• SANAT VE EĞLENCEYİ
    BİRLEŞTİRMEK

Bir sonraki üst düzey projeksiyon trendi nedir?

Author: Hartmut Kulessa, European Marketing Manager

AV endüstrisinde çalışırken her türden enstalasyonda karşımıza çıkan karmaşıklık seviyesinden yılmak işten bile değildir. Mümkün olan sınırları sürekli olarak zorlamaya çalışıyoruz, bununla birlikte endüstrinin dışındakiler hâlâ en basit projeksiyon eşleştirmelerine bile hayretle yaklaşıyor.

Demek istediğim, pek çok kişinin projeksiyon etkinliklerine ve eşleştirmelerine maruz kalmadığını unutmak kolay. Fakat benzer şekilde mümkün olabileceklerin de henüz çok başındayız.

Panasonic’in temel müşteri odaklı pazarlarından biri, Eğlence pazarıdır. Panasonic olarak 20.000 lümen ve 30.000 lümenlik projektörlerimizi Avrupa’daki büyük etkinlikler ve büyük tur gösterileri için bir platform olarak tesis ettik.

2013 yılından itibaren bu enstalasyon projektörü pazarı her yıl büyümüştür. Panasonic 2012 yılından itibaren pazara öncülük etmekte ve pazar payının %40’a yakın bir kısmını elinde bulundurmaktadır.

Böylesine bir piyasa liderliği, pazarın daha da büyümesine yardımcı olmak için bir sorumluluğumuz olduğu anlamına geliyor. Ancak pazar büyümesi nasıl ve nereden geliyor?

Projeksiyon eşleştirmeleri, gelişiminin ilk aşamalarında basit içerikler kullanılarak düz yüzeylerde gerçekleştirildi. 2014’ten itibaren daha karmaşık içeriğe olanak tanıyan medya sunucularının artan kullanımı sayesinde projeksiyon eşleştirmesinin potansiyeli genişlemiştir. Açık hava projeksiyon eşleştirmesi etkinliklerinin Avrupa genelinde çok popüler olduğunu gördük. Ancak sıradaki ne?

Sanat ve Eğlenceyi Birleştirmek

Kiralama ve sahneleme sektörünün sınırlarını genişletme arzumuz, eğlence sektörüne Artainment olarak adlandırdıkları yepyeni bir kavramla yaklaşan Balich ile iş birliği yapmamıza yol açtı!

“Guidizio Universale. Michelangelo ve Sistina Şapeli’nin Sırları”, kültür ve AV teknolojisi arasında köprü kurmayı amaçlayan, yani “Artainment” ile uğraşan ve Turin 2006 ile Rio 2016 Olimpiyat törenlerinin sanat yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlenmiş olan Marco Balich tarafından Roma’da oluşturulan bir gösteridir.

Bu gösteride Sistina Şapeli’nde Michelangelo’nun hayatının en ünlü eserleriyle birlikte yaşamının önemli aşamalarını gösteren 270 derecelik bir projeksiyon kullanıldı.

Panasonic, bu yeni terminolojiyi benimsemekten ve teknolojinin sanatla birlikte tamamen sürükleyici deneyimler oluşturmada nasıl bir rol oynayabileceğini göstermekten onur duyuyordu. Gösteri Mart ayında seyirciyle buluştuğunda Marco Balich, “En yeni teknolojiye erişemeseydik sürükleyici 270° projeksiyondan faydalanarak vizyonumuza somut bir ifade kazandıramaz, yeni nesilleri geçmişin sanatsal başyapıtlarıyla buluşturup bu konudaki bilgi hazinelerini zenginleştirmeyi başaramazdık" yorumunda bulundu.

Arka plan oluşturmak ve sahneye renk katmaktan sorumlu destekleyici bir oyuncu olmanın ötesinde, projeksiyon öncü bir rol oynuyor ve Auditorium Conciliazione’nun içindeki her duvarı zengin bir video içeriğinin yüzeyi haline getiriyor. 

İzleme trendine doğru

ISE 2018’deki standımıza yansıttığımız bir diğer yenilik ise 3D projeksiyon eşleştirme ve izleme alanındaki hamlelerdi. Bu AV çözümü türü, izleme yazılımını medya sunucuları ve lazer projeksiyon ile birleştiriyor. 48 yüksek parlaklıklı projektörün iki projeksiyon yüzeyini (arena yüzeyi ile arka duvarı) harmanladığı ve aynı zamanda gerçek zamanlı olarak alanda tur atan 42 arabanın canlı eşleştirmesinin sunulduğu Hızlı ve Öfkeli’nin canlı turunda bu çözüm başarıyla kullanıldı.

Sonuç olarak Hollywood'un gişe rekorları kıran yapımı, hayranların en sevdikleri karakterleri ve arabaları içeren yeni bir sürükleyici deneyim biçimini görmelerine olanak sağlayarak büyük ekrandan canlı bir ortama taşındı.

Böylesine büyük ölçekli etkinlikler karmaşık ve maliyetlidir. Benim için bir sonraki adım, basit izleme teknolojisinin projektörlerle birleştirilmesi, böylece daha küçük ölçekli gösterilerde basit içeriğin gerçek zamanlı olarak aktörlerin ve performansçıların üzerine yansıtılarak etkinliğin bir parçası haline getirilmesidir.

Panasonic, Tokyo'daki Cross Value Innovation Forum'da buna benzer bir şeyler gösterdi. 4K projeksiyon, canlı etkinliklere ve spor etkinliklerine bir şok etkisi getirmek amacıyla ek bir sensör teknolojisi ile birleştirildi.

Panasonic’te kullandığımız bir tabir vardır: yaratma özgürlüğü. Bunun arkasındaki fikir, teknolojimizin insanların yaratıcılığa yoğunlaşmasını sağlayacak şekilde sağlam ve güvenilir olmasıdır. Teknolojimizin Balich gibi yaratıcıların yeni eğlence yöntemleri oluşturabileceği bir platform olduğuna inanıyoruz.