• Professional Camera Solutions

MEDIAPRO, 4K El Clasico keyfi için Panasonic’i tercih ediyor

MEDIAPRO, Barcelona ile Real Madrid arasında oynanan ‘El-Clasico’ derbisinin ilk 4K canlı yayınında Panasonic AK-UC3000’i kullandı.

Dünya futbolunun en büyük derbilerinden El Clasico, 170 ülkede yayınlandı ve yaklaşık 600 milyonu aşkın seyirci tarafından izlendi. MEDIAPRO, 4K canlı yayın için 300’den fazla profesyoneli ve aralarından bir tanesi sekiz adet Panasonic 4K kamerası ile donatılmış olan yedi canlı yayın aracı görevlendirdi.

MEDIAPRO, LaLiga’nın en iyi futbolu en yüksek yayın kalitesinde sunma sözüne yanıt olarak, Kasım 2015’te on adet yeni AK-UC3000 stüdyo kamerasını denedi. Bu denemelerden ilkini, Real Madrid’in Santiago Bernabeu Stadyumu’nda yapılan El Clasico derbisinde gerçekleştirdi ve elde edilen sonuçlar harikaydı.

AK-UC3000 bir kez de, MEDIAPRO ile ortak olarak geliştirilen yeni bir ROP kontrol paneli ile birlikte, Barcelona’nın Nou Camp Stadyumu’ndaki rövanş mücadelesinde kullanıldı; bu da yeni işlevsellik, yüksek kalite ve çok daha fazla verimlilik anlamına geliyordu.

MEDIAPRO’nun ‘El Clasico’ Yapımcısı Dani Lozano, “Panasonic bizi dinleyip üretimi normal bir şekilde gerçekleştirebilmek için gerekli olduğunu düşündüğümüz ve günlük prodüksiyonda ihtiyaç duyduğumuz şeyleri uyguladı. Örneğin, spor müsabakalarına yönelik bir gama eğrisi uygulamaya konuldu. Mevcut donanımı yeni bir sürüme yükseltip ilave çıkışlar eklediler ve bu da mobil birimlerde yapılan kurulumlar için son derece faydalı oldu” açıklamasında bulundu.

Panasonic İspanya’daki ProAV Üst Düzey Yöneticisi Toni Feliú ise “Maliyetlerin ölçülü, kurulumun basit ve üçüncü taraf sistemlerle entegrasyonun ise son derece kolay olması sayesinde, Barcelona-Real Madrid maçının İspanya’da son teknoloji 4K prodüksiyonu için iyi bir başlangıç olmasını umut ediyoruz” ifadesini kullandı.

Dani Lozano da “4K gelecek için tasarlanmış bir teknoloji değil; tam aksine bugünün teknolojisi. Bence bizim gibi şirketler için 4K prodüksiyon artık neredeyse bir norm haline geldi” şeklinde konuştu.

MEDIAPRO Canlı Yayın Araçları Teknik Koordinatörü Claudio Vázquez, “Yeni bir kontrol paneli, yani ROP’u geliştirmek için Panasonic ile çalıştık. Bu yeni kontrol paneli işimizi daha kolay yürütmemizi sağlıyor, operatörlere çok yönlü hareket kabiliyeti sunarak onların işlerini kolaylaştırıyor. Paylaşımlı tasarımı sayesinde Panasonic ile çalışırken müthiş bir destek aldık; bu desteği almaya halen devam ediyoruz” açıklamasını yaptı.

UC3000, B4 yuvalı lensler ile uyumlu, kompak bir stüdyo kamerasıdır. Göze çarpan özellikleri arasında çeşitli görüntü kalitesi parametrelerinin birbirleri ile uyumu yer almaktadır: yüksek duyarlılık, sinyal/gürültü oranı, yüksek çözünürlük ve geniş dinamik aralık.