Panasonic PTZ kamera serisi 10. yıl dönümünü kutluyor

1999 yılında kullanılan geleneksel kutu kamera ve pan-tilt başlık çözümünden, 2019 yılında dünyada ilk kez kullanılan ve birçok özelliğe sahip PTZ kameralara kadar; Panasonic’in PTZ kameralarının 10. yıl dönümü, o günden bu güne yeniliğin en ön sırasında bulunan teknolojiye yönelik nostaljik bir yolculuk teşkil ediyor.  

Medya Eğlence İşletme Bölümü için Ürün Planlama Yetkilisi Kazu Masamura,  

“Panasonic uzun yıllardır kameralar ve pan-tilt başlıklar sunuyor. Bu bilgi sayesinde lens, kamera ve pan-tilt başlıkla birlikte bütünleşebilen bir ürün geliştirdik ve piyasaya sürdük. Zamanla, yenilikçi anlayışımıza yön vermek için müşterilerimizin ihtiyaçlarını göz önünde bulundururken tecrübemizi geliştirdik. Durmadan kendimizle rekabet ettik ve bu süreçte daha iyi ürünler geliştirdik. Sonuç olarak bugün samimiyetle inanıyorum ki Panasonic’in uzaktan kontrol edilebilen kamera serisi müşterilerimiz tarafından üretilmiş bir kameradır.” dedi.  

Panasonic’in PTZ kameralarının yolculuğu, Panasonic’in ilk defa geleneksel kutu kamera ve pan-tilt uzaktan başlık çözümü ile AW-E600 ve AW-PH300’ü tanıttığı 1999 yılında başladı. Bu kameralar tüm dünyada, daha fazla yeniliği teşvik eden bir talep ile stüdyo ve toplantı salonlarında inanılmaz bir şekilde popüler oldu.  

Bu kameralar sıra dışı görüntü kalitesi sunarken hepsi bir arada bir çözüme ulaşmak, kameraların işlevselliğini geliştirmek için aşikar bir hedefti. Bu, düzgün pan-tilt performansı ve doğrudan RS422 kontrolünün yanı sıra HD/SD video olanağı ve ergonomik tasarımı içeren önemli özelliklerle birlikte AW-HE100’ün piyasaya sunulması sonucunu doğurdu. Bunun başarısı, HE100’ün İspanya’da yayınlanan Biri Bizi Gözetliyor programında kullanılan ilk entegre PTZ kamera olmasını sağladı. 

Sıradaki gelişme daha küçük dome kameraların yaratılmasıydı. 2009 yılında IP ve seri kontrolü destekleyen, hem HDMI hem HD-SD modelleriyle pazarlanmak üzere AW-HE100 piyasaya sürüldü. Bu, Hawaii Üniversitesi’nde, adanın coğrafik koşullarından dolayı uzaktan eğitimi desteklemek için 17 adet HE50 ve 94 adet profesyonel ekranın entegrasyonunun da gösterdiği gibi kameraları video konferansa uygun hale getirdi.  

2011 yılına kadar AW-HE100 tasarım olarak %60 daha küçük ve daha hafif, HE50 ile aynı IP bağlantısına sahip AW-HE120 ile güncellendi. Yeni bir fansız tasarım da dahil, PTZ kamera kullanımı tüm dünyada, kayıt esnasında asgari gürültü müdahalesi gerektiren meclisler ve mahkeme salonları dahil, farklı pazarlarda da yayılmaya başladı. Bu artan talebi karşılamak için Panasonic bugüne kadarki modellerde olağan hale gelen bir özellik olan siyah beyaz HE120’yi de piyasaya sundu.  

Bu modelin ardından AW-HE60 2012 yılında piyasaya sunuldu. Bu kamera 1080/50p videoları destekliyordu ve eş zamanlı görüntü çıkışı ve IP üzerinden kontrolü açısından yenilikçiydi. Bu özellikler PTZ kameraların başarısı için kritik hale geldi ve kısa sürede The Secret Life ve BAFTA ödüllü Education serisi dahil birçok belgeselden Avustralya’daki iki kampüste Bakım Simülasyonu alanlarının geliştirilmesinde kullanıldı. 

