• P2 iş akışı

P2 iş akışı

 

P2, IT'yi Haber Akışının ayılmaz bir parçası haline getirmiştir

Birçok yayın istasyonu kaset tabanlı haber toplama ve yayın ekipmanını lineer olmayan editörler ve ağ sunucuları kullanan IT (dosya tabanlı) sistemlere dönüştürmektedir. Ancak bu dönüşüm, sıklıkla yumuşak bir şekilde gerçekleşmez çünkü kaset kayıtlarının dijital ortama aktarılabilmesi için zamana ve yoğun emeğe ihtiyaç duyar. P2 kartı, bu sorunu daha kayıt sürecinin en başında IT yöntemlerini uygulayarak çözer.

P2, hızlı kayıt başlangıçlarına ilaveten hot-swap imkanı ve kayıt esnasında ilave rahatlık için yazılı not ve çekim markör fonksiyonlarını sunar. Yayın ve prodüksiyon işlemlerinde P2 mobil; izleme, düzenleme (çalma listesi oluşturma) ve canlı yayında kullanılabilir. Ayrıca bir P2 kartını bir dizüstüne takıp verileri FTP ile de aktarabilirsiniz. P2 sürücüsü bir bilgisayar ağına veya bir yayın istasyonundaki lineer olmayan editöre doğrudan bağlanabilir. USB 2.0/IEEE 1394b arayüzü P2 dosyalarının hem Windows hem de Mac bilgisayarlarına hızla aktarılmasına olanak tanır.

* Birlikte verilen P2 sürücüsü Windows veya Mac bilgisayarına yüklenmelidir.

 

Metadata ve proxy dosyalar yeni çözümler sunuyor

SD hafıza kartı yuvaları olasılıkları daha da artırıyor. Bir Windows bilgisayarında kamera operatörünün adını, program adını ve bir yazılı not veya diğer bilgiler içeren bir metadata dosyası oluşturabilir ve bir SD Hafıza Kartı ile video dosyasına ekleyebilirsiniz. Bu dosyayı düşük çözünürlüklü bir proxy ile birlikte kullanmak, verileri ağ üzerinden aktarmak veya metada verilerini aramak gibi kolaylık sağlayan işlemleri gerçekleştirmek için bilgisayar ve IT fonksiyonlarından faydalanmanızı sağlar.

P2 içerik yönetim yazılımını kullanarak P2 dosyalarını bir kaynak veri sunucusuna yüklemek suretiyle bir arşiv sistemi kolayca oluşturulabilir. Bu şekilde sıradan bir bilgisayarın ağ üzerinden metadata verilerini araştırması ve proxy video kliplerinde ön izleme yapması sağlanır. Bu sistem hem canlı hem de banttan veriler için kullanılabilir böylece banta kaydedilmiş olmaları durumunda asla değerlendirilemeyecek olan değerli video kayıtları efektif kullanıma sokulabilir. Düşük çözünürlüklü proxy dosyalar haber bültenlerinin yanlı yayınları veya tam, yüksek çözünürlüklü dosya gelmeden önce dizüstü bilgisayarda çevrimdışı ön düzenleme yapabilmek için hızlıca aktarılıp kopyalanabilir. Bu özellik iş akışını daha da kolaylaştırır.