• VariCam LT

  Tamamen Sinema için

  Varicam LT The Cinematic VariCam Look in Your Hands, Banner Varicam LT
 • VariCam LT

  VariCam, Professional 4K Camcorder,
 • Filming dance performances using VariCam LT
 • 'Disney's Broadway Hits' 4K'da Canlı Sahne

  'Disney's Broadway Hits' 4K'da Canlı Sahne case study

VariCam LT
Sinematik VariCam Görünümü Ellerinizde

Cinema VariCam LT, "VİZYONUNUZA" ulaşmanızı sağlayan muhteşem bir görüntü kalitesi sunar.

VariCam ROP APP

    

 

Kompakt Boyut, Hafif, Üst Düzey Sinema Kalitesi — VariCam LT!

VariCam LT'de yerleşik olarak bulunan gelişmiş düzenleme araçları, günlük kamera çekimleri ve vekil kayıt özellikleri iş akışını kolaylaştıran birer "DEVRİM" niteliğindedir.

 

Kompakt ve hafif bir magnezyum gövdesi olan VariCam LT, daha büyük VariCam 35 sinema kamerasıyla aynı görüntü kalitesi özelliklerini sunar. VariCam 35'te bulunan görüntüleyici ile aynı olan süper 35 mm görüntü sensörü, geniş dinamik aralık, geniş bir renk gamı ve 4K görüntü alımı için yüksek hassasiyet sağlar. 800 ve 5000 olmak üzere iki ana ISO ayarı vardır. Ana 5000 ISO, çok düşük ışık koşullarında temiz bir çekim yapılmasını sağlar. Boyutu ve tasarımı, rahat ve ergonomik omza monte çalışma veya gimbal ya da dron kullanımını da içeren çok sayıda çekim tarzını kolaylaştırır.       

 

 

 

VariCam LT modeline eklenen yeni özelliklerden biri de, çok sayıda lens seçeneği sunan EF lens*1 yuvasıdır. EF yuvası*1, son kullanıcı tarafından çıkarılarak PL yuvası (opsiyonel) ile değiştirilebilir. Bu da, VariCam LT ile çekim yaparken lens seçiminde çeşitliliğin çok daha fazla olduğu anlamına gelir. VariCam LT iş akışı, VariCam 35'in iş akışına oldukça benzerdir. Her iki kamerada da, kullanıcının birincil veya "ana" kodekin yanı sıra daha küçük bir vekil dosyayı kaydetmesine olanak tanıyan çift kodekli kayıt fonksiyonu bulunur. Ayrıca, her iki kamera da kamera içi renk düzeltme fonksiyonu ve AVC-Intra 4K ve Apple ProRes*2 kodeklerini destekleme özelliğiyle tasarlanmıştır. 

Siz de "DEVRİM"in bir parçası olun ve mükemmel "VİZYONUNUZA" ulaşın. 

*1: Panasonic, tüm EF lensleri için uyumluluğu ve performansı garanti etmez.
Daha fazla bilgiye Panasonic internet sitesinden ulaşabilirsiniz.
*2: ProRes, Apple Inc.'den lisanslanmıştır. Apple ProRes kodeki, Atomos'tan lisanslanarak kullanılmaktadır. 

Sinematik VariCam Görünümü, Çarpıcı Görüntü Kalitesi

VariCam 35 ile Aynı Görüntüleyici

VariCam LT, VariCam 35 için özel olarak geliştirilen süper 35 mm tek çipli MOS sensörü ile donatılmıştır. 4K (4096 x 2160) ve UHD (3840 x 2160) çözünürlük sunar ve yüksek hassasiyet, düşük gürültü, geniş dinamik aralık ve sinematik alan derinliği sağlar. Bu sensör, 2015 Hollywood Post Alliance Mühendislik Mükemmelliği ödülünü almıştır.

