Panasonic IBC 2014'te iş akışı optimizasyonu vaat etti

Panasonic, IBC 2014 fuarında film ve TV prodüksiyonunu önemli ölçüde kolaylaştıracak geniş bir yelpazedeki ürünlerin ve yeniliklerin yıldızı olan, dört gözle beklenen Varicam'ı tanıttı.

Varicam ilk kez Las Vegas'taki NAB'de tanıtılan akıllı modüler tasarımı sürdürüyor ve üçüncü nesil Varicam iki yeni modelle geliyor: super35mm formatındaki 4K Varicam 35 ve 2/3 tipindeki yüksek hıza sahip HD Varicam HS.

Panasonic’in Profesyonel Kamera Bölümü Direktörü Andre Meterian, Varicam ile ilgili şunları söylüyor: “Orijinal Varicam'dan miras kalan bir özellikle, Varicam 35 modeli - 14+ gibi çarpıcı bir stop değerine ulaşan - daha geniş bir pozlama alanını kapsayan yeni bir V-Log gama özelliği sunmaktadır. Dahası, kameraya dahil renklendirme işleviyle birlikte aynı anda iki farklı format ve codec ile kayıt yapabilme özelliği örneğin, 4K ana kayıt ve HD kaydını aynı anda yapabilmeyi ve sette renklendirme yapmaya başlamayı mümkün kılmaktadır. Bu, prodüksiyon şirketlerinin iş akışlarını hızlandırmalarına büyük oranda yardımcı olacaktır. Varicam HS ön bellek olmadan 240fps HD kayıt yaparak düzgün slow motion (ağır çekim) efektleri sağlayacaktır."

Yeni Varicam 35 ve Varicam HS, 2014 Ekim'inden itibaren satışa sunulacak.

 

Habercilik Basitleşiyor

Panasonic aynı zamanda dünyanın en hafif  3MOS görüntü sensörlü 2/3 tipi kamerasını tanıtarak Elektronik Haberciliği de kolaylaştırmayı vaat etti.

Ekim'de satışa sunulması beklenen ve yalnızca 2,8 kg ağırlığında olan AJ-PX800, hem SD hem de HD kayıt yapabiliyor. AJ-PX800 AVC-Intra ve AVC-Long G (50/25/12Mbps) codec setini de içeren kapsamlı bir codec yelpazesiyle birlikte geliyor.

Panasonic’in Profesyonel Kamera Bölümü Direktörü Andre Meterian, “Önemli bir nokta da, kameranın kablolu ağ bağlantısı için standart bir LAN/Ethernet portuyla ve isteğe bağlı olarak da kablosuz bağlantı işleviyle gelmesidir. Bu örneğin proxy ön izleme ve PC, Mac, tablet veya akıllı bir telefondan kameranın uzaktan kumanda edilmesi gibi işlevlerin kullanılmasını sağlamaktadır. 4G/LTE ağ bağlantısı da desteklenmektedir, bu da kanalların kaydedilen verileri hemen düzenleyebilmelerini sağlamaktadır, böylece daha hızlı haber akışı sağlanmakta ve canlı akışta yeni olanaklar açılmaktadır” diyor.

Habercilik ağı iş akışının test edilmesi geçen ay İngiltere'deki önemli bir yayıncı olan Independent Television News (ITN) ile başladı ve şirketin dünya çapındaki yayın ortakları ile giderek artan oranda gerçekleştirilmeye devam edecek.

AJ-PX800, çift codec ile kayıt olanağı sağlayan ve iki mikro P2 ve bir tekli P2 kartı yuvasıyla gelen AJ-PG50 taşınabilir kayıt cihazı ile birlikte satışa sunulacak.

 

Kamera ile Bulut Bağlantısı

LiveU ile yapılan işbirliği sayesinde gelecekte satışa sunulacak Panasonic yayıncılık kameraları, yayıncıların sahadan hem canlı hem de kaydedilmiş içerikleri almalarını, merkezi olarak veya uzaktan ön izleme yapabilmelerini, canlı olarak veya planlanmış programlama ile yayınlayabilmelerini ve istedikleri her konuma dağıtabilmelerini sağlayan birleştirilmiş yönetim sistemi olan LiveU Central ile doğrudan bağlantıyı destekleyecek.

Profesyonel AV İşletme Biriminin Direktörü Kunihiko Miyagi, bu konuda “LiveU ile işbirliği yaparak, dünya çapında ünlü bir siteye canlı iletim ve dosya aktarımı gerçekleştirmiş oluyoruz, böylece müşterilerimizin iş akışının daha verimli olmasını sağlıyoruz” açıklamasını yapıyor.

Dokun ve Git Özelliğine Sahip Uzaktan Kumanda

Panasonic VidiGo ile 2015 Mart'ında satışa sunulması planlanan, kullanıcının sadece bir tablet ekranına tıklamasıyla kameranın bakması istenen noktaya yöneltilmesini sağlayarak hızlı ve kolay bir şekilde uzaktan kamera kontrolü sağlayan bir Dokunmatik Kamera Sistemi ile işbirliğine girmiş bulunuyor.

Panasonic’in Profesyonel Kamera Bölümü Direktörü Andre Meterian, “Kamera konusunda uzman olmayan kişiler de sistemdeki yönlendirmeyi etkili bir şekilde kullanabilecekler, bu da konferanslarda ve eğitimde çeşitli uygulamaların önünü açacak. Kolay kullanım uzmanlar tarafından kamera desteği verilmesine gerek olmadığı anlamına geliyor, böylece maliyetleri düşürmek ve organizasyonların bir uzaktan kumandalı kamera özelliği kullanması mümkün oluyor” açıklamasını yapıyor.
 

Basit Resim Seçme 

IBC'de sergilenenler arasında Panasonic’in stüdyo alt kumanda odaları ve dış yayınlara yönelik olarak tasarlanan yeni kompakt yayın resim seçicisi de bulunuyor. Panasonic’in HS serisindeki ilk 2ME model olan AV‑HS6000, doğru resim seçme işlemini desteklemek için yeni tasarlanmış, kolay kullanılan bir GUI Kumanda Panelini de içeriyor.

Daha fazla bilgi için, IBC 2014'te 9. Salon, C45'te bulunan Panasonic standına uğrayın veya https://business.panasonic.com.tr/professional-camera/ adresini ziyaret edin.