BU SÜRÜKLEYICI DENEYIM EBEDI ŞEHRIN TARIHINI SERGILIYOR

Paco Lanciano tarafından tasarlanan Welcome to Rome, Panasonic PT-RZ570W lazer projektörlerle oluşturulmuş sürükleyici bir deneyim.

“Bu gösterinin amacı, Roma şehrinin çok eski tarihinin yorumlanabilmesi için etkili bir çözüm sunan sürükleyici bir deneyim yaratmaktır. Bu büyük projenin merkezinde video projeksiyonu yer alıyor.”

Paco Lanciano - Fizikçi ve bilimsel iletişimci

Client – Welcome to Rome, Elcor Srl
Location – Roma
Sağlanan Ürünler – PT-RZ570
Zorluk

Roma şehrinde bir zaman yolculuğuna çıkmak için sürükleyici projeksiyonlar kullanmak.

Çözüm

Kurulum kolaylığı, parlaklık düzeyi ve güvenirlik nedeniyle 15 adet Panasonic PT-RZ570W projektör kullanmak.


Fizikçi ve bilimsel iletişimci Paco Lanciano tarafından tasarlanan Welcome to Rome, turistler ve Roma vatandaşları için Ebedi Şehrin çok eski hikâyesini yalnızca 30 dakika içerisinde anlatmak üzere tasarlanıp kurulmuş bir multimedya alanıdır.

Roma’nın merkezinde, eski Cinema Augustus’un olduğu yerde bulunan Welcome to Rome, sürükleyici video projeksiyonları ve görüntülerle senkronize edilmiş yenilikçi ses çözümleri kullanılarak ziyaretçilerin bir yolculuğa çıkmasını sağlamak üzere bütünüyle yeniden inşa edildi.

80 koltuklu ana salonda 10 adet Panasonic PT-RZ570W video projektörü ve zeminde Roma şehrine adanmış 35 metrekarelik geniş bir rölyef yer alıyor. Bu, içeriğin yoğun sürükleyici etkisi nedeniyle güçlü duygular uyandıracak bir deneyim sağlayan eksiksiz bir kenar kaynaştırma çözümüdür.

Projenin arkasındaki felsefe

Welcome to Rome projesinin amacı, yüksek kaliteli projeksiyonlardan faydalanılarak ziyaretçilere Roma’nın temellerinden bugününe kadar kılavuzluk edecek, şehre ilişkin tarihi bir çerçeve sunmaktır.

“İlk defa Roma’da gerçekleştirilen fikir; bu büyük, bütünsel ve çok yönlü donanım sayesinde uygulamaya kondu ve Roma şehrinin hikâyesini ve gelişimini anlatıyor,” diyor Paco Lanciano. Anlatım, bu sürükleyici deneyim boyunca tarihsel anlatı ilerledikçe izleyicilere hikâye ve görüntülerle kılavuzluk ediyor.”

“Welcome to Rome” izleyicileri eğitip eğlendirirken onlara bir yandan da duygusal bir deneyim yaşatmayı amaçlıyor. Gösteri, hızla ilerleyen gündelik yaşamlarımızla aynı doğrultuda hızlı ve verimli bir iletişim şeklinden oluşuyor. Tarihsel dönemlerin sıralaması izleyiciyi oyalamadan vakitli ve doğru bir akışla ilerliyor; bu format, hem turistler için uygun hem de bizzat Romalılara yaşadıkları şehrin tarihindeki önemli aşamaları hatırlama şansı sunuyor.

Alanların düzeni

Deneyim alanı beş farklı bölümden oluşuyor; geniş bir ana salon ve ziyaretçilerin ana sinema salonuna ilerleyişini kolaylaştırmak için antre işlevi görecek şekilde tasarlanmış dört küçük oda. Küçük odalar, tarihteki bazı belirli dönemlerin daha ayrıntılı bir şekilde incelenmesine ayrılmış. Beş bölümde toplamda 15 adet Panasonic PT-RZ570W Solid Shine lazer projektör bulunuyor.