14+ Stop Genişlik

Kameranın dinamik aralığı 14+ stop genişliğindedir. Bu geniş dinamik aralık, karanlık alanlardan parlak alanlara kadar tüm görüntünün doğru bir şekilde işlenmesini sağlar. Film çekimlerinde özellikle önem taşıyan çok loş aydınlatmalı sahnelerde bile, VariCam LT görüntü kalitesinden taviz vermeden düşük gürültülü görüntüler verir. VariCam LT görüntü sensörü sayesinde “V-Log” tarafından oluşturulan 14+ stop genişliğinde dinamik aralık, görüntü oluşturma kapasitesini büyük ölçüde artırır. 

  

800/5000 Değerinde İki Ana ISO Ayarı

VariCam LT'de iki ana ISO ayarı bulunmaktadır: 800 ve 5000. VariCam LT, bu özelliği sayesinde hem 5000 ISO'da düşük gürültü düzeyini korur hem de çok yüksek bir hassasiyet düzeyine ulaşır. 5000 ISO'daki gürültü düzeyi 800 ISO'da görülenle neredeyse aynıdır. Bu fonksiyona ulaşmak için kazanç işleminden önce her ana ISO ayarı için VariCam LT'nin görüntüleyicisinin her pikseline iki özel analog devre uygulanır. Böylece kamera, gürültü artışı olmadan çok daha yüksek bir hassasiyete ulaşır. Normalde, dijital kameralarda ISO'nun kazanç işlemi sırasında gürültü meydana gelir. Bu fonksiyon, ışık düzeyinin düşük olduğu sahnelerin çekiminde devrim niteliğindedir. Özellikle ISO 5000, doğal ışık altında görüntü yakalamada, atmosferi koruyarak daha gerçekçi sonuçlar verir. 

Geniş Renk Gamı

VariCam LT, filmin renk gamından daha geniş bir renk gamı sağlayan "V-Gamut" ile donatılmıştır. V-Gamut aynı zamanda tüm BT'yi kapsar. 2020 renk alanı.

Sahne Dosyaları ve V-LOOK

4+ stop dinamik aralık sunan "V-Log" gama eğrisi, post prodüksiyonda gelişmiş renk düzeltme ayarlarını kolaylaştırır. Beş konumlu sahne dosyası fonksiyonu, VariCam LT için yenidir. VariCam-LOOK (V-LOOK) modu, renk düzeltmesi olmadan sinematik görüntüler oluşturmak için yeni geliştirilmiş bir moddur. Rec 709 renk alanında detayların daha büyük bir ton aralığında korunmasını sağlayan yeni tasarlanmış gama eğrisi VariCam LT'de de bulunmaktadır. "V-709" gama ayarı, standart monitörlerde izleme için uygun bir ton sunarken, "BC-LOOK" geleneksel TV yayını görüntülerine benzeyen bir görünüm yaratır.

Çıkış Terminallerinin İzlenmesi

VariCam LT, 3G HD SDI çıkışı ve bir VF çıkışı (BNC) aracılığıyla 4K çekim yapılırken Full HD'ye geçiş olanağı sunar. Kamera içi renk düzeltme ve bilgi bindirme özelliği sayesinde, görünüm çıkışların her birine uygulanabilir.

 

 

Canlı yayın için hazır VariCam LT

En son VariCam LT (6.0 sürümü) ürün yazılımı, konserler, etkinlikler, TV programları ve kurumsal prodüksiyonlarda canlı ve ‘canlıya yakın’ çoklu kamera kullanımı için ışığı ve kompakt 4K sinema kamerasını ayarlıyor.  

Çok kameralı canlı prodüksiyonlar, uzaktan kumanda panelinden (RCP) genişletilmiş kontrol imkanından daha fazla yararlanabilecek. Bu panel, sahne dosyası seçimi, uzaktan kayıt kontrol ve çağrı fonksiyonu gibi özelliklerin yanı sıra, standart "gölgeleme" süreçlerinden LUT ve CDL yönetimine, tam boyama özelliklerini de barındırıyor.

Kullanıcılar canlı yayın gerektirmeyen tiyatro, konser, güldürü programı, defile ve kurumsal etkinlikler gibi "canlıya yakın" prodüksiyonlar için dahili P2 kaydını kullanan ve son derecelendirmenin prodüksiyon sonrası yapılmasına imkan tanıyan 4K VariCam LT'nin çok kameralı çekiminden faydalanabilir.

