SAP ve Panasonic video tabanlı spor analitik çözümleri için ortak girişim başlatıyor

SAP SE ve Panasonic’in bugün duyurdukları ortak girişim kapsamında, iki şirketin video tabanlı spor analitiği alanında inovasyon sürecini birlikte yürütmeleri hedefleniyor.

SAP'nin Almanya Futbol Federasyonu (DFB) ile birlikte 2014 Brezilya futbol dünya şampiyonası için geliştirdiği, bugün ise şirketin ticarileştirmek için geliştirdiği analitik bir prototip olan Futbola yönelik SAP® Match Insights'ı temel alan iki şirket Panasonic'in video ve izleme yazılımının entegrasyonu üzerinde çalışmayı planlıyor.

Panasonic, maç sırasında SAP aracı ile analiz edilen video analiz ve yazılımından konum verileri sağlıyor. Panasonic tarafından geliştirilen ultra geniş açılı kamera sistemi, normal boyuttan (64:9) dört kat daha geniş bir panoramik video ortaya koymak için gerçek zamanlı birleştirme özelliğiyle, donanıma bağlı dört üniteden oluşuyor. Bu kurulum tüm saha boyunca yapılan hareketlerin yakalanmasını mümkün kılıyor.

Genellikle tavana asılı duran ya da stadyumun çatı yapısına entegre halde bulunan ultra geniş açılı kamera, Panasonic yazılımı üzerinden bir bilgisayara bağlanarak videodaki oyuncuların ve topun coğrafi konumlarını tespit edip bir araya getiriyor.
Ham verileri içeren dosyanın, konum verilerini saniyede 30 konuma bölerek her bir oyuncunun ve topun güvenilir bir gerçek zamanlı analizine olanak sağlayan SAP HANA® platformuna aktarılması planlanıyor.

Video tabanlı spor analitiği, SAP HANA ile birlikte, veri toplamak için oyuncunun dizliğine ya da topa bağlanan sensörlerin kullanıldığı yöntem için gelecek vaat eden bir alternatif olarak öne çıkıyor. Resmi yönetmelikler genellikle canlı bir futbol maçı sırasında sensörlerin kullanılmasını yasaklasa da oyuna herhangi bir müdahalesi bulunmayan video donanımının sahanın yakınında kullanılmasına izin veriliyor.

Bu ortak girişimin ilk prototipi 12-16 Eylül 2014 tarihlerinde Amsterdam'da RAI Merkezi'nde gerçekleşecek olan IBC 2014'te Panasonic standında sergilenecek.