• Professional Camera Solutions

Real Madrid-Barcelona maçı 4K’da

Mediapro, Panasonic kameraları kullanarak ultra yüksek çözünürlüklü naklen yayında “The Classic” ürünüyle sahneye çıkıyor

Mediapro, ilk defa Ultra Yüksek Çözünürlükte yayınlanan Real Madrid - FC Barcelona maçı ile adını televizyon tarihine yazdırdı. 170 ülkede yaklaşık 600 milyon futbolsevere gönderilen sinyalle maçı aynı zamanda HD olarak da veren Mediapro, 10 adet Panasonic AK-UC3000 kamera kullanarak El Clasico heyecanını ekranlara taşıdı. Güçlü uluslararası varlığı ile İspanya’da görsel-işitsel üretim ve hizmetler sektöründe lider durumda olan Mediapro önemli spor müsabakalarını bundan sonra 4K olarak yayınlayacağını açıkladı.

Mediapro, The Classic öncesinde Leganés ve Alcorcón arasında gerçekleştirilen Liga Adelante müsabakası boyunca ultra yüksek çözünürlüklü kameralarda kalite ve işlev testi yürüttü. En yeni nesil ultra yüksek çözünürlüklü stüdyo kameralar için çeşitli seçenekler analiz edildikten sonra, Mediapro en sonunda yeni 4K mobil ünitesini Panasonic AK-UC3000 kameralar ile donatmaya karar verdi. Sonuçlara bakıldığında, UC3000 benzersiz bir performans ve 4K görüntü kalitesi sunuyor ve Panasonic’in yayın stüdyosu ekipmanları alanında gerçekleştirmek istediği teknolojik atılımı da destekliyor. Kalitenin yanı sıra, Mediapro uzmanları, Panasonic’in istek ve ihtiyaçlarını dinlediğinden, bunları nihai üründe uyguladığından ve bunun sonucunda ortaya gelişmiş kolay işletim ve kullanım çıktığından memnuniyetle bahsediyorlar.

Ultra yüksek çözünürlüğe sahip The Classic ürünü yeni Fujinon 4K mercekler, 4K’da yavaş çekimde tekrar görüntülerdeki FT-One kamera ve UHD hazır EVS sunucular ile donatılmıştır. Video prodüksiyonu 4K için donatılan Kahuna 360 mixer ile gerçekleştirilmiştir.

HD, 4K ve canlı yayınlar için kullanışlı çok yönlü ekipman

AK-UC3000 kamera 4K ve HD modlarda eş zamanlı olarak kullanılabilir ve B4 çerçeve mercekleriyle uyumludur. Panasonic bu yüzden de HD’den 4K’ya geçişi, tıpkı SD’den HD’ye geçişte olduğu gibi çok kolay hale getiriyor. UC3000’in göze çarpan özellikleri arasında çeşitli görüntü kalitesi parametrelerinin birbirleri ile muhteşem uyumu yer almaktadır: yüksek duyarlılık, kaliteli sinyal/gürültü oranı, yüksek çözünürlük ve geniş dinamik aralık. Düşük güç tüketiminin yanı sıra taşıması kolay küçük boyutu da bahsedebileceğimiz özellikler arasında yer alıyor. IP bağlantısı veya IP üzerinden Santral kanalıyla ek sinyallerin aktarımı gibi ekstra özellikler yakında bu ürüne dahil edilecek.

AK-UC3000 kamera, danışılan çeşitli kullanıcılardan gelen talepleri karşılamak için baştan sona yeniden tasarlanmış yeni bir stüdyo sisteminin parçasıdır. AK-UCU500 kamera kontrol ünitesi eş zamanlı olarak 4K ve HD çıkışlar sunarken, 2000 metreye kadar olan uzun mesafelerden fiber bağlantıları destekliyor. Görüntü kontrolü, IP ağlar üzerinden uzaktan kontrole imkan tanıyan ve kurulumu basitleştiren, her ikisinin de IP bağlantısı bulunan yeni AK-HRP1000 ve HRP1005 uzaktan çalıştırma panelleri ile sağlanmaktadır. Odaklama yardımı işlevlerinin yanı sıra harici sinyal ve güç girişleri ile donatılmış olan yeni 230 mm’lik (9 inç) LCD renkli vizör AK-HVF100 de geliştirilmiştir. Süperzoom merceklerin kullanılması için sisteme yeni ana kontrol ünitesi (MSU) ve yeni genişletme ünitesi de dahil edilecek. Genel olarak bu sistem, hem çalıştırma imkanı hem de kullanım kolaylığı açısından üstün bir maliyet performansı sunar.

Panasonic ürünleri hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz lütfen şu adresi ziyaret edin: https://business.panasonic.es/camaras-profesionales/