• Professional Camera Solutions

Merakla beklenen Panasonic AU-EVA1 kompakt sinema kamerasından ilk görüntüler IBC 2017'de tanıtıldı

2017 Ekim ayının sonunda piyasaya sürülecek olan yeni Panasonic AU-EVA1 5.7K el tipi sinema kamerasından ilk görüntüler Amsterdam'daki IBC'de yayınlandı.

İtalyan görüntü yönetmeni Filippo Chiesa tarafından İzlanda'da çekilen ve yönetilen yepyeni görüntüler, yeni tasarlanmış 5.7K çözünürlüklü Super-35 sensör ve sinematografın hemen hemen her ışıklı ortamda çekim yapmasını sağlayan 800 ile 2500'lük iki ana İSO özelliğine sahip olmasıyla öne çıkıyor.

Bağımsız film yapımcılarına yönelik tasarlanan EVA1, 14 stop'lu dinamik aralık sunarak, pozlamada parlaktan karanlığa ayrıntılı ton geçişi sunuyor. Ayrıca renkleri ve zengin cilt tonlarını doğru şekilde yakalama olanağı sağlıyor. Kamera, yerel EF yuvası kullandığından kameramanlar geniş bir EF lens menziline erişebilir.

EVA1 ayrıca, HDR prodüksiyonu da destekliyor. V-Log eğrisindeki 14 stop, HDR ihtiyaçlarından çok daha fazlasını karşılarken, V-Gamut eğrisi ise REC.2020 renk alanının üzerine çıkıyor.

Yönetmen ve sinematograf Filippo Chiesa EVA1 ile ilgili şu değerlendirmede bulundu: "Büyük beklentilerin olduğu bir kamera ile çalışma fırsatını her zaman yakalayamazsınız. Bu nedenle Panasonic güveniyle çalışmak büyük bir ayrıcalıktı. Kamera, beklentilerimin çok ötesinde bir performans gösterdi. Renk paleti ve zengin görüntüleri muazzam bir çalışma olanağı sundu. EVA1, film yapımcılığı dünyasının düşündüğü kadar heyecan verici."

Panasonic EMEA Pazarlama Müdürü Nela Pertl ise; "Filippo'nun yaptığı çekimlerden son derece memnunuz. İzlanda enfes bir doğal plato sağladı. Ancak Filippo ve kamera da bu platoyu filmde daha bir güzelleştirdi. EVA1'in esnekliği baştan sona test edildi ve kameranın kompakt doğası sayesinde drone da dahil olmak üzere farklı ekipmanlardan yararlanabildik" dedi.

Panasonic, VariCam serisi ve EVA1 de dahil olmak üzere dijital sinema kameralarının görüntülerini paylaştığı bir YouTube kanalı açtı. Yeni EVA1 tanıtımı için: https://www.youtube.com/channel/UCiTi9owcTE9QbEnt5w2vkDA/featured