ve gösteriyi tamamen başka bir boyuta taşıdı--gerçekten çok şaşırdık.”

VariCam LT lens paketinde, Canon Cine-Servo 17-120mm 4K T2.95 PL, Fujinon 14-35mm T2.9 Cabrio PL Zoom ve Canon CINE-SERVO 50-1000mm T5.0-8.9 lensleri bulunuyor; UC3000'ler ise, Canon XJ95x8.6B HD DigiSuper 95x lenslerini ve Fujinon XA99x8.4 HD Digi Power lensleri kullanıyor.