• Aydınlık geri geliyor

Aydınlık geri geliyor

Panasonic'in amiral gemisi projektörü, Bükreş Parlamento Sarayının dış yüzeyine projeksiyon yansıtması yapmak üzere kullanılmıştı.

Eylül 2014’te Romanya başkentine ilişkin ilk belgeli kaydın 555. yıl dönümünü kutlamak için Bükreş Parlamento Sarayının dış yüzeyi, tarihinde ilk kez devasa bir açık hava tiyatrosuna dönüştürüldü.

Tahminen 100.000 kişi tarafından izlenen canlı olarak izlenen iMapp etkinliği o denli başarılı oldu ki 2015'te tekrar edildi.

İkinci versiyonda dört temel element bir araya getirildi: toprak, hava, ateş ve su. Dünyanın dört bir yanından 37 video yansıtma sanatçısı etkinliğe katılmak üzere davet edildi. Bunlar arasından altı takım seçildi: AVA (Meksika), Dirty Monitor (Belçika), Urbanscreen (Almanya), RadugaDesign (Rusya), Light Event Consulting (Fransa) ve MotionScape (Romanya).

Takımların video yansıtma eserlerini sergileyebilmesi için bir kez daha arka plan olarak kötü şöhrete sahip Parlamento Sarayı seçildi.

1990 yılında inşa edilen bu yapı, ABD'deki Pentagon hariç tutulacak olursa, dünyanın en büyük yönetim binası unvanına sahip. Komünizmin bu muazzam sembolü uzaydan bile görülebiliyor ve her yıl on binlerce turistin gezi programında yer alıyor.

Daha fazlası için

Tek bir kesintisiz görüntü elde etmek için köşe kaynatma ve geometrik eşleştirme yazılımının kullanıldığı dev ekranda 104 adet Panasonic ultra parlak projektör kullanıldı. Projeksiyon gösterisiyle eş zamanlı olarak mimari aydınlatmadan da yararlanıldı.

Gösteriyi kontrol etmek için Coolux'a ait beş Pandora Box QUAD Sunucu kullanıldı.

Gösteriyi yaratan şirket olan 360 Revolution’ın Teknik Müdürü Adrian Pochiscan şöyle açıklıyor, "iMapp, dünyanın en büyük projeksiyon yansıtmalarından birisi. Dünyanın en büyük ikinci sivil binası olan bu sarayda düzenlenen video projeksiyonunun kapladığı alan 290m x 80m veya diğer bir deyişle 23.000m2’de daha fazla."

 

Güncellenmiş projeksiyon

Panasonic'in yeni piyasaya sürülen en önemli projektörü olan PT-DZ21K2 Evo nefes kesici güzellikte görüntüler, kolay bakım ve güvenilir kullanım olanakları sunuyor. 20.000 lümenlik parlaklığa ve zengin yaratıcı kabiliyetlere sahip olan projektörün son derece kompakt bir gövdesi bulunuyor.

PT-DZ21K2 Evo ile her bir özellik yüksek derecede kritik projeksiyon profesyonellerinin ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanıp ve geliştirilmektedir.It is the updated version of the DZ21K series which has been used extensively across the rental and staging industry, most recently at the Circle of Light Festival in Moscow. 142 projectors were used to create a Guinness World Record for the largest projected image.

Bu cihaz, en son Moskova’daki Işık Çemberi Festivalinde kullanılan ve kiralama ve sahne endüstrisinde yaygın olarak kullanılmakta olan DZ21K serisinin güncellenmiş bir versiyonu. En büyük yansıtılan görüntü alanında Guinness Dünya Rekorunu elde etmek için 142 projektör kullanıldı.

Adrian Pochiscan şöyle devam ediyor, "Yeni PT-DZ21K2 Evo’dan en iyi şekilde yararlanmayı başardık. Toplam 104 projektörle iki milyon lümenin üzerinde bir ışık elde ettik.

Parlaklık çok önemliydi. Projeksiyon alanı ve seyirciye olan uzaklık göz önünde alındığında binaya yansıtılan tek bir pikselin sadece 2,3 cm'lik boyutu gerçekten çok küçük kalıyor."

Panasonic, lamba modülasyonu sistemini yeniden tasarlayarak güç tüketimini azalttı ve tavsiye edilen lamba değişim süresini 2.000 saatten 3.000 saate çıkardı. Yeni seri, yeniden kullanılabilir ve uzun ömürlü eko-filtreler ve vat gücü daha düşük olan lambalar sayesinde önemli ölçüde daha yüksek bir verimliliğe sahip. Hermetik sıvı soğutma sistemi gürültü seviyelerini 49 dB'den 46 dB seviyesine düşürdü, ki bu algılanan gürültüde yüzde 50'lik bir azalmaya karşılık geliyor.

Panasonic Ortak Hesap Müdürü Eduard Tronaru, "Yeni projektörün çok sayıda geliştirilmiş özelliği var. Enerji tüketimi %10 azaltılmış ve yeni geliştirilen görüntü iyileştirme sistemi sayesinde görüntü kalitesi artırılmış.  Yeni güçlü Real Motion İşlemci, saniyede 120 kareye izin veriyor," şeklinde açıklıyor.

"Bu projektörü kullanmak için sadece iki kurulum ekip üyesine ihtiyaç var. Ağırlığı 43 kg olduğundan, kulelere yerleştirmek çok kolay. Projektörlerin her birinde dört lamba var. Eğer bir lamba arızalanırsa gösteri devam edebilir."