• AVC-intra technology

AVC-intra teknolojimiz

Hareketli görüntü sıkıştırma, kabaca iki yönteme ayrılabilir: Tüm işlemleri tek bir karede tamamlayan I-Only sıkıştırma ve birden fazla karede işlem sağlayan Uzun GOP sıkıştırma. AVC-Intra ve DVCPRO HD, I-Only sıkıştırma yöntemini kullanırken HDV Uzun GOP sıkıştırma yöntemini kullanır. MPEG-4 AVC/H.264 standardı her iki yöntemi de kapsar.

Komşu karelerin görüntüleri benzer olduğunda Uzun GOP sıkıştırma yöntemi avantajlı şekilde daha düşük bir bit hızı sağlar. Ancak, bu özellik flaşların patladığı basın konferanslarında, hızlı sporlarda ve konfeti ve elektronik ekranların kullanıldığı müzikli gösterilerde genellikle görülmez.

Ayrıca, işlemlerin I-Only yönteminde kare-kare gerçekleştirilmesi nedeniyle, yeni nesil çok çekirdekli CPU’lar yüksek hızda paralel işlem sunar. Bu I-Only sıkıştırmasını doğrusal olmayan düzenleme için paralel işlemenin iç kare bağımlılığı nedeniyle güç olduğu uzun GOP’den daha uygun hale getirir.

I-Only sıkıştırma yöntemi ile AVC-Intra komşu karelerden etkilenmeyen dikkat çekici şekilde stabil görüntüler üretir ve hemen hemen her durumda ve iş akışında profesyonel ihtiyaçları karşılar.
 

MPEG-2’nin iki katı sıkıştırma verimi

H.264 standardı ile uyumlu teknikler arasında en etkili sıkıştırma tekniklerinin kullanıldığı AVC-Intra I-Only sıkıştırma yöntemi ile dahi MPEG-2’nin sıkıştırma oranını iki katına çıkarmıştır. Kareler arası tahminli ve içeriğe uyarlamalı entropi kodlaması özellikle sıkıştırma verimini artırmak için kullanılan etkili bir yöntemdir.

Kareler arası tahminli kodlama (ara tahmin)

Bu işlem 8 x 8 piksellik komşu bloklara dayalı tahmini görüntüler üretir. Dokuz ışık sinyali modu ve renk sinyali modu arasından en uygun tahmin modu seçilerek doğru tahmini görüntüler üretir. Artık veriler (tahmini bir görüntü orijinal girdi görüntüsünde çıkarılarak elde edilen) tahmini görüntü ile birlikte kaydedilir.

Tahmin doğruluğu yüksek olduğu için artık veri miktarı minimum düzeydedir ve böylece yüksek bir sıkıştırma elde edilir. Bu işlem kare içinde gerçekleştirilir, böylece hızlı hareket eden görüntülerle bile tahmin doğruluğunu korur.

İçeriğe uyarlamalı entropi kodlaması

MPEG-4 AVC/H.264’te kullanılan entropi kodlama işleminde her ikisi de içeriğe uyarlamalı olan CAVLC (İçeriğe Uyarlamalı VLC) ve CAVBAC (İçeriğe Uyarlamalı İkili Aritmetik Kodlama) kullanılır. MPEG-2 VLC kodlaması gerçekleştirilirken sabit bir tablo kullanılır, bu nedenle bazı görüntü tiplerinde sıkıştırma verimi düşüktür. Diğer taraftan içeriğe uyarlamalı kodlamada işlem farklı görüntü türlerine göre değişir ve her zaman yüksek sıkıştırma verimi korunur.

DVCPRO HD ile aynı bit oranı ile – bu mod 1920 x 1080 piksel ile Full-HD kaydı destekler. Kamera kayıt cihazlarının yüksek kalitede, HD-D5 seviyesinde görüntüler yakalamasına olanak tanır. Bu mod DVCPRO HD ile aynı şekilde yüksek görüntü kalitesi sunarken SD’ye (DVCPRO 50) benzer bir bit oranı kullanır. Aynı zamanda DVCPRO HD’den iki kat daha fazla bir kayıt hızı sunar ve verilerin hızlı bir şekilde aktarılmasına ve düzenlenmesine olanak tanır.

DVCPRO HD ile aynı bit oranı ile – bu mod 1920 x 1080 piksel ile full-HD kaydı destekler. Kamera kayıt cihazlarının yüksek kalitede, HD-D5 seviyesinde görüntüler yakalamasına olanak tanır.

Bu mod DVCPRO HD ile aynı şekilde yüksek görüntü kalitesi sunarken SD’ye (DVCPRO 50) benzer bir bit oranı kullanır. Aynı zamanda DVCPRO HD’den iki kat daha fazla bir kayıt hızı sunar ve verilerin hızlı bir şekilde aktarılmasına ve düzenlenmesine olanak tanır.