IP üzerinden Ders Kaydı

Ders kaydı pazarı 

Nasıl çalışır?

Panasonic donanım ve yazılım

Panopto yazılımı

Vaka çalışmaları

Bize ulaşın

 

İzleyin, dinleyin, anımsayın. Ders kaydı, öğrenim deneyimini iyileştirir

Dersleri çevrimiçi kaydetmek ve paylaşmak hızla yüksek öğretimin geleceği haline geliyor. Kişisel olarak katılmasalar bile öğrencilerin yalnızca öğrenme deneyiminden daha fazlasını elde etmelerini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda da üniversite ve liselerin daha geniş kitlelere ulaşmalarını sağlar.

Ders Kaydı, kurumların sınıf veya konferans salonu sunumlarını kaydetmelerini ve canlı yayın ya da indirme için mevcut sürümleri çevrimiçi olarak yayınlamalarını sağlayan bir teknoloji paketidir.

IP üzerinden Panasonic Ders kaydı; video kaydı, 4K projeksiyon, etkileşimli beyaz tahta ve çevrimiçi yayıncılığı (Panopto gibi harici yazılımlar aracılığıyla) içeren kablosuz ve entegre bir çözümdür.

Ders kaydı neden büyüyen bir küresel pazar? 

Son pazar araştırması, küresel ders kaydı pazarının 2017 yılında 2,24 milyar ABD doları seviyesinden 2022'ye kadar 9,39 milyar ABD dolarına ulaşabileceğini gösteriyor.

Ayrıca Panasonic 14 ülkede 171 üniversite ve diğer yüksek öğretim kurumları ile bir anket gerçekleştirmiş ve yaklaşık %60'ının önümüzdeki 3 yıl boyunca Ders Kaydı için yatırım yapmayı planladığını öğrenmiştir.

Engeller veya korkular neler olabilir?

Bazı öğretim görevlilerinin fiziksel katılımda bir düşüş korkusu güven verici bir şekilde asılsızdır. Bu yılın başlarında yayınlanan Aberdeen Üniversitesi raporu*, ders kaydının katılımı azalttığına dair hiçbir kanıt bulamadı.

Kaynak: (2) Aberdeen Üniversitesi 
https://psyarxiv.com/fd3yj

Bu konuyla ilgili daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

 

Öğrenciler nasıl yararlanır? 

 • Daha iyi anlayın

Ders kaydı, karmaşık ve zor konuların anlaşılmasını kolaylaştırmaya yardımcı olur.

 • Kendi temponuzda öğrenin

Ders kaydı, içerik ana dilinizde olmadığında veya not almayı zor buluyorsanız harikadır.

 • Daha fazla soruya teşvik eder

Öğrenciler ders sırasında istedikleri tüm soruları soramıyor ya da katılamıyorlar ise daha sonra görüntüleyebilir ve takip soruları sorabilirler.

 • Her an, her yerden öğrenin

Ders kaydı, uzaktan öğrenim ve denizaşırı öğrenciler için mükemmeldir. Öğrencilerin farklı öğrenme stilleri ve tercihlerine uyum sağlamanın harika bir yoludur.
Özellikle de derslere katılamayan engelli veya uzun süreli hastalığı olan öğrencilere yardımcı olur.

 • Daha etkili dersler

Öğretim görevlileri canlı yayına başlamadan önce içeriklerini inceleyebilir ve düzenleyebilirler. Ayrıca diğer kaynaklardan kendi ders sunumlarına kolayca bilgi ekleyebilir ve daha akılda kalıcı hale getirebilirler.

Bu konuyla ilgili daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

 

Üniversiteler nasıl yararlanır? 

 

 • Daha akılda kalıcı içerik

Daha ilgi çekici, etkileşimli dersler oluşturun. Sınıf zamanını daha iyi kullanın ve öğrencileri sınıf dışında fikirleri ve sorunları gözden geçirmeye teşvik edin.

 • Kullanımı izleyin

Derslerin en çok görüntülenen bölümlerini ve hangi öğelerin daha fazla açıklama veya vurguya ihtiyaç duyduğunu belirleyin.

 • Gelir oluşturun

Derslere katılamayan kişileri ekleyerek öğrenci kayıt sayısını artırın.

 • Öğretim görevlilerinin performanslarını iyileştirin

Dersleri gözden geçirin, iyileştirilmesi gereken alanları belirleyin ve öğretim görevlilerine profesyonel gelişimleri konusunda yardımcı olun.

 • Öğretim görevlilerinin stresini azaltın

Özellikle büyük kitlelerin önünde sürekli olarak bilgi tekrar etmek zorunda kalmaktan kaçının.

 • En iyi uygulamayı paylaşın

İş