• Professional Camera Solutions

Panasonic'ten canlı etkinlik ve stüdyo AV çözümlerini IBC 2017'de hayata geçirmek için işbirliği!

Panasonic kurumsal ve canlı etkinlikler ile üretim sektörüne değer katan çözümler sunacak sektör işbirliklerine bağlılığını gösterdi.

Japon üretici Amsterdam'da gerçekleştirilen IBC 2017'DE, kendisini donanımın ötesine; çoklu teknolojiye ve bağlı çözümlere taşıyacak birkaç işbirliğini duyurdu. Uzak kamera ve stüdyo kamera ürünlerindeki başarısını daha da geliştiren şirket, robotik sistemler, yeni protokoller ve takip sistemleri oluşturmak için sektör ortakları ile işbirliği yapıyor.

Vislink ve Videosys ile yeni bir geliştirme işbirliği yapacağını duyuran şirket, bu işbirliğiyle bir ilki gerçekleştirip, stüdyo kamera ürün grubuna uyumlu kablosuz modüller üreterek kamerayı uzaktan kontrol etmeyi sağlıyor. Ayrıca kameranın pil plakalarına kolayca ve doğrudan yerleştirilen bir harici kutu kullanarak HF bandı üzerinden video aktarımını da mümkün kılıyor. 

Panasonic hem HD hem de 4K çözünürlükte HDR desteğine sahip olan stüdyo serisi için bir HDR güncellemesi duyurdu. HDR, Yüksek kontrastlı görüntüler sayesinde gelişmiş bir deneyim sunuyor. Ekim itibariyle AK-UB300 (4K) kutu kameranın yanı sıra AK-UC3000 (4K) ve AK-HC5000 (Full HD) stüdyo kameraların da mevcut HDR özellikleri yükseltilecek. Bu güncelleme; gelişmiş bir HDR çekim deneyimi sağlamak için yüzde 100 beyaz kırpma, dirsek ve siyah gamma ayarıyla gelişmiş vizör ayarı sunacak.

Panasonic canlı prodüksiyon alanında ise, UB300 kutu kameraya eşlik edecek özel yapım 4K uyumlu bir çevirme-eğme başlığı geliştirmek için MOVICOM'la ortaklık kurduğunu duyurdu. Bu ürünün özellikleri arasında zorlu yayın uygulamaları için gereken düzgün bir çevirme-eğme başlığının yanı sıra SDI, fiber ve ethernet bağlantısı ile teknoloji harikası karbon fiber tasarımı da bulunuyor.  

Ayrıca Panasonic ve Antelope, Antelope'nin yeni nesil mikrokameralarının Avrupa dağıtımı için bir sözleşme imzaladı. Tek bir 12G SDI kablosuyla 60 fps'ye kadar görüntü sunan süper kompakt 4K kamera Antelope ULTRA'nın yanı sıra 350 fps'ye kadar ağır çekim sinyali ile kalıcı canlı sinyal sağlayan 2/3 tip minyatür yayın kamerası sistemi Antelope PICO da Panasonic standında yerini aldı.

Panasonic ayrıca AR+ ile özel bir dağıtım anlaşması imzaladı. Böylelikle artık Avrupa'da eşsiz robotik sistemler sunabiliyor ve bu sistemleri destekleyebiliyor. Bunlara ek olarak şirket, AW-HE130 uzak kameralar için ideal olan raylı kamera sistemleri için TECNOPOINT ile işbirliği konusunda anlaşmaya vardı. Bu sistem, kendisiyle uyumlu olan PTZ kontrollü GUI arayüzü ile birleştirildiğinde, reality TV prodüksiyonu ve canlı etkinlikler için ideal olmasıyla öne çıkıyor.

Panasonic, Amsterdam etkinliğinde NDI desteğine sahip AV-HLC100 canlı prodüksiyon ortamının tanıtımıyla da değiştirici serisinin gücüne güç kattı. Bu yazılım bazlı, hepsi bir arada sistem kayıt yaparken, ses karıştırırken, grafik eklerken ve RTMP ve NDI kullanarak internette yayın yaparken IP ve SDI kaynaklarını karıştırabiliyor. 

Panasonic değiştirici grubunun başını çeken, 2018 baharı/yazı itibariyle satışa sürülecek en son teknolojiye sahip yeni değiştiricilerini tanıttı. AV-HS7300, 4K prodüksiyon ihtiyaçları için tasarlanmış güçlü ve esnek bir değiştirici olmasıyla dikkat çekiyor. Bu ürün Panasonic standında, şirketin 4K stüdyo kameraları, kutu kameraları ve diğer 4K kaynaklarının yanında sergilendi.

Panasonic'in yakın zamanda duyurulan yerleşik Ağ Cihazı Arayüzü (NDI) destekli profesyonel entegre kamera grubu da IBC ile Avrupa'da ilk kez tanıtılıyor.

AW-HN40, AW-UN70 ve AW-HN130, Panasonic'in pazar liderleri olan mevcut PTZ modellerine katılıyor. AW-HN38 de yüksek değerli, premium kalitede bir ürün olarak PTZ grubuna dahil oluyor. 

Buna 22x yakınlaştırma, HDMI ve native IP bağlanabilirliği ile AW-HN/HE40'a benzeyen güçlü bir özellik dizisi de dahil. Tamamıyla entegre NDI sürüm 3 desteği, kullanıcıların Panasonic profesyonel PTZ kameralarını doğrudan bir NDI ağına bağlamasını sağlıyor.

Ayrıca Live U ile bir entegrasyon da IBC 2017'de duyuruldu. Live U Solo artık Panasonic P2 kameraların tamamı tarafından destekleniyor; yani tek dokunuşla sosyal medyaya doğrudan canlı yayın yapabilme imkanı sunuyor.

Panasonic ayrıca yeni hafıza kartını da duyurdu. AJ-P2M064BG mikroP2 kartın B serisinin bu ay (Eylül 2017) satışa sunulması planlanıyor ve bu seri, SD kartlarıyla uyumlu olduğundan dolayı Panasonic UX Serisi, AVC kamera kaydediciler ve LUMIX dijital kameralar için SDXC hafıza kartı olarak kullanılabiliyor.

Son olarak sonbaharda satışa sunulması planlanan Panasonic 360 derece kamera da etkinlikte görücüye çıktı. Kamera başlığından ve taban ünitesinden oluşan bu sistem, 2:1 en-boy oranındaki görüntü formatıyla (eş köşeli dikdörtgen video) sıkıştırılmamış 4K biçiminde 360 derecelik görüntü elde etmek için dört tane kamera kullanıyor. Bu kamera oldukça düşük gecikme süresi, son derece hassas gerçek zamanlı aktif görüntü harmanlama, otomatik pozlama ve beyaz dengesi kontrolü özelliklerini sunduğundan, canlı uygulamalar için ideal olmasıyla öne çıkıyor.

Panasonic'in IBC'deki etkinlikleri ile ilgili daha fazla bilgi için: https://business.panasonic.co.uk/professional-camera/panasonic-ibc-2017