Ana salon bir sinema salonu; on adet PT-RZ570W projektör ile 35 metrekarelik bir Roma rölyefi içeren bu salon 80 kişiyi ağırlayabiliyor. Çoklu projeksiyon sistemi beş farklı yüzeyde kullanılıyor: iki yan duvar, zemin, tavan ve heykel. Böylece izleyiciyi tam anlamıyla kuşatıyor.

“İzleyiciler için IMAX sinemalarının tipik düzeninden faydalanarak koltukları ekrana mümkün olduğunca yaklaştırmaya çalıştık,” diye vurguluyor Paco Lanciano. “Yansıtılan görüntülerin hepsi gerçek kaynaklardan, portrelerden, tablolardan ve mimari özelliklerden toplandı. Bilgisayar grafikleri veya sanal görüntüleme kullanmadık: Hikâyenin anlatı gerçekliğine saygı göstermek için şehrin gerçekçi bir portresini sunmayı tercih ettik.”

30 dakika. Welcome to Rome, hızlı bir genel bakış sunarak ziyaretçilere şehre ilişkin daha iyi bir deneyim kazandırıyor.

Heykel üzerine projeksiyon. Zeminde video eşleme örneği.

Sürükleyicilik. Ana odada 10 adet Panasonic lazer projektör bulunuyor


Teknoloji seçimleri

"Panasonic video projektörleri, çok kompakt ve kullanımı kolay olduğundan planlama aşaması sırasında bazı önemli noktaları saf dışı edebilmemizi sağladı," diyor BitCodeLab'dan kurulumu tasarlayıp denetleyen Luca Altobelli. “Örneğin, ana salondaki projeksiyon sistemini kurarken ekipmanı açılı ve/veya dikey pozisyonlara sığdırmakta hiç sorun yaşamadık.

PT-RZ570W sabit lensli bir projektör, bu da Welcome to Rome ortamı için çok uygun.

“Müze tamamen Remu 2 ile yönetildi,” diye belirtiyor Luca Altobelli. “Çalışma arkadaşlarım Francesco Antoniella ve Francesco Venturini ile bir kılavuz yazılım paketi geliştirildi.”

Remu 2; video, ses, ışık ve her ziyaretçinin alana girerken rota boyunca istasyonlarla etkileşime geçmek ve ses kliplerini kendi dillerinde dinlemek için aldığı Remupersonal cihazlarını kontrol ediyor. Bu kılavuz yazılım, tek bir arayüzle ‘adaların’ her birindeki sunumları kontrol ediyor.

“Remupersonal bir sensör ağından faydalanarak ziyaretçilerin konumlarını tespit ediyor ve kaydedilen içeriği otomatik olarak yönlendirmek için verileri merkezi kontrol birimine aktarıyor” diyerek sözlerini sonlandırıyor Luca Altobelli.

“Işıklar video projektörlerinden DMX ışık kısıcılarla yönetiliyor. Remu sistemi ziyaretçi gruplarını da yönetiyor, böylece örneğin okul gruplarının veya organize edilmiş turların daha iyi koordine edilebilmesini sağlıyor.”

Sıfır bakım

Panasonic Solid Shine projektörleri lazer teknolojisinden faydalanıyor: Işık kaynağı 20.000 saatlik bir çalışma ömrüne sahip (bu nedenle lamba değiştirmeye gerek kalmıyor); hava filtresi de bakım gerektirmiyor. Welcome to Rome 10 yıllık bir tahmini ömre sahip olacak kalıcı bir multimedya gösterisi olarak tasarlandı. Bu nedenle kurulumu gerçekleştirilen teknoloji dikkatle seçildi.

Kenar Kaynaştırma. Zemin projeksiyonu, üç boyutlu bir görüntünün oluşmasına katkı sunuyor.