• Professional Camera Solutions

Panasonic LiveU etkin AG-HPX600’ü duyurdu

Cep telefonu ağı bağlantısı özelliği uzaktan kumanda ekipleri ve yayıncılar için yeni bir esneklik sunuyor

Wiesbaden, Almanya, 6 Eylül (2012) Panasonic Professional Camera Solutions LiveU ile devam eden işbirliğinde yeni bir geliştirmesini duyurdu.  Taşınabilir hücresel üzerinden video çözümlerin lideri LiveU ve Panasonic 2011 yılında IBC’de birleştiklerini duyurdu.  Bugün’ aktarım için canlı içerik göndermek için basit, hızlı ve daha maliyet etkili çözümler arayan uzak ve saha tabanlı mobil kamera ekipleri ve yayıncıları için ilginç bir yeni geliştirmeyi duyurdu.  Çözüm LiveU teknolojisini tamamen entegre bir kamera çözümünde en yeni Panasonic yayın ekipmanları ile birleştiriyor.

Kısa bir süre önce duyurulan en hafif¹ düşük güç tüketimi sunan ve omuzda taşınan, yeni 2/3 tip MOS sensör ve yüksek hassasiyete² sahip 3,2kg ağırlığındaki Panasonic AJ-HPX600 P2 video kamera kullanılarak, çözüm yüksek derecede yenilikçi LU40 video uydu bağlantı cihazı ile canlı video uydu bağlantı özellikleri sunmaktadır.  LU40 ve kamera arabirimi arasında bağlantı kurularak kamera operatörlerine LiveU’nun aktarım durumunun gerçek zamanlı gösterimini ve video aktarım kalitesi gösterilir. Bir kamera operatörü LU40 etkin HPX600’ü kullanarak tek kişilik bir uzaktan mürettebat için bir zorunluluk olan çekim sırasında video uydu bağlantısını yönetebilecektir.

Samuel Wasserman, LiveU’nun CEO’su şöyle demektedir, “Panasonic ile kurduğumuz stratejik ortaklık sahadan, herhangi bir yerden HD video aktarımı için güçlü, hepsi bir arada bir araç sunmaktadır. Bugün’ yapılan duyuru geliştirme ekiplerimiz arasındaki güçlü iş ilişkisi ve yakın işbirliği ile mümkün hale gelen önemli bir teknik dönüm noktasını temsil ediyor.”

Panasonic HPX600 kamera standart olarak en gelişmiş 10-bit, 4:2:2 AVC-Intra kayıt 100/50, DVCPRO HD, DVCPRO50, DVCPRO ve DV’yi hem Panasonic hem de LiveU AG-HPX600’ün piyasaya sürülme tarihi yaklaştıkça entegre kamera mobil bağlantı çözümü hakkında daha fazla detay verecek.  Professional Kamera Çözümleri PSCEU İngiltere & İrlanda Grup Müdürü Nigel Wilkes şöyle dedi, “Yayın müşterilerimize yeni teknolojinin hızına ayak uyduran çözümler sunmak istiyoruz ve güncellenebilir HPX600 video kamera platformu bize bunu yapma esnekliğini sunuyor. LU40’ın çalışması kamera içine entegre edildiğinde, komple sistem hala en kolay uzaktan işletim ile yüksek kalitede video beslemesi sunuyor.”

EUR 13.800 RRP (KDV hariç) fiyata sahip AG-HPX600’ün Eylül sonunda piyasaya sürülmesi planlanıyor ve gelecekteki yükseltme aygıt yazılımı LU40 ile entegrasyonu mümkün kılacak. Müşterilere IBC2012’de 9.C45 numaralı stantta Panasonic’i 14.365 numaralı stantta LiveU’yu ziyaret etmeleri ve buradaki Panasonic pro-kamera internet sitesinden diğer güncellemeleri takip etmeleri önerilir business.panasonic.co.uk/professional-camera.

\[1] 2/3-tipi omuz tipi HD kamera kayıt cihazı olarak (Nisan 2012 itibariyle). \
[2] F12 yüksek hassasiyet (59.94 Hz’de).