• Bükreş'in yıldönümü kutlamalarına parlak bir başlangıç

Bükreş'in yıldönümü kutlamalarına parlak bir başlangıç

Bükreş'in 555. kuruluş yıldönümünü kutlamak amacıyla, dünyanın en büyük mimari video eşleştirme gösterilerinden birini hazırlamak için 104 Panasonic projektör kullanıldı

Meşhur Parlamento 1990 yılında inşa edildi ve şu anda ABD'deki Pentagon'dan sonra dünyanın en büyük ikinci yönetim binası. Komünizmin bu muazzam sembolü uzaydan bile görülebiliyor ve her yıl on binlerce turistin gezi programında yer alıyor.

Tek bir kesintisiz görüntü oluşturmak için geometrik eşleme yazılımı ve kenar harmanlama kullanıldı ve etkileyici 104 adet Panasonic PT-DZ21K projektör kullanılarak büyük bir ekran oluşturuldu.

Panasonic'in amiral gemisi PT-DZ21K, nefes kesen güzellikle görüntüler, kolay bakım ve güvenilir bir çalışma sunuyor. 20.000 lümen parlaklık ve çok sayıda yaratıcı özellik sunan PT-DZ21K, olağanüstü kompakt bir gövdeye sahiptir. Her özelliği, çok titiz projeksiyon profesyonellerinin ihtiyaçlarına karşılık vermek için tasarlanıp geliştirilmiştir.

Şovun prodüktörlüğünü yapan 360 Revolution isimli şirketin Teknik Direktörü Adrian Pochiscan şunları söyledi: "DZ21K modelini boyutu ve çok sayıda projektörü istifleyebilmemize olanak verecek kadar sağlam olmasından dolayı seçtik. Çözünürlüğünü, uzaktan kumanda özelliklerini, ve kararlılığını ve enerji tasarrufunun yüksek olmasını sevdik. Eğer başka bir projektör seçseydik, gösteriyi düzenlemek için küçük bir hidrogüç santrali inşa etmemiz gerekecekti.

iMapp Bükreş 555 adı verilen bu projede, her biri beş dakika 55 saniye süren animasyonlu ekranlar tasarlayarak becerilerini sergilemek suretiyle yarışan beş görsel sanatçı takımı vardı. Etkinliğe 60.000'den fazla kişi katıldı ve kazanan Damien Fontaine liderliğindeki bir Fransız takımı oldu.

Muazzam Bir İş

Hazırlığı toplam altı ay süren bu dev etkinlikte, MaxIn10sity projeksiyon eşleme uzmanlarına gerek duyuluyordu. “Boyut önemlidir. Öncelikle iyi bir kalite elde etmek için çözünürlüğün gerçekten yüksek olması gerekiyordu. Satış Müdürü Tamas Vaspori bunu şöyle ifade ediyor: "Tüm süreç daha küçük bir bina ya da normal bir 3 boyutlu animasyon için hazırlık yapmaktan dört kat daha zordu, bu gerçekten çok büyük boyutlu bir işti. Binanın 3 boyutlu modellemesinden sorumluyduk. Binayı bir lazer tarayıcı ile taradık. Model hazır olduğunda onu sanatçılara gönderdik ve gösteri için farklı tarzlar seçmeye çalıştık."

Sarayın yüzeyi üzerinde, sarayı bir kitaplığa dönüştüren göz alıcı görseller oluşturuldu, böylece sarayın kendisi hareket ediyormuş illüzyonu yaratıldı.

Panasonic Avrupa Ürün Pazarlama Müdürü Hartmut Kulessa şunları söylüyor: "Panasonic projektörlerinin kutlamaların bir parçası olarak seçilmiş olmasından çok büyük memnuniyet duyuyoruz. Projektörlerimiz, yüksek parlaklık ve renk derinliğinden boyutlarının çok yönlülüğüne ve kenarlardan harmanlanmış çok sayıda projektörün kullanımıyla sunulan projeksiyon şekline kadar tüm gücünü başarılı bir şekilde gösterdi.

İzleyiciler, gösteri hakkında düşündüklerini söylemek için sosyal medyayı kullandı. Youtube kullanıcısı Emil Kazinjsky şöyle yazmış: "Daha önce bundan iyi bir gösteri izlememiştim. Muhteşem ve çok güzeldi!" Serban Constantin ise paylaşımında "Bükreş'te şehrin 555. yıldönümü için muhteşem bir projeksiyon."

Panasonic projektörler daha önce Berlin Işık Festivalindeki yüksek profilli ekranlar için kullanıldı ve Brandenburg Kapısında mimari bir video eşleme gösterisi oluşturuldu. DZ21K ayrıca Londra 2012 Olimpiyat Oyunları ve Roger Waters'ın The Wall Live turnesi için de kullanıldı.

Panasonic projeksiyon uzmanı Nakada Tomohori, PT-DZ21K modelinin bu uygulamalarda neden bu kadar popüler olduğunu şöyle açıklıyor: "Bu projektör kullanıldığında, taşımak için sadece iki kurulum ekibi üyesi gerekiyor. Ağırlığı sadece 43 kg, böylece kuleler şeklinde istiflemek çok kolay. Projektörlerin her birinde dört lamba var. Eğer bir lamba arızalanırsa gösteri devam edebilir."