• Andersen'in Harikalar Diyarına Sihirli Bir Yolculuk

Andersen'in Harikalar Diyarına Sihirli Bir Yolculuk

Odense Belediye Binası, HC Andersen Festivalinde binlerce insanı heyecanlandıran görkemli ve sihirli bir 3 boyutlu ışık gösterisinde kullanıldı. Panasonic, bu peri masalında önemli bir rol oynadı.

Masalların babası Hans Christian Andersen, ”Seyahat etmek yaşamaktır,” demiş. 2014'ün bir yaz gecesinde Danimarka’nın Odense şehrindeki binlerce ziyaretçinin yaşadığı da, popüler yazarın evreninde çıkılan bu macera dolu yolculuk sayesinde tam olarak bu oldu.

Odense Belediye Binasının arka plan olarak kullanıldığı bu görkemli 3 boyutlu ışık gösterisinde, profesyonel ışık sanatçıları belediye binasını Hans Christian Andersen'ın masallarından fırlamış dans eden rengarenk karakterlerle doldurdu. Etkinlik, yazarın doğduğu şehirde her yıl düzenlenen HC Andersen Festivalinde gerçekleştirildi.

Gösterilerin her birinde yaklaşık 12.000 izleyici, Kibritçi Kız, Beceriksiz Hans'a aşık olan kralın kızı, Kurşun Asker ve popüler yazarın masallarından daha pek çok karakterle buluştu. Karakterler belediye binasının cephesinde klasik müzik, gerçekçi sesler ve ışık efektleri eşiğinde dans etti.

We Create Magic’ten Nojus Sabalis, şöyle konuştu: "HC Andersen herkesten farklı bir hayal dünyasına sahipti ve kendisini yaratıcı bir şekilde ifade etmek için güçlü bir tutku taşıyordu. HC Andersen Festivali için bir ışık gösterisi hazırlamamız istendiğinde, bunu da gösterimize mutlaka yansıtmamız gerektiğini biliyorduk."

Masalda sessiz ama önemli bir rol

3 boyutlu ışık gösterisinde sanatçı, bilinen bir binanın benzersiz mimarisini bir perde gibi kullanır ve özel bir ışık gösterisi sunar. Büyük projektörler kullanılarak gösteri binanın duvarlarına hiçbir bozulma olmadan yansıtılır. Yan kısımlarda dikkat çekmeden dursalar da, Panasonic projektörler kalabalığın ümitle beklediği ışık gösterisinin benzersiz bir deneyim olmasında çok önemli bir role sahip."The projectors are the alpha and omega of a 3D light show like this. Without a proper projector we could not create such a spectacular experience for the audience," says Nojus Sabalis, stressing that the most important thing is to have a projector that is reliable and delivers razor sharp images.

Nojus Sabalis, hem güvenilir hem de keskin görüntüler sunan bir projektöre sahip olmanın ne kadar önemli olduğunu şu sözlerle açıklıyor: "Projektörler, böyle bir 3 boyutlu ışık gösterisinin her şeyidir. Uygun bir projektör olmazsa, seyircilere böyle görkemli bir deneyim sunamayız.

Biz, Panasonic'in 20K projektörlerinden ikisini seçtik. Çünkü bunlar süper keskin görüntüler sunuyor ve 3 boyutlu eşlem yaparken onlarla çalışmak çok kolay. Gösteri başladığında, içimiz rahat. Çünkü Panasonic'in 20K projektörleri toplamda dört lamba ile çalışıyor. Yani gösteri sırasında lambalardan birinde sorun çıkarsa hiçbir şey olmuyor."

Bu sınıftaki bir projektör normalde yaklaşık olarak 120-150 kg ağırlığındadır. Ancak Panasonic'in PT-DZ21K isimli 20K projektörü, sadece 43 kg. Bu hafiflik, projektör büyük binaların tepesine yerleştirileceği zaman sanatçılar için hayli büyük bir avantaja dönüşüyor.

Nojus Sabalis sözlerine şöyle devam ediyor: “3 boyutlu ışık gösterileri yaptığımızda, projektörün genellikle binanın çatısında durması gerekiyor. Panasonic’in projektörü çok küçük ve kullanışlı. Öyle ki, iki kişi tarafından rahatça taşınabiliyor. Projektörü çatıda tam istediğimiz yere yerleştirmek açısından bu çok büyük bir avantaj. Boyutuna rağmen, rakiplerin büyük projektörleri kadar iyi."

Projektör çatıya yerleştirildiğinde, binaya göre uyarlanmalıdır ve bu işlem, eğer projektör kullanışlı değilse oldukça zaman alabilir. Nojus Sabalis bunu şöyle açıklıyor:

"Panasonic’in projektörlerini kullandığımızda, projektörü binaya uyarlamaya harcadığımız zaman, rakiplerin projektörleriyle karşılaştırıldığında yarı yarıya azaldı. Bunun sebebi makinelere entegre edilen arabirimin kullanımının oldukça kolay olmasıydı. Panasonic’in projektörleri, 3 boyutlu gösterilerimizde sihirli görüntüler ortaya çıkmasında önemli bir rol oynuyor."

HC Andersen Festivali Hakkında

HC Andersen Festivali, Danimarka'nın Odense şehrinin ulusal ve uluslararası bilinirliğini HC Andersen'in evreni aracılığıyla artırmak için düzenlenen bir haftalık kültür ve eğlence etkinliklerinden meydana geliyor. Hans Christian Andersen, eşsiz bir hayal dünyası oluşturdu ve kendini yaratıcı bir şekilde ifade etmek için güçlü bir tutkusu vardı. Macera, hayal gücü ve şaşkınlığı Odense şehrine getiren HC Andersen Festivalinde yansıtılan da işte tam olarak bu oldu.

Festivalin en önemli deneyimlerinden biri, We Create Magic tarafından Odense Belediye Binasında düzenlenen etkileyici 3 boyutlu ışık gösterisiydi. 2014 yılında gösteri o kadar popüler oldu ki festivalde ekstra performanslar gerçekleştirildi. Toplamda 100.000 izleyici HC Andersen'in evreninde harika bir 3 boyutlu yolculuğa çıkma keyfini yaşadı.

Panasonic’s PT-DZ21K projektörleri hakkında

PT-DZ21K is Panasonic’in, profesyoneller için sunduğu amiral gemisi modelidir. Bu projektör daha önce, Londra 2012 Olimpiyat Oyunlarındaki, 2012 Berlin Işık Festivalindeki ve Roger Waters’ın The Wall turnesindeki yüksek profilli ekranlar için de kullanıldı.

Önemli özellikleri arasında şunlar sayılabilir:

  • Kompakt bir gövde için mükemmel görüntüler
  • Yüksek dayanıklılık ve kolay bakımlı düşük TCO
  • Çeşitli fonksiyonlarla sistem ve kurulum esnekliği

 

Gösteriyi buradan izleyebilirsiniz:

https://vimeo.com/107785872