İlgi Çekici bir Karma Öğrenme Deneyimi Yaratmaya yönelik 5 İpucu

Pandemi, Avrupa üniversitelerini ve yükseköğretim kurumlarını kullandıkları eğitim yöntemlerini temelden yeniden gözden geçirmeye zorladı. Avrupa'da bulunan yaklaşık 2700 yükseköğretim kurumu eskisi gibi kampüste ders çalışma ve sosyalleşme imkanı bulamayan 20 milyon öğrenciye destek olmanın bir yolunu bulmak için hızla bir adaptasyon süreci geliştirmek zorunda kaldılar.

Doğru çözüm, bazı öğrencilerin kampüse geldiği ancak, mümkün olduğunda sosyal mesafeye uyduğu e-eğitim ile desteklenen hibrit ve karma öğrenme ortamları oluşturmak gibi görünüyor. Birçok kurum zaten bu yöntemi kullanıyor olmakla birlikte, pandemi bu süreci büyük ölçüde hızlandırdı.

Araştırmalar, karma öğrenme yaklaşımının avantajları olduğunu gösteriyor. Öğrenciler ortalama olarak, çevrimiçi öğrenim gördüklerinde öğrendiklerini %25-601 oranında  hatırlarken bu oran sınıf öğreniminde %8-10 civarında kalıyor. Bunun nedeni, ağırlıklı olarak öğrencilerin çevrimiçi öğrenme hızının daha yüksek olması; e-öğrenme, öğrencilerin istedikleri gibi eski konulara gidip yeniden okuyarak, konuları atlayıp bazılarını hızlı geçerek kendilerine uygun hızda eğitim almasına olanak tanıdığından öğrenmek için geleneksel sınıf ortamına kıyasla %40-60 oranında daha az süre  gerekiyor2 .

Yükseköğretim kurumları geleneksel sınıf ve amfilerden sanal ve karma öğrenme deneyimine olanak sağlayan ortamlara geçerken doğru teknolojiyi seçmek başarılı bir geçiş açısından önemli bir temel teşkil ediyor.

İnteraktif projektör ve dokunmatik ekranlardan PTZ kameralara, Panasonic’in AV çözümleri sınıf materyallerini, öğrencilerin bunları gerek evde gerek sınıfta kavrayabilecekleri şekilde kaydetmek ve paylaşmak amacıyla kullanılıyor. Gerek sesli gerekse görsel olanakların üst düzey olması sayesinde sanal sınıf her zaman olduğu gibi dinamik bir öğrenim deneyimi sunabiliyor ve böylelikle öğrencilerin, öğretmenlerine ve eğitmenlerine duyduğu bağı ve ilgiyi yitirmemelerini sağlıyor.

Sanal öğrenmenin en üst seviyeye nasıl çıkarılacağını öğrenmek için teknolojiyle ilgi çekici ve faydalı öğrenme deneyimleri oluşturmaya yönelik beş ipucumuza göz atın:


Hibrit Öğrenmeyi Hayata Geçirme

Eğitim kurumları hızlı bir şekilde çevrimiçi formata geçiş yapmak zorunda kaldı. Eş zamanlı öğrenmeye, derslerin kaydedilip paylaşılmasına olanak tanıyan teknolojiyi seçmek en yüksek seviyede esnekliği beraberinde getirir. Doğru teknolojiyle gruplar daha ilgi çekici şekilde araştırma ve sunum yapabilir.

Yüz tanıma yazılımı kullanma

Öğretmene odaklanmakta zorluk yaşadıklarında veya sunum içeriğini net bir şekilde göremediklerinde öğrenciler öğrenmeye odaklanamaz. Panasonic’in Ders Kayıt Sistemi ile kamera, hareketleri takip eden yüz tanıma teknolojisi kullandığından artık tahminde bulunma ve hayal kırıklığı söz konusu olmuyor.

Gerçek zamanlı not almayı kullanma

Eğitmenler oturum sırasında sergilenen materyalleri sıklıkla günceller. Eğitmenler, Panasonic ekranlar ile projektörleri bir arada kullanarak dokunmatik, interaktif bir ekran aracılığıyla ders materyallerini gerçek zamanlı olarak güncelleyerek üzerinde değişiklik yapabilir veya notlar alabilirler. Bu teknoloji, sınıftaki veya uzaktan katılan öğrencilerin her zaman en son sürüme sahip olmalarını sağlar.

Yerleşik ortak çalışma olanakları

Öğrenciler, birlikte çalışarak ders materyallerini daha iyi kavrar ve kariyerlerinde onları başarıya taşıyacak kişiler arası beceriler edinirler. Beyaz tahta işlevselliğine sahip interaktif dokunmatik ekranlar ortak çalışma ve öğrenme ortamları için idealdir. Ekran ile beyaz tahta modları arasında geçiş yapma özellikli bir lazer projektör kullanmanın yanı sıra sunum sistemleri de ortak çalışmayı ve paylaşımı artırabilir.

Sürükleyici bir deneyim oluşturma

Eğitmen duyularına hitap ettiğinde ve detaylı görüntüler sağladığında, öğrencilerin öğrendiklerini hatırlama ve odaklanma seviyeleri artar. Belge kamerası ile yüksek kaliteli 4K konferans salonu projektörü gibi birden çok kaynağı birbirine bağlayan teknolojiler arayın. Öğrenciler, video teknolojisinin duvar ekranıyla birleştirilmesiyle her nerede olurlarsa olsunlar deneyimin bir parçası gibi hissedebilirler.

Panasonic'in kurumunuzla iş birliği yaparak öğrencilerin ilgisini nasıl çekeceğini öğrenmek için aşağıdaki adresi ziyaret edin: https://business.panasonic.co.uk/visual-system/lecture-capture-over-ip

1. www.shiftelearning.com/blog/bid/301248/15-facts-and-stats-that-reveal-the-power-of-elearning
2. techjury.net/stats-about/elearning/#gref