• Professional Camera Solutions

Panasonic ve Canon IP üzerinden 4K video çözümünü NAB 2016'da sergileyecek

Panasonic, Canon Inc. iş birliği ile 4K ve HD için yeni geliştirilen VoIP geçidi kullanarak ürettiği, henüz proje aşamasındaki IP üzerinden Video (VoIP) çözümünün sonuçlarını NAB 2016'da görücüye çıkartacak.

VoIP, yüksek tanımlı IP üzerinden video ağlarını neredeyse gerçek zamanlı olarak aktarabilen ve sorunsuz şekilde video geçişi sağlayan bir teknoloji olarak tanımlanıyor. Panasonic, 4K/60p aktarımı gerçekleştirebilmek için VoIP denemelerine katılıyordu.

NAB'da ise Panasonic (C3607) ve Canon (C3627) stantlarını birbirine 10 Gigabitlik bir Ethernet kablosu ile bağlayacak. Her stantta bir 4K kamera bulunacak ve bunlara ek olarak Panasonic standında bir 4K video sunucusu yer alacak. Bunlarla birlikte stantlarda, kullanıcıların video değiştirme yazılımının desteğiyle sunucudan görüntülenecek videoyu seçebilecekleri bir VoIP geçidinden yararlanan sistem de sergilenecek.

VoIP geçidi 4K/60p ana bant sinyallerini IP paketlerine dönüştürüyor ve 10 Gigabit Ethernet kablosu üzerinden en fazla üç 4K/60p kanal aktarımı sağlamak için TICO sıkıştırması kullanıyor. 1U boyutunda iki kanallı 4K/60p sinyalleri ya da sekiz kanallı HD sinyallerini SMPTE 2022, SMPTE 2059 ve SMPTE RDD 35 uyumlu olarak ve IP ağı üzerinden zaman eşleştirmeli olarak sağlıyor.

Avrupa Ürün Pazarlama ve İş Geliştirme Başkanı Guilhem Krier, şunları söyledi: “Yayın endüstrisinde UHD, 4K ve 8K canlı yayına olan ilgi gün geçtikçe artıyor. IP teknolojisi bunun gerçekleştirilmesi ve dağıtılması için gerekli kapasite ve esnekliği sağlayabilir. Çok fazla kaynak harcamayan video sıkıştırma yöntemleri 4K video aktarımını gerçekçi bir hedef haline getiriyor ve bunu başarmak üzere Panasonic, TICO kodekini geliştiren şirket olan PIX ile işbirliğine gidiyor.”

Panasonic, video üretim alanında IP teknolojisinin kullanımı için açık ve esnek bir yaklaşımın, VoIP'nin tüm endüstride kullanılacak şekilde geliştirilmesi açısından büyük önem taşıdığına inanıyor. Panasonic IP Medya Sistemleri Birliği'ne (AIMS) Mart 2016'da resmi olarak katıldı.

Şirket gelecekte VoIP geçit işlevinin doğrudan ürünlere yerleştirileceğini ve bu şekilde video üretim ekipmanlarının VoIP ile sorunsuz şekilde bağlanacağını öngörüyor.

Panasonic Yayın ve ProAV ürünleriyle ilgili daha fazla bilgi için lütfen şu adresi ziyaret edin: https://business.panasonic.com.tr/professional-camera/