En Soğuk Seyahat

Panasonic ‘En Soğuk Gezi’de Sir Fiennes’e Katılıyor’:  Kış Antarktika Eko Araştırması Mücadeleyi Desteklemek İçin Panasonic’i En İyi Teknolojiyi İle Donatmak İçin Çalışıyor

Dünya’da insanlığın henüz aşamadığı en büyük güçlüklerden biri: kışın Antarktika'yı geçmek. Daha önce hiç kimse böylesi bir maceraya atılmadı. 24 saat karanlık ve -70°C’nin altına düşen sıcaklıklarla bu tamamlanması yılın büyük kısmını alacak olan bu destansı 2.000 millik yürüyüş insan direncini en uç noktada test edecek. Böyle bir şeyi düşünmek için bile çok özel biri olmak lazım. İngiltere’nin en tanınmış kutuplar kaşifi Sir Ranulph Fiennes’ başlamak için sabırsızlanıyor.

Panasonic bu destansı girişim için ihtiyaç duyulan ve tümü şartlar ne kadar haşin ve güç olsa da kusursuz şekilde çalışacağı garanti edilen bir dizi teknolojiyi benzersiz şekilde sunabileceği için bu Aralık ayında gerçekleştirilecek ‘En Soğuk Gezi’’nin resmi teknoloji ortağı olarak seçildi.

Teknolojilerin kalbinde Panasonic’in P2 Solid State Teknolojisi ve AG-HPX250 el kamera kayıt cihazı yer alacak. Gezinin bilimsel deneylerini ve İridyum uydu bağlantısı ile iletişimi kolaylaştırmak ve HX-X900 gibi Lumix ve Lumix G dijital kameralar ve Panasonic video kameralar ile çekilen fotoğrafların düzenlenmesini sağlamak için CF-53 Toughbook mobil PC’ kullanılacak.

İlk önce Sir Ranulph Fiennes Panasonic ile iletişime geçerek çığır açan keşiflerde çekim yapmak için nasıl bir destek sunabileceğini araştırmıştır. PSCEU Grup Müdürü Nigel Wilkes şu şekilde açıklamıştır “Yayın amaçlı P2 kamera ekipmanlarımız ve Toughbook PC’lerimiz aşırı iklim koşullarında güvenli bir şekilde çalışma konusunda ün sahibi. Müşterilerimiz genellikle Panasonic ekipmanlarını garanti ettiğimiz sıcaklık spesifikasyonlarının üzerinde kullanıyor”.

En Soğuk Gezi Operasyon Müdürü Tristam Kaye projenin başarısı hem Panasonic’in donanımlarının şaşırtıcı güvenilirliğine hem de dikkat çekici performansına bağlı. “Panasonic ekipmanlarının kalibre etmeden altı ay boyunca bu aşırı iklim şartlarında çalışması inanılmaz şekilde güç,” şeklinde itiraf ediyor.

Tristam Kaye’e göre Ranulph Fiennes “ uzun yıllardır bu proje üzerinde düşünüyordu – fakat kendisini harekete geçiren Kraliyet Derneği’nin (dünya’nın en seçkin bilim adamlarından oluşan bir dernek) seçkin üyelerinin ve Panasonic gibi güvenilir ortakların desteği oldu.”

Fiennes’ tümü Kutuplar Bölgesinde deneyim kazanmış uluslararası ekibi 6 Aralık’ta Antarktika’ya doğru yola çıkacak. Amaç Ocak ayında Buz Ekibi’nin tehlikeli gezilerine başlayacağı Ross Ice Shelf’e ulaşmak. Ardından iki kişilik kayak ekibi yürüyüşlerine başlayarak grubun geri kalan üyeleri olan iki özel araç ve bir yaşam destek ünitesi için yolu açacak.

“Yaşam destek ünitesi temelde kayaklar üzerine yerleştirilmiş modifiye edilmiş bir konteynırdır,” şeklinde açıkladı Kaye. Ekip dış dünya ile iletişime geçmek ve bir dizi bilimsel deney gerçekleştirmek için’ CF-53 Toughbook bilgisayarlarını kullanacak. Gezinin başlıca amacı global ısınmanın etkilerini inceleyen bilim insanlarına değerli kaynaklar sunmak için buzun kendi durumu hakkında bilimsel veriler toplamaktır.

