• Borular ve davullar için mükemmel arkaplan

Borular ve davullar için mükemmel arkaplan

Projection Studio dünyanın en meşhur askeri gösterilerine eşlik etmek üzere yüksek parlaklık seviyesine sahip Panasonic projektörlerini kullanmaktadır.

Sönmüş bir volkan ağzının yakınında yer alan Edinburgh Kalesi ufuk çizgisine kadar kilometrelerce geniş görüş alanı olan bir hisardır.

Royal Mile'in tepesinde yer alan kale her yıl gerçekleştirilen Royal Edinburgh Military Tattoo etkinliğine ev sahipliği yapmaktadır. Bu etkinlik her yıl 220.000 ziyaretçiyi ve dünya genelinde 100 milyon izleyiciyi çekmektedir.

Tattoo etkinliği 1950'den bu yana her yıl Ağustos ayında düzenlenmektedir ve Edinburgh'ta gerçekleştirilen 12 festivalden biridir.

Etkinlikte hem İngiliz Silahlı Kuvvetleri'nin hem de çok çeşitli uluslararası ve İngiliz Milletler Topluluğu askeri bandolarının ve gösteri ekiplerinin performansları yer almaktadır.

2005 yılından bu yana, slayt projeksiyonu, kalenin cephesine yansıtılan gösteriyi tamamlayan görüntülerle performansa dahil edildi. Tattoo bu tür ses ve ışık gösterisi akşam ışık şovunu geleneksel askeri müzik, yürüyüş ve havai fişek gösterileriyle birleştirmektedir.

2016 festivali için, Tattoo organizatörleri, bünyesindeki projeksiyon sistemlerinin, her yıl gelişmekte olan diğer ışıklandırma tasarımları ve havai fişek gösterileri arasında fark yaratmasının zor olacağını düşünmüştü. Bunun yanı sıra, kötü hava çoğu zaman Kale'nin ıslak olduğu anlamına gelmekteydi ve bu da kalenin cephesine projeksiyon yapmayı daha da zorlaştırmaktaydı.

Tattoo etkinliğindeki içeriği 2005 yılından bu yana hazırlayan Projection Studio'dan uygun, yüksek parlaklıkta bir projeksiyon sistemini tavsiye etmesi istenmişti. Kreatif Direktör Ross Ashton açıklamasında şöyle dedi: "Projeksiyonu geliştirmemizin ana nedeni, projeksiyonun, büyük ölçekli ses ve ışık şovunun önemli bir parçasını oluşturmasıydı." 

"Gezinti yolu üzerinde yüzlerce katılımcıyı yeterli düzeyde aydınlatması gereken bir aydınlatma tasarımcısı vardır. Sonuç olarak, arenaya çok fazla ışık veriliyordu, bu yüzden projeksiyonun ona dayanabilecek düzeyde olması ve ön plandaki tüm bu ışığa rağmen hala etkileyici olması gerekliydi."

Gece geç saatlerde yapılan test çalışmalarının ardından, organizatörler Panasonic projeksiyon teknolojisine yatırım yapmaya karar verdiler. Projektörün inanılmaz parlaklığı ve güçlü renk reprodüksiyon özelliği nedeniyle toplamda 12 adet PT-DW17K2 3-çipli DLP™ projektör seçildi.

"Seyirci deneyimine muazzam katkı sağladı"

 

Her biri 10.000:1’lik kontrast oranına sahip 17.000 lümen parlaklık sunmaktadır. Diğer Panasonic büyük mekan projektörleri gibi PT-DW17K2’nin de son derece kompakt bir gövdesi var ve DIGITAL LINK bağlanabilirliği, dikey mod yeteneği ve çoklu ekran projeksiyonu gibi çeşitli gelişmiş özellikler sunmaktadır. Bunun yanı sıra, her ziyaretçinin mutlu ayrılmasını sağlamak için DW17K2'ye dörtlü lamba sistemi eklenmişti, yani eğer bir lamba arızalanırsa, şov devam edecekti.

Royal Edinburgh Military Tattoo Operasyon Şefi Doug Cook açıklamasında şöyle dedi: "Önceden elimizde bulunan projektörlerin miadı dolmuştu ve onları daha üst model ürünlerle yenilemek istedik, böylece bu üstün teknolojiye sahip olduk.

"Her zaman seyirciye şovla ilgili en çok neyi sevdiklerini sorarım. Projektör görüntülerinin iyileştirilmesi sayesinde, bu yıl neyi beğendikleri oldukça açıktı. Şovu daha önce izlemiş olanlar, özellikle görüntüler daha parlak ve net olduğu ve bu projektörlerden daha fazla ışık geldiği için farkı anlıyorlar. "Seyirci deneyimine muazzam katkı sağladı".

Modern projeksiyon sistemi Projection Studio şirketindeki üç boyutlu video projeksiyon eşleme uzmanlarına şova geometrik diziler, görüntü montajları ve taş parçalama efektleri gibi tümü kalenin cephesinde mükemmel görüntülenen daha karışık görsel bileşenleri dahil etme fırsatı sağladı.

"Muhtemelen çalışmak zorunda kaldığım en zor alandı"

 

"Şelalelerimiz var, Mordor'umuz var, parçalanan ve patlayan kalemiz var, bu yüzden bu bakış açısından değerlendirildiğinde çok daha keyifli" dedi Ross Ashton.

90 metre genişliğine yayılabilen projeksiyon alanı, aşağıdaki gezinti yolunda gerçekleştirilen canlı performanslar sırasında, kale duvarlarının tam genişliğini kaplamaktadır.

Şov toplamda iki saatten biraz daha kısa sürüyor ve zorluklarını, özellikle projeksiyon yüzeyiyle ilgili olanları, beraberinde getiriyor.

"Kale tamamen asimetrik bir yapıda ve kimi yerde projeksiyon grubundan 60 metre kadar uzakta bulunabilen birçok dış duvar ve surdan oluşuyor. Sanırım çalışmak zorunda kaldığım en zorlu alandı. Oldukça karanlıktı ve işe bir de ıslaklık eklenince karanlık daha da artıyordu" diye sözlerini tamamladı.