Robot Kamera Sistemleri

Panasonic, IP aracılığıyla çok çeşitli UHD (4K), Full HD ve SD uygulamaları için kapsamlı bir uzak kamera çözümü sunar. Uzak kameralarımız; sabit teçhizatlı TV prodüksiyonlarından yüksek öğrenimde ders kaydıyla e-öğrenme büyümesini desteklemeye, canlı akıştan oditoryumlarda kurumsal kullanımlara kadar hem iç hem de dış mekanlarda en zorlu çekim koşullarını destekler.

 

How to PTZ technical questions - Videos

 

Download the PTZ Angle of View & Object Distance calculator

 


Panasonic Always with a New Feature

Introduction


Two-piece camera

2008: One-piece w/
One arm concept


AW-HE100

2010: IP Control


AW-HE50S/H

2011: Slim and Compact


AW-HE120W

2012: Video over IP
w/ Control


AW-HE60SN
AW-HE60HN

2015: Video over IP w/
Control and PoE support


AW-HE130W/K

Product Information

 


AW-HE40SW/SK
AW-HE40HW/HK

Product Information

2016: 4K30p support
w/3G SDI


AW-UE70W/K

Product Information

2017: Outdoor IP65
w/Wiper


AW-HR140

Product Information

2017: Built-in NDI|HX


AW-UN70W/K
AW-HN130W/K
AW-HN40HW/HK
AW0HN38HW/HK

Product Information

2018: 4K 60p/50p*
support w/12G-SDI


AW-UE150W/K

Product Information

*Actual output format is UHD
(3840 x 2160) 59.94/50p

 

Amiral gemisi AW-UE150 PTZ kamera, 50p'de UHD içerik kaydedebilen, 75,1 derece ile bir PTZ için en geniş görüntüleme açısına sahip olan, 12G-SDI, HDMI, fiber optik ve IP dahil olmak üzere çeşitli çıkışları destekleyen ilk PTZ kameradır. UHD/FHD çözünürlük seçeneklerinin eş zamanlı olarak kullanılabilmesi UE150'yi, stüdyo kurulumları, canlı etkinlik çekimleri ve sabit teçhizatlı prodüksiyonlar için uygun bir tercih yapıyor.  UE150, artık, sanal stüdyo ve Artırılmış Gerçeklik uygulamaları için FreeD protokolüyle de uyumlu.

AW-HE130, düşük ışıklı koşullarda Full HD kalitede görüntüleri, dört kanala kadar IP video yayınını ve 20x optik yakınlaştırmayı destekleyen bir 3MOS sensörü barındırıyor. Kamera ayrıca monte edildiğinde kamera titreşimini en aza indiren tümleşik bir Optik Görüntü Sabitleme (OIS) sistemine de sahip.

Dış mekanlara yönelik AW-HR140, en zorlu dış mekanlarda kullanılmak üzere tasarlanmış olmasına rağmen, AW-HE130 ile aynı görüntü kalitesini sunuyor. Özellikleri arasında bulanıklık azaltma, rüzgar basıncına ve tuzun yol açtığı hasarlara karşı dayanıklılık, kontrol edilebilen bir lens silici ve -15°C ile 55°C arasındaki sıcaklıklarda çalışabilme özelliği yer alıyor.

UHD uyumlu AW-UE70, HDMI, USB ve LAN bağlantısı üzerinden UHD kalitesinde görüntü sağlarken 3G-SDI bağlantı özelliği sayesinde Full HD kamera olarak olağanüstü performans gösteriyor. 20x optik yakınlaştırma ve microSD kart yuvası aracılığıyla kamera içi kayıt özelliği de sunuyor.

65,1 derecelik geniş bir görüntüleme açısına sahip olan AW-HE42; 3G-SDI, HDMI ve IP çıkışları üzerinden eş zamanlı Full HD çıkış ve arkadan aydınlatmalı koşullara uygun bir HDR fonksiyonu sunuyor. Kamera ayrıca ilave 10x Akıllı Yakınlaştırma özelliğine sahip 20x optik yakınlaştırma ve microSD kart yuvası aracılığıyla kamera içi kayıt özelliği de sunuyor.

AW-HE40, piyasada hem SDI hem de HDMI versiyonlarıyla bulunabiliyor. Özellikleri arasında 30x optik yakınlaştırma, düşük ışıklı koşullarda çekim yapmayı destekleyen gece modu ve ürünü gerek ibadethanelerde gerekse kurumsal uygulamalarda kullanıma uygun kılan geniş alanda sorunsuz çekim yapmayı destekleyen olağanüstü pan-tilt performansı yer alıyor.

PTZ ürün serisinin tamamı siyah veya beyaz renk seçenekleriyle sunuluyor. Ürün serisi; video ve ses, kontrol ve güç seçeneklerinin tümünün Ethernet üzerinden Güç (PoE +) aracılığıyla sağlanabilmesine olanak tanıyan tek kablolu çalışma* özelliğinden de faydalanıyor. Bu sayede, kameralar çok daha kolay bir şekilde kurulabiliyor. Listede yer alan kameralar bunlara ek olarak, sunucu hareketlerini otomatik olarak takip eden otomatik takip yazılımımızı (bilgisayar için AW-SF100 ve Windows Server'lar için AW-SF200) da destekliyor. Bu özellik, söz konusu kameraları hem eğitim hem de video konferans ortamları için ideal seçenek haline getiriyor.