“Kutuplardaki buzulların nasıl etkilendiğinin anlaşılmasına katkıda bulunmayı ümit ediyoruz,” diyor Kaye. “Daha önce hiç kimse kış aylarında buz örtüsü profilini fiziksel olarak ölçmedi – bunu’ yapmak imkansızdı. Şimdiki ölçümler uydu ile yapılıyor, fakat daha önce hiç uydu’ okumalarını doğrulamak için kış ayında yerde fiziksel olarak ölçüm almak mümkün olmamıştı. Artık bilim insanları Panasonic donanımını kullanarak doğru ölçümler alabilecek. Bu birçok soruya yanıt verecektir.”

Panasonic’ten Wilkes başlıca ortak olarak Panasonic’in seçilmesindeki faktörlerden birinin bu olağandışı gezi ile vaat edilen bilimsel keşifler olduğunu söylüyor. Şirket proje için gerekli tüm sesli görsel, kamera ve sağlam bilgisayar ekipmanlarını temin etme yükümlülüğünü üstlendi. “İnsanların’ karbon izini düşürmesine ve ekolojik olarak sağlıklı kalmasına yardımcı olmak gibi global bir sorumluluğumuz var. Ve bunların tümü umut verici biçimde gerçekleştirilecek bilimsel keşiflerin bir parçasını oluşturacak.”

Ranulph Fiennes’ ekibi de aynı şekilde Panasonic’le çalışmaktan çok mutlu. “Kameralarımız sağlamlıkla eş anlamlı ve diğer yayıncılık uzmanları tarafından Ran’e tavsiye edildiler. Böylece’ görüşmelere başladık.” Panasonic donanımları BBC’nin Frozen Planet gibi ünlü belgesellerinde kullanılması ile ünlü. “Yayıncılık kameralarımız Doğal Tarih film yapımcıları ve haber ajansları tarafından takip ediliyor. Bu konuda yardımcı olabileceğimiz söyledik’ ve işte ortaklığımız bu şekilde başladı.”

Panasonic Buz Ekibi’ne AG-HPX250 – P2 HS profesyonel yayıncılık kameralarından HC-X900 video kaydedicilere kadar bir dizi profesyonel yayıncılık ve tüketici görüntüleme ekipmanları sunuyor. Bu yılın başlarında Antarktika ekibi İsveç'te profesyonel ve kişisel kameralarla çekimler gerçekleştirdi. “Sıcaklıklar -60°C’nin altına düştü ve Panasonic kiti sorunsuz çalışmaya devam etti.” Her şey düşünülmüş, aynı zamanda hafifler. Frozen Planet çekilmeden önce Panasonic’in yayıncılık donanımları kitin en zorlu şartlarda bile çalışabileceğini kanıtlamak için derin dondurucuda saklandı. Cihaz mükemmel bir performans sergiledi.

“DMC-GH2 DSLM ve DMC-FT4 kompakt fotoğraf makineleri muhtemelen soğuktan en çok etkilenenler,” diyor Wilkes. “Profesyonel kit aşırı iklim şartlarının üstesinden gelecek şekilde tasarlanmış, ancak kişisel kit aile tatilleri çok daha rahat şartlarda kullanılmak üzere tasarlanmış. Tipi şartlarında çalışmalarına yardımcı olmak için bu modeller cihazı sıcak tutmak için kaşifin’ vücudunun yanında saklanacak,” diyor Wilkes. “Kullanım’ sırasında sadece 30 saniye’ dışarı çıkaracaklar; buz dağından aşağı kayarken büyük, yayıncılık kameralarının kullanılması mümkün olan zamanlarda kullanım için uygun.”

Buz Ekibi profesyonel kameramanlar olmasa da, BBC tarafından özel bir eğitimden geçirildiler. “Kendilerine BBC’nin yeni yayınlarında kullanması için uygun çekimleri nasıl yapacakları öğretildi.”

Tabi ki bu görevin amacı farklı: Görmek İnanmaktır hayır kurumu için 10 milyon dolar toplamak. “Ran körlüğün tüm dünyada insanları gereksiz yere nasıl etkilediğini ve maliyeti düşük bir ilaç veya doktor müdahalesi gibi çok basit bir şekilde nasıl önlenebileceğini fark ettiğinde, yardım etmek istedi,” diyor Tristam Kaye.

Olağanüstü macera BBC gibi bazı dünya çapındaki haber kanalları tarafından takip edilecek, fakat ekip genç izleyicileri de düşünecek. Okullar tarafından izlenebilecek video blogları oluşturulması planlanıyor. “’Düzenli olarak neler olup bittiğini görmek’ çocuklar için çok heyecan verici olacak,” diyor Wilkes.

En Soğuk Gezi ekibinin ilerleyişini buradan takip edebilirsiniz.