• Professional Camera Solutions

Panasonic ve Codex yeni RAW VariCam sistemini IBC 2016’da tanıtıyor

Panasonic, IBC 2016'da VariCam 35'in sinemaya yönelik yeni bir versiyonunu tanıtacak. Bu versiyonda sıkıştırılmamış 4K RAW çekim yapabilen, Codex ile ortak çalışma ürünü bir kayıt cihazı yer alıyor.  

VariCam Pure, şirketin profesyonel sinematografi ürünleri ailesine eklediği en yeni ürün olma özelliğini taşıyor. Panasonic ve Codex'in ortaklaşa tasarladığı bu ürün VariCam 35 kamera başlığını yeni CodexV-RAW 2.0 kayıt cihazıyla birleştirerek televizyon dizi ve özellikleri için ideal hale getiriyor.

V-RAW 2.0, doğrudan VariCam 35 kamera başlığının arka kısmına takılıyor. Sonuç olarak, kamerada orijinal VariCam 35 ile aynı Super 35 sensörü, 14'ten fazla stop genişliği ve iki ana ISO bulunuyor.

Panasonic Teknik Ürün Yöneticisi Luc Bara: “Yeni VariCam Pure kamera sistemi; halihazırda birçok kamera sisteminde, tesislerde ve stüdyolarda yaygın bir şekilde kullanılan, endüstri standardı Codex Capture Drive 2.0 ortamı üzerinde 120 fps'ye kadar saf ve sıkıştırılmamış RAW kayıt yapabiliyor,” diyor ve sözlerine şu şekilde devam ediyor: “Lüks segment piyasada, sıkıştırılmamış RAW kayıtlara yönelik çok büyük bir talep var. VariCam'in modüler konsepti bu talepleri karşılamamızı sağlıyor. Ayrıca görüntü yönetmenlerinden ve kameramanlardan aldığımız geri bildirimleri dinleyerek VariCam Pure'un sağlam, kompakt ve yalnızca beş kilo ağırlığında oldukça hafif bir ürün olduğundan emin olduk.”

Codex, Production Suite yazılımı aracılığıyla en verimli günlük çekimleri ve arşivleme iş akışını sağlıyor. Ayrıca Codex Virtual File sistemi; kullanıcıların Panasonic VRAW, Apple ProRes ve Avid DNxHR dahil olmak üzere birçok dosya biçimini aktarabilmesine olanak tanıyor.

Codex Capture Drive'ın kullanılması dijital çekimden üretim sonrası işlemlere kadar güvenilir bir iş akışı anlamına geliyor. Orijinal kamera negatifinin yanı sıra doğru çerçeve numaralı meta veriler (lens ve CDL verileri gibi) de elde edilebiliyor. Böylece üretim ve üretim sonrası işlemler daha kolay hale gelir, zaman ve masraflardan tasarruf sağlanıyor.

Varicam Pure için V-RAW 2.0 kayıt cihazının 2016 yılının sonlarında 30.000 Euro'dan daha düşük bir fiyata satışa sunulması planlanıyor. Kameranın tanıtımı IBC 2016'da Salon 11 Stant C45'te gerçekleşecek.  

Panasonic Yayıncılık ve ProAV ürünleri hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen https://business.panasonic.com.tr/professional-camera/ adresini ziyaret edin.