PTZ kameraları kontrol etmenin birden fazla yolu vardır. İlk kontrol, önceden kurulmuş web kullanıcı arayüzü aracılığıyla ya da bir ağ üzerinden PTZ CNTRL Center aracılığıyla gerçekleştirilebiliyor. AW-RM50 uzaktan kumanda aracılığıyla kontrole izin verirken, kompakt ve kullanımı kolay AW-RP50 kontrol cihazı, seri bağlantı üzerinden 5 adede kadar uzak kameranın, anahtarlama hub'ı üzerinden ise 100 adede kadar kameranın kontrol edilmesine olanak tanıyor. AW-RP150, tek elle kullanılabilen yeni bir kumanda kolunu (PTZ'yi veya Odaklamayı kontrol eder), izleme ve menü ayarları için 7 tipi büyük bir dokunmatik LCD ekranı ve 20 adede kadar grubu ya da 200 adede kadar kamerayı kontrol etme özelliğini bünyesinde barındırıyor.

Panasonic’in güncel PTZ ürün serisi, kullanıcıların profesyonel Panasonic kameralarını bir NDI ağına doğrudan bağlamalarına olanak tanıyan ve NDI|HX adı verilen yeni bir yüksek verimli mod ile zenginleştirilen NDI Sürüm 3 için tam entegrasyon desteği sunuyor. NewTek’in TriCaster® ve NewTek’in profesyonel video değiştiricilerine ait IP serisi sayesinde bu kameralara eklenen otomatik algılama özelliği, NDI özelliğine sahip diğer ürünlerle sorunsuz biçimde entegre edilerek NDI tabanlı video prodüksiyon iş akışlarının ilave yapılandırmaya gerek olmadan gerçekleştirilmesini sağlıyor.

Panasonic, uzak kamera ürün serisinde ek uygulamaları destekleyen çeşitli şirketlerle iş birliği yapmaktadır. Bu iş birlikleri arasında hem AW-UE70 hem de AW-HE40 için dış mekan koruma çözümü ile bu kameralara yönelik duvar montaj elemanları olan AW-HE130 ve AW-UE150'yi sağlayan KST-Moschkau ile yaptığımız iş birliği de yer almaktadır. KST-CamBot.system, prodüksiyon stüdyolarında moda ve kozmetik tanıtımı amacıyla yapılan çekimlerde kullanılan ve dar bir alanda oldukça hassas kamera hareketleri sağlayan hareket kontrollü bir robotik kamera sistemidir. Bir yazılım arayüzüne dayalı olması sayesinde, robotik kol aynı yörüngede otomatik olarak tekrar tekrar hareket edebilir.

Tecnopoint’in TUNING ürünü, motorize kamera taşıyıcıları ile zemine ve tavana monte edilebilen teleskopik sütunlar içeren PTZ kameraların yayın kalitesini koruyarak hareket etmesini sağlayan robotik bir sistemdir. Panasonic PTZ kamera protokolü ile birlikte çalışmak üzere özel olarak tasarlanan bu sistem, otomatik kamera hareketine ihtiyaç duyulan stüdyo ortamlarında kullanılabilir.

Movicom’un Robyhead D1 ve D1S ürünleri, 4K kutu tipi kameralar ve stüdyo kameraları ile birlikte çalışmak üzere özel olarak tasarlanmış pan-tilt özelliğine sahip klasik çözümler olup hem Panasonic kontrol panellerine hem de AK-UB300 4K kutu tipi kameraya tam olarak entegre edilebilir. Bu özellikleri onları stüdyolarda, konferans salonlarında ve stadyumlarda kullanılabilen piyasadaki en gelişmiş 4K pan-tilt kamera yapmaktadır.

Quicklink’in Studio-in-a-Box çözümü, tam dupleks ses özelliğiyle gerçek zamanlı olarak çeşitli konumlarda kullanılmak üzere anlık kaynaklar sağlayabilen çift yönlü bir arama çözümüdür. İster AW-HE40 ister AW-HE42 isterse de AW-UE70 olsun, bir Panasonic PTZ kameradan faydalanır ve mevcut iş akışları dahilinde kapasiteyi artırmak için kullanılabileceği gibi, talep üzerine üretilen içeriğin miktarının artırılmasına da olanak tanır.

Panasonic, spor prodüksiyonlarında, canlı yayınlarda, uzun metrajlı film ve belgesel çekimlerinde kullanılacak mikro kameralar ve yüksek hızlı çözümler konusunda uzman Antelope Camera Systems adlı şirketin distribütörüdür. Antelope Pico, dünyanın en küçük canlı yüksek hızlı kamerası olup büyüleyici ve yeni yakın çekim perspektifleri yaratır. Antelope Nano, olağanüstü küçük boyutlarda, görkemli Full HD çekimler sunan minyatür bir canlı yayın kamera sistemidir. Antelope Ultra kamera sistemi, yüksek ayrıntı ve eşsiz ışık duyarlılığına sahip görkemli UHD çekimler sunar.

*Gerek AW-UE150 gerekse AW-HR140, PoE++ desteğine ihtiyaç duyar. Mevcut PoE+ yönlendirme hub'larının kullanıldığı durumlarda bu desteğin sağlanabilmesi için ayrı bir yönlendirme hub'ı gerekir.