Temel Özellikler (6.0 sürümü):  

 • Çoklu Çekim Modu: GÖLGELEME MODU, SAHNE DOSYASI MODU, V-LOG MODU;
 • HRP1000 (HRP1005) Desteği: IRIS, BOYAMA AYARLARI, KAYIT, ÇAĞRI, SAHNE DOSYALARI, CDL, LUT SEÇİMİ
 • Dönüş videosu, kullanıcı düğmesi veya lens tutma anahtarından EVF ve LCD panelde görüntülenebilir
 • Tally “On Air Tally, EVF ve kamera dc çıkış konektörü çıkışında görüntülenebilir
 • Canlı prodüksiyon için Fan Hızı ayarı: kamera kayıtta değilken bile mümkün olduğunca sessiz olmasını sağlayın
 • Gölgeleme işlenmemiş çıkış
 • 4K işlenmemiş çıkış, dts dönüştürücüyle 12G SDI çıkışında 4K422'ye dönüştürülebilir
 • Harici canlı derecelendirme yazılımı desteği: CDL ile uzaktan canlı derecelendirme ve LUT oluşturma ve uzaktan yükleme
 • VariCam ROP Simülatörü Güncellemesi
 

 

 

Film Yapımcılığı İçin Gelişmiş Çekim Fonksiyonları

Özgün 4K/60p Çekim

4K (4096 x 2160) veya UHD (3840x2160) çözünürlüğünde çekim yaparken maksimum kare hızı 60p'dir (60 fps). Bu da hızlı aksiyon sahnelerinde akıcı ve yüksek çözünürlüklü görüntüler sağlar. 

  

2K/HD 240p Ağır Çekim

2K (2048 x 1080) ve HD (1920x1080) çözünürlüğünde çekim yaparken, yüksek hızlı 240 fps kayıt kullanılarak çok yavaş bir ağır çekim efekti üretilebilir. Bu efekt, daha hızlı bir tarama elde etmek için görüntü sensörü kayıt alanı kırpılarak elde edilir. AVC-Intra 2K422'de 1 - 120 fps arasında ve AVC-Intra 2K-LT'de 120 - 240 fps arasında değişken kare hızları bulunmaktadır. Kare hızı kayıt sırasında değiştirilebilir.

Kızılötesi Çekim (IR)

Cinema VariCam LT'de entegre, çıkarılabilir bir IR kesim filtresi bulunmaktadır. Kullanıcı IR çekimi kullanarak karanlık, ışıksız gece çekimlerini 4K kalitesinde kaydedebilir. Bu özellikle gece yapılan doğa çekimleri ve aydınlatmasız diğer sahneler için idealdir. IR filtresi gün ışığında benzersiz bir görüntü elde etmek için yaratıcı bir araç olarak da kullanılabilir.

Monitörlü Çıkarılabilir Kontrol Paneli

Sağlanan kontrol panelinde, yerleşik bir 3,5 tip LCD ekran paneli bulunmaktadır. Menü işlemleri için veya canlı/önizleme monitörü olarak kullanılabilir. Ekranda, hızlı ve doğru çalışmaya olanak tanıyan tuşlar ve düğmeler bulunmaktadır. Sık kullanılan ayarlara doğrudan erişilebilir. Çıkarılabilir yapı sayesinde, kamera 90 santimetreye kadar mesafelerden kullanılabilir.

EVF İçin Standart HD SDI Arabirimi

VariCam LT'de, Vizör için normal BNC konektörü bulunur. Kullanıcılar, Panasonic Vizöre (AU-VCVF10G) ek olarak çeşitli HD monitörler veya vizörler arasından seçim yapabilir. Panasonic VF için DC güç ve komut kontrol konektörleri de sunulmaktadır.