Bu aşamada yeni pazarlara ulaşarak görüntü kırpma ile pan-tilt ve yakınlaştırma kontrolünü destekleyen düşük maliyetli, sabit konum HD kamera olarak AW-HE2 de piyasaya sunuldu. Çok yönlülüğü ve yüksek görüntü kalitesi sayesinde, Huddersfield Üniversitesi’nin ders kaydetmeyi desteklemek için 250’den fazla kamera kurdurması ile birlikte düşük bütçeli organizasyonlarda popüler bir teknoloji ürünü haline geldi. 

PTZ teknolojisinde bir sonraki büyük gelişme HE60 ve HE120 teknolojilerinde AW-HE40 ile AWHE130’un en son güncellemeleri oluşturmasıydı. Özellikle bu yeni modeller tek bir CAT5 kablosu üzerinden gücü, kabloyu ve videoyu destekleyen PoE+ ile PTZ kurulumunun kolaylığını arttırdı.  

2016 yılında AW-UE70’in piyasaya sürülmesi, dünyanın ilk UHD PTZ kamerasını pazara sundu. Bunun bir nedeni olarak PTZ serisi e-spor canlı yayınlarının benzerlerini destekleyerek ve Disney’in Broadway Hit’ini 4K çekmek için kullanılarak canlı etkinlik pazarında yayıldı. Disney, PTZ’lerin resim kalitesini göstererek başarılı bir şekilde VariCam LT ile AK-3000 canlı sistem kameralarının yanında UE70’in resim uyuşumunu gerçekleştirebildi.

Diğer ürün geliştirmeleri de AW-HR140’taki ilk IP65 puanlı dış ortam PTZ ile ve dome PTZ’ler için dış ortam koruyucu birimlerini destekleyen KST-Moschkau ile iş birliği sektördeki pazar lideri konumumuzu destekledi. Ayrıca mevcut PTZ’lerin NDI|HX’i destekleyen tercihe dayalı güncellemesi IP tabanlı özelliğini de iyileştirmektedir.  

Bugün AW-UE150 ile birlikte, PTZ kamera serisinin başarısı serimize eklenen en son amiral gemisinde bulunmaktadır. Tüm dünyada ilk var olan özelliklerin sayısı ile övünmekle birlikte bu kamera 50/60p’de 4K olanağına sahip ilk PTZ ve 75,1 derece genişliğe sahip bir PTZ için en geniş izleme açısına sahiptir. Ayrıca kamera HDR’ye yönelik HLG/BT.2020 desteği ile 12G ve fiber çıkışları da destekler.  

Medya Eğlence İşletme Bölümü, Uzaktan Kamera Proje Lideri Munenori Miyaji,  

“PTZ kameralarımızı geliştirirken üç önemli unsuru göz önünde bulundurduk. İlk olarak renk ayar özelliklerinin, amiral gemisi stüdyo kameralarımızla kıyaslanabilir olmasını sağlamak için yüksek görüntü kalitemize doğal renk kopyalama özelliğini ekledik. Ayrıca çalışma esnasında doğru hareketler sağlayan ve sorunsuz hareket eden kameralar ile kullanımının kolaylığını göz önünde bulunduruyoruz. Son olarak son kullanıcılara iş akışı yeniliklerimiz sayesinde maliyetleri düşüren sistemler sağlıyoruz. Bunlar, seriden IP kontrole geçişi, tek bir CAT5 bağlantısı üzerinden güç, video dağıtım ve kontrol sağlamak için tek kablo çözümünü içerebilir. Ayrıca dahili olmayan ek özelliklere yardımcı olmak ve ek kabloya olan ihtiyacı azaltmak için NDI ve fiberi de içerebilir.” dedi.   

UE150, Artırılmış Gerçeklik için FreeD protokolü ile çalışan ilk PTZ kameradır ve bu da sanal stüdyoların geliştirilmesini desteklemek için kullanılabileceği anlamına gelir. Bu başka heyecan verici bir gelişmedir ve büyümekte olan PTZ teknolojisine olan talep ile birlikte ileriki yıllarda gelecek yenilikleri sabırsızlıkla bekliyoruz.