KAIROS
Main product image
Ana Özellikler (Temel Özellikler)

Çözünürlük ve Formattan Bağımsız

Yazılım ve CPU/GPU işlemede en yeni teknolojiden faydalanır

Kullanıcıların işleme gücünü %100 verimlilikle dağıtmalarına imkan verir

Sıkıştırılmamış işleme, gerçek sıkıştırılmamış 4K girişler ve aynı anda hem ana bant hem de IP sinyalleri (ST2110 ve NDI gibi) için tam destek

Platform çok düşük 1 kare gecikmeli işleme sağlar

 

KAIROS Knowledge Centre

 

BT/IP Platformu “KAIROS”, CPU ile GPU'sunun güç ve esnekliğinden tam anlamıyla faydalanarak ve toplam işleme yükünü geleneksel donanım tabanlı sistemlerin tabi olduğu yapılandırma kısıtlamaları olmadan dengeleyerek yüksek performansa ulaşır. KAIROS, etkileyici canlı videoların verimli bir biçimde üretilmesini sağlayan sınırsız giriş, çıkış ve kullanım esnekliği sunar.

 • Çözünürlük ve Formattan Bağımsız
 • Yazılım ve CPU/GPU işlemede en yeni teknolojiden faydalanır
 • Kullanıcıların işleme gücünü %100 verimlilikle dağıtmalarına imkan verir
 • Sıkıştırılmamış işleme, gerçek sıkıştırılmamış 4K girişler ve aynı anda hem ana bant hem de IP sinyalleri (ST2110 ve NDI gibi) için tam destek
 • Platform çok düşük 1 kare gecikmeli işleme sağlar

 

Etkileyici canlı videoların verimli bir biçimde üretilmesini sağlayan sınırsız giriş, çıkış ve kullanım esnekliği

BT/IP merkezli platform “KAIROS”, yeni bir konsept ve mimari temel alınarak geliştirilen bir canlı video prodüksiyon platformudur. Her çözünürlükteki ST 2110 ve NDI akışlarını işleyen, yakın zamanda geliştirilmiş ve çığır açan bir yazılımı bünyesinde barındırır. Bu platform, CPU ile GPU'sunun güç ve esnekliğinden tam anlamıyla faydalanarak ve toplam işleme yükünü geleneksel donanım tabanlı sistemlerin tabi olduğu yapılandırma kısıtlamaları olmadan dengeleyerek yüksek performansa ulaşır. Açık mimariye sahip bu platform, gerek farklı harici kaynaklar ile hedefler arasındaki bağlantının gerekse donanım ile yazılım sistemlerinin entegrasyonunun sağlanmasını kolaylaştırır. Yeni ve geliştirilmiş sistem, her seviyede eksiksiz kullanım özgürlüğü sağlar.

 


Kullanıma hazır çeşitli giriş ve çıkış seçenekleri

KAIROS; SDI, ST 2110 ve NDI gibi ana bant ve IP sinyallerini olası tüm kombinasyonlarda tam anlamıyla desteklediği gibi PTP (Hassas Zaman Protokolü) senkronizasyonunu da destekler. Yerel bir IP sistemi olan KAIROS, tamamen IP tabanlı bir ortamın parçası olarak uzaktan video prodüksiyonunda kullanım için idealdir.

 

 

Çözünürlük ve formattan bağımsız

KAIROS, çözünürlük ve formattan bağımsız kullanıma olanak tanır. HD ve UHD gibi farklı çözünürlükteki karma giriş kaynakları eş zamanlı olarak işlenebilir. KAIROS ile örneğin, sadece standart 16:9 formatında değil, ekran duvarlar için uygun 32:9 formatında video prodüksiyonu da gerçekleştirilebilir.

 

Çok yönlü video ifadesine yönelik katmanlı yapı

KAIROS'ta geleneksel değiştiricilerin aksine ME veya anahtar sayısı konusunda bir sınırlama bulunmaz. GPU kapasitesinin izin verdiği sayıda katman kullanılabilir. Anahtarlar ve ölçeklendirme, her katmanda herhangi bir kısıtlama olmadan ayarlanabilir. Her bir katmana çeşitli efektler ve anahtarlar eklenebilir. KAIROS'un işleme gecikmesi bir kareye kadar azaltıldığından spor ve konser performansları, ortamı tam anlamıyla yansıtacak şekilde sunulabilir ve ses ile dudak hareketleri daha kolay bir biçimde uyumlu hale getirilebilir.

 

Esneklik ve ölçeklendirilebilirlik

KAIROS yüksek esnekliğe ve ölçeklendirilebilirliğe sahiptir. KAIROS BT tabanlı bir açık mimari platform olduğundan, uygulama yazılımı ekleyerek işlevsel geliştirmeler yapmak ve harici cihazla kontrol bağlantısı kurmak mümkündür. Bu sayede, kolaylıkla genişletilip sisteme entegre edilebilir.

