• P2 CAST

P2 Cast - Bulut tabanlı haber üretim sistemi

Yayın kameraları için bulut sistemi

WiFi ya da 4G Bağlantı ile buluta bağlanın

                    

P2 Cast, AVC-ULTRA kayıt özellikli P2HD kameraların (AJ-PX5000G, AJ-PX800 ve AJ-PX270) ağ özelliklerinin sunduğu tüm avantajlardan yararlanan Panasonic bulut tabanlı haber üretim sistemidir.  P2 Cast bu kameraların ağ kapasitelerini birleştirerek sahada yakalanan içeriğin otomatik olarak buluta yüklenmesini ve anında gözden geçirilip düzenlenmeye hazır hale getirilmesini sağlar.

P2 Cast, aynı zamanda işlev düzenleme özelliğini internete bağlı bir cihazın yapmasına imkan tanırken, haberlerin yayına verilişini de önemli ölçüde hızlandırmaktadır.  P2 Cast'ın en büyük avantajlarından biri de, gene yüksek kalitede proksi videoyu kameradan bulut yoluyla düşük bit hızında taşıması, istenen kliplerden bir video sekansı oluşturması ve haber odası sisteminin otomatik olarak kameradan yüksek çözünürlüklü AVC-ULTRA videoyu geri çekebilmesine olanak sağlamasıdır.

Sahadaki AVC-ULTRA kameralar mobil şebekeler üzerinden (4G/LTE, Wi-Fi veya tahsis edilmiş bağlantı) bulut yolu ile bağlanarak, meydana geldiklerinde olaylardan anında haber üretmeyi mümkün kılar.  

 

P2 Cast İş Akış Özellikleri:

1. Proksi dosya paylaşımı
Sunucuda ortak depo hazırlanır. Kameralardan yüklenen proksi dosyalar kanallardan taranabilir ve oynatılabilir. Proksi dosya son dakika haberleri için indirilebilir ve kullanılabilir.

2. Belirginleştirerek düzenleme, yüksek kalitede kamera görüntüsü aktarımı
Bir kanalda, editör sunucuya yüklenmiş proksi dosyaları belirginleştirerek düzenleyebilir ve böylece bir EDL (Düzenleme Karar Listesi) oluşturarak bunu kameraya aktarabilir. EDL'ye göre, kamera istenen yüksek kaliteleri görüntüleri seçer ve sunucuya geri gönderir.

3. Metaveriler ile yeni, verimli iş akışları
Kameralar ve kameramanlara önceden kimlikler atanır, böylece metaveriler haber odasından sahadaki kameraya gönderilebilir. Metaveriler sahadaki görüntü çekilirken otomatik olarak kaydedilir ve veriler daha sonra ham görüntünün aranabilirliğini önemli ölçüde arttıracak ve ikincil kullanımları arşivleme ve hedefleme için gereken süreyi azaltacak şekilde düzenleme işleminde kullanılabilir.

Notlar

AVC-ULTRA kameraları, kameraların P2 Cast ile bağlantı kurabilmesini sağlayan bir donanım yükseltmesi gerektirebilir.

P2 Cast Amerika ve Avrupa'da Eylül 2015'e kadar ücretsiz olarak kullanılabilecek ve bu tarihten sonra hizmet ücrete tabi olacaktır.