 

Toughness, Durability and Reliability

 • Lens yuvası paslanmaz çelikten üretilmiş ve sıcaklık değişiklikleri nedeniyle kenarın geriye doğru sapmasını önleyecek şekilde tasarlanmıştır.
 • Kameranın gövdesi güçlü katı magnezyumdan üretilmiştir.
 • Üst ve alt paneller, çeşitli plakaların ve aksesuarların kolayca
 • kurulabilmesi için düz olarak yapılmıştır.
 • Aksesuarların rahat monte edilmesi için her iki tarafta ve sapta montaj delikleri bulunur.
 • Yeni aksesuarlar arasında yeni Omuz Askısı (AU-VSHL2G) ve Kavrama Modülü (AU-VGRP1G) bulunmaktadır.
 • Yeni Omuz Askısı (AU-VSHL2G) doğrudan taban plakasına takılır. 
    

Devrim Niteliğinde İş Akışı — Kamerada Çok Sayıda Kodek ve Günlük Çekim

Çok Sayıda Kodekle 4K/UHD/2K/HD Kayıt

AVC-Intra 4K, sinema için uygun kare içi sıkıştırma kodeki olan AVC-Intra'nın 4K uyumlu versiyonudur. VariCam LT, bu kodeki kullanarak 4K (4096 x 2160) veya UHD (3840 x 2160) çözünürlüklü kayıt yapabilir. 2K kayıt için, VariCam LT AVC-Intra 2K444/2K422/2K-LT'yi destekler. HD kayıt için, VariCam LT AVC-Intra 444/422/100/LT ve Apple ProRes 4444/HQ'yu destekler. Kamera, 256 GB expressP2 kart kullanarak AVC-Intra 4K422 ile yaklaşık 90 dakikalık 23,98p 4K video kaydı yapabilir.

* ProRes, Apple Inc.'den lisanslanmıştır. Apple ProRes kodeki, Atomos'tan lisanslanarak kullanılmaktadır.
Atomos, Atomos Global Pty. Ltd.'nin ticari markasıdır ve telif hakkı Atomos Global Pty. Ltd.'ye aittir. 

 

Kamera İçi Renk Düzeltme

VariCam LT'de, kamera içi renk düzeltme fonksiyonu (3D LUT/CDL) bulunur. Böylece kameranın kontrol paneli veya üçüncü taraf yazılım kullanılarak sette ve sahada renk ayarlaması yapılabilir. Bu da, çekimden sonra oluşturulan günlük çekimlerin artık kamera ile sette yapılabileceği anlamına gelir. 3D LUT dosyaları ve CDL dosyaları gibi düzenleme bilgileri görüntü verileriyle birlikte kaydedilerek, kurgu ekibine sette oluşturduğunuz ile aynı görüntüyü sunmanızı sağlar.

 

Ana ve Vekil Kayıt

Ana kodek kaydına ek olarak, VariCam LT dosyaları SD hafıza kartına da kaydedebilir. Bu özellik, V-log ile ana expressP2 kart kaydedicisine düzenlenmemiş 4K ana görüntüleri kaydederken, aynı anda SD hafıza kartına düzenlenmiş HD dosyalarını kaydetmenizi sağlar. Birincil kayıt verileri çıktıları hazırlamak için kullanılırken, vekil kayıtlar çevrimdışı düzenleme veya izleme için kullanılabilir. Her dosyanın dosya adı ve zaman kodu tam olarak aynıdır.

Esnek Sistem Konfigürasyonu

VariCam LT - RAW Kayıt Cihazı

Ortak

Ürün Adı

Versiyon

Not

ATOMOS

SHOGUN INFERNO

Versiyon: 8.31 YENİ

VariCam LT - RAW görüntü kaydı test sonuçları

SHOGUN FLAME

Versiyon: 7.2

VariCam LT - RAW görüntü kaydı test sonuçları

Convergent Dizayn

Odyssey 7Q+

v. 2017.06.1706 YENİ

VariCam LT - RAW görüntü kaydı test sonuçları

Odyssey 7Q

 

Convergent Dizayn kurulum bilgileri


 

Temel Özellikler (8.0 sürümü)

  

Bütün kodek ve formatlarda HLG mode desteği

  

CN-E70-200mm T4.4 L IS KAS S Lens + Extender desteği