 

Kullanıcı dostu arayüz

Kullanımı kolay olan GUI sezgisel kullanıma olanak tanırken, en dar alanlarda bile mükemmel kullanım olanakları sunan, operatörün yaratıcılığını ortaya çıkaran ve yerleşim düzeni özgürce özelleştirilebilen kontrol paneli, kullanım konusunda çıtayı bir üst seviyeye çıkaracaktır.

 

E-sporda KAIROS

E-spor, canlı eğlence bağlamında en hızlı büyüyen sektörlerden biridir. Biz de KAIROS ile çekimden ekrana yansıtmaya kadar gerçek bir camdan cama çözümü geliştirerek e-spor video prodüksiyonu konusunda ilk akla gelen sağlayıcı olmayı başardık.

E-spor yayını kurulumları çok sayıda kamera, ekran yönetimi, artırılmış veya sanal gerçeklik barındırdığından ve bunların tümünü düşük gecikme süresi ile karşılamak gerektiğinden oldukça karmaşık olabiliyor. Gösteriyi canlı olarak izleyen bir yerel izleyici kitlesi ve televizyondan ya da akış platformlarından izleyen bir uzak izleyici kitlesi bulunduğundan, genellikle “yayın” ve “sunum” değiştiricileri bir arada kullanılır. KAIROS işleme platformu bunların tümünü idare ederken, aynı anda kamera sinyallerini karıştırma ve video içeriklerini çeşitli ekranlara besleme amacıyla da kullanılır.

 


M/E ötesi

Verimli video prodüksiyonu için sınırsız giriş, çıkış ve kullanım esnekliği sağlayan BT/IP merkezli canlı video işleme platformu. Yayın programlamasından konserlere ve spor etkinliklerine kadar canlı etkinlik prodüksiyonu, birbirinin aynı sistem kurulumlarını geride bıraktı ve etkinlik yapımcıları, birden fazla bağımsız doğrusal akışın yanı sıra, etkinlikte görüntülenecek artan ekran içeriğini sunabilmeli ve bunlarla başa çıkmalıdır.

HD, 3G, 12G kaynakları ve hedefleri için sadece hazırlanmak yetmez, bunların aynı prodüksiyon ortamında ele alınmaları da gerekebilir. Amaca yönelik kara kutu tipi video işleme bileşenleri artık kabul edilemez gecikmeler olmadan uç uca yığılmayacaktır. Operatörler farklı geçmişlerden gelebilir ve büyüyen özel arayüzler listesindeki yeterliliklere sahip olmaları beklenemez.

Panasonic, tüm işlemenin GPU tabanlı olduğu ve tüm işleme katmanlarının tek bir adımda gerçekleştirildiği bir açık mimari sistemi geliştirmektedir. Giriş/çıkışlar, genel bant genişliği esas alınarak sağlanabilir ve kullanıcı arayüzleri, popüler masaüstü programlarından en iyi uygulamaları takip eder. Bu sistem özünde IP tabanlı olup SMPTE 2110 protokollerini izler, ancak kolaylıkla SDI’yi (12G’ye kadar) destekleyecek biçimde uyarlanabilir.

Bu platform, çözünürlük ve formattan bütünüyle bağımsızdır; yazılımda ve CPU/GPU işlemede en güncel teknolojiyi kullanır. Böylelikle kullanıcıların işleme gücünü %100 verimli şekilde dağıtabilmelerini ve mevcut durumda klasik donanım tabanlı ürünlerle ulaşılması mümkün olmayan performans düzeylerine çıkabilmelerini sağlar. Platform; sıkıştırılmamış işleme, gerçek sıkıştırılmamış 4K girişler ve hem ana bant hem de IP sinyalleri (ST2110 ve NDI gibi) için tam destek sunmaktadır. Platform en güncel IP teknolojilerini tamamen benimseyerek aynı zamanda Uzaktan Prodüksiyon için hazırdır ve bütünüyle IP tabanlı bir ortama entegre edilebilir.

Oldukça sezgisel, son derece iyi tasarlanmış GUI ve tamamen özelleştirilebilir arayüz sayesinde bu platform müşterilere sınırsız sayıda video katmanını yönetme imkanı sunarak onlar için yeni bir kullanılabilirlik standardı ortaya koyuyor. Platform bir tekli sunucuda bulunan neredeyse her türden sinyali desteklemesinin yanı sıra çok düşük 1 kare gecikmeli işleme sağlıyor ve böylelikle tüm bağlamlarda ve uygulamalarda son derece güçlü bir araç niteliği kazanıyor. Platform, IP dünyasına pürüzsüz bir geçiş yapmak için harika bir çözümdür ve yeni bir esneklik ve kontrol düzeyi sunuyor.

