• Dünya'ya uzaktan bir bakiş

Dünya'ya uzaktan bir bakiş

'Panasonic business' almanya, Oberhausen gasometer'de bulunan en önemli parça Için sorunsuz lazer projeksiyon çözümü üretiyor

Ülkenin endüstriyel mirasının güçlü bir sembolü olan kent simgesi "Oberhausen Gasometer" Almanya'nın Ruhr bölgesinde bulunuyor. 1920'lerde Avrupa'da inşa edilmiş olan en uzun gazometre şuanda 7.000 metrekarelik sergi alanı olarak kullanılmak üzere değiştirildi. Gazometrenin mağarayı andıran iç bölümü, yıl boyunca konserlerin ve tiyatro gösterimlerinin dahil olduğu etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

Müzenin en son sergisi 'Wunder der natur' en iyi uluslararası doğa ve yaban hayatı fotoğraflarını vitrine çıkararak doğal hayatın çeşitliliğini vurguluyor. Sergi, ortaya koyduğu başarı sayesinde 2017'nin sonuna kadar bir yıl süreyle uzatıldı.

İlk olarak küratör Peter Pachnickie tarafından tasarlanmış olan sergi, BBC TV dizilerinin ve dünya genelinde fenomen olan Planet Earth'ün film sekanslarının yanı sıra foto muhabir Christian Ziegler'in ve küçük nesne fotoğrafçısı Manfred Kage'in beğenilerinden oluşan 150 civarındaki geniş formatlı illüstrasyonları kapsıyor.

 

"Panasonic mükemmel bir destek sağladı"

Serginin ilgi çekici noktası olarak Intermadiate Engineering tarafından tasarlanmış ve 100 metre yüksekliğinde bir boşluğa asılmış olan 25 metrelik bir küre bulunuyor. Panasonic PT-RZ670 lazer projektörleri burada German Aerospace Center (DLR) (Alman Uzay Merkezi) ortaklığı sayesinde elde edilmiş olan nefes kesici yüksek çözünürlüğe sahip uydu görüntülerini kullanarak Yeryüzünü gösteriyor.

Yeryüzü atmosferinin 36.000km yukarısına yerleştirilmiş uyduları kullanarak elde edilen hızlandırılmış çekim görüntüleri, mevsimler arasında günden geceye değişen etkileyici manzarayı gösteriyor. Ziyaretçiler aynı zamanda, bulut ve hava hareketlerinin yanında kışın Kuzey Kutbu'ndaki buz oluşumlarını da görebiliyorlar.

Video sekansı, DLR tarafından kesintisiz bir filmin içine birbirine eklenmiş bir kaç uydudan çekilmiş olan 1.5 milyon uydu görüntüsünden oluşturuldu.  

12 lazer projektörü, küreyi 27,648,000 projeksiyon haritalı piksellerle kaplıyor. Gazometrenin çatısına taşınmış, güvenilir projeksiyon teknolojisi kullanılarak üretilmiş olan cam, etkileyici ve panoramik bir yeryüzü manzarası sağlıyor.

Intermediate Engineering tam boy gazometre alanına geçmeden önce, kendi alanlarına gözetleme bilgisayar sistemleri ve haritalama yazılımları kurarak küçük test ekipmanları oluşturdu.

DLR, Intermediate Engineering tarafından sağlanan sanal kamera ekipmanlarını kullanarak her bir projektör için video sekansları oluşturdu. Son kurulumda, projektörlerin hizalanması ve konumlarının ayarlanmasıyla beraber kameralar sanal gazometredeki küreye odaklandı. İçeriği tamamıyla oluşturmak toplamda 90 gün sürdü.

Gazometrenin büyük oranda çelik yapısı %95 kadar yüksek nem ve 44°c'ye kadar olan sıcaklıkla zorlu bir iç ortama sebep oluyordu. Intermediate Engineering'in uzaktan kontrol sunucusundan, kesintisiz çalışmanın sağlanabilmesi için,
ortam koşulları izlendi. Fakat teknik destek beş saatlik uzaklıkta olduğu için, şirketin, güvenebileceği bir ürün ve destek paketine ihtiyacı vardı.

Intermediate Engineering'in kurucusu ve genel müdürü Heiko Wandrey konuyla ilgili olarak bunları söyledi:"Herhangi bir şirketin ürünlerle sorunları olabilir fakat önemli olan problemler ortaya çıktığında onlarla nasıl başa çıktığınızdır. Bu problemlerin olabildiğince çabuk çözülmesi gerekir"

"İyi iletişim hizmette fark yaratır. Konuşmak ve tavsiye almak için birini aradığımızda Panasonic mükemmel şekilde destek sağladı. Bizim onlardan beklediğimiz iyi bir ekipmandı.

Belirli bir geçici ünitenin de dahil olduğu geniş kapsamlı bir hizmet sözleşmesinin uygulanması, bir sorun ortaya çıktığında bilgilendirmek, yardımcı olmak ve muhtemel maksimum hizmet zamanını garanti altına almak için hazırda bir uzman bulunduğu anlamına gelir. Sözleşme gereğince,12.00'dan önce bir sorunun ortaya çıkması durumunda, 24 saat içinde Intermediate Engineering'e yedek projektör sağlanacaktır. 

"Kış boyunca önemli projektör başlatma problemlerine yol açan oldukça düşük seviyede sıcaklıklar deneyimledik. Panasonic bu sorunla, üniteyi düşük sıcaklıkta başlatmaya dair gerekliliklerimizi yerine getirmek için güncellenmiş olan
yedek üniteleri sağlayarak başa çıkıyor ve biz bu sonuçlardan oldukça memnunuz," diye belirtiyor Heiko Wandrey. 

Projeksiyonun doğaya mümkün olduğu kadar bağlı kalması gerekiyor - "Renk üretimi benzersiz olmalı, eğrilme düzgün olmalı, parlaklık yüksekliği ve haritalama mükemmel olmalıdır. Serginin en önemli parçası olduğu için parmaklık yüksekti," diye belirtiyor Heiko Wandrey.

 

Üstün kalite, güçlü projeksiyon

 

Panasonic'in 'SOLID SHINE' lazer teknolojisi sayesinde 20.000 saat bakım gerektirmeyen çalışma süresiyle birlikte PT-RZ670 işe uygun görüldü. 6.500 lümen, sıra dışı ve göz alıcı olmasına imkan veren etkileyici bir parlaklık seviyesi ve 360 derece esnek montaj seçenekleri sunuyor Hava geçirmeyen, hermetik sızdırmaz kasa, müzeye tozlu ve kalabalık bir ortam hakimse bile yüksek kaliteli fotoğrafı garanti ediyor.

Seçilebilir beş mod aynı zamanda parlaklık ve tak-ve-unut ömrü arasındaki en iyi kombinasyonu garanti ediyor. Bunu da en verimli, uzun ömürlü modda 87.600 saate kadar bakım gerektirmeyen operasyonu mümkün kılarak gerçekleştiriyor.

Projektör sayısı: 12
Sanal kürenin piksel olarak çözünürlüğü: 27.648.000
Otomatik kalibrasyon için parlaklık sensör sayısı: 52
Metre bazında gazometrenin yüksekliği: 117,5
Metre bazında gazometrenin çapı: 67,6
Santigrat derece bazında gazometrenin içindeki maksimum sıcaklık: 44
Gazometrenin içindeki maksimum nem oranı (yüzde olarak): 95,3%