Panasonic Yayın Kamera Sistemleri Üst Düzey Üretim Müdürü Michael Bergeron, “Bu yeni modüler ve açık mimariye sahip platform en üst düzeyde esnekliği korumasının yanı sıra müşterilerin yatırımlarını optimize etmelerini ve gelecek için uygun hale getirmelerini mümkün kılarak canlı veya stüdyo içinde yüksek kaliteli video prodüksiyonu ve dağıtımıyla iç içe olan birçok müşteri için ezber bozan bir yenilik niteliği taşımaktadır.” İfadelerini kullandı.

“Canlı IP Değiştirme uygulaması, bu yeni platformun henüz başlangıcı. Sunmuş olduğu video işleme mimarisi, kullanıcıların her türden uygulamayı oluşturmalarını ve çalıştırmalarını mümkün kılar. Bu yeni platform yakın gelecekte bir video işlemci, ölçekleyici, karıştırıcı veya sunucu olarak video prodüksiyonunun merkezinde yer alacaktır. Birçok uygulama için bu platform ile elde edilebilecek şeylerin herhangi bir sınırı yok.”


KAIROS Sistem Yapılandırması

KAIROS Core (Ana Çerçeve)

 • 1 RU boyutu
 • İşletim Sistemi: Linux
 • Ana bant giriş/çıkış genişletme kartları, NIC, GPU dâhil

 

 


KAIROS Control (Kontrol Paneli)

 • 24XPT stili yerleşim düzenine sahip 2 adet ses geçiş ayar düğmesi
 • Tüm unsurlar bağlantılı durumda kullanıcı tarafından atanabilir/çalıştırılabilir

 

 


KAIROS Creator (GUI Yazılımı)

 • İşletim Sistemi: Windows
 • Farklı ayarlar ve kullanımlar için

 

 


 

 

Güncel iş ortağı listesine bakın

 

 • Broşürler
Marketing
Broşürler
Marketing Videos
Image Data

Service and Support
 • KAIROS Brochure [November 2021]
  KAIROS Brochure [November 2021]
  Tue, 14/09/2021 - 14:58
  Download pdf - 8.08 MB
  2022 Broadcast and Pro AV Quick Reference Guide
  2022 Broadcast and Pro AV Quick Reference Guide
  2022 Broadcast and Pro AV Quick Reference Guide
  Tue, 11/08/2020 - 15:32
  Download pdf - 1.81 MB
 • Advanced transitions and effects I INSIDE KAIROS
  Advanced transitions and effects I INSIDE KAIROS
  Thu, 22/04/2021 - 08:21
  View video
  Video compositing: Scenes & Layers I INSIDE KAIROS
  Video compositing: Scenes & Layers I INSIDE KAIROS
  Fri, 26/03/2021 - 10:00
  View video
  Building Multiviewers & Share them over IP I INSIDE KAIROS
  Building Multiviewers & Share them over IP I INSIDE KAIROS
  Fri, 26/03/2021 - 09:58
  View video
  There is no limit to what can be done – The new IT/IP-centric video platform by Panasonic
  There is no limit to what can be done – The new IT/IP-centric video platform by Panasonic
  Mon, 03/02/2020 - 12:18
  View video
  Understanding the concept behind Panasonic’s ground-breaking IP-based switcher platform
  Understanding the concept behind Panasonic’s ground-breaking IP-based switcher platform
  Mon, 03/02/2020 - 12:25
  View video
  A demonstration of Panasonic’s ground-breaking IP-based switcher platform
  A demonstration of Panasonic’s ground-breaking IP-based switcher platform
  Mon, 03/02/2020 - 12:26
  View video
  Live Compositing with Panasonic’s new IT/IP-centric video processing platform
  Live Compositing with Panasonic’s new IT/IP-centric video processing platform
  Thu, 06/02/2020 - 15:38
  View video
  Panasonic’s IT/IP-centric video processing platform works with any format, resolution & canvas size
  Panasonic’s IT/IP-centric video processing platform works with any format, resolution & canvas size
  Thu, 27/02/2020 - 08:53
  View video
 • Panasonic
  Panasonic's Next Generation Live Production Platform
  Thu, 27/02/2020 - 08:53
  View video

Please see below the services available for this product. You can also use this section to access the general Service & Downloads area of the website or contact our Technical Support team.

GENEL SERVİS VE YÜKLEMELER TEKNİK DESTEK İSTEĞİ

Please see below the services available for this product. You can also use this section to access the general Service & Downloads area of the website or contact our Technical Support team.

GENEL SERVİS VE YÜKLEMELER TEKNİK DESTEK İSTEĞİ

There are currently no key services available.

Please see below the services available for this product. You can also use this section to access the general Service & Downloads area of the website or contact our Technical Support team.

GENEL SERVİS VE YÜKLEMELER TEKNİK DESTEK İSTEĞİ

There are currently no other services available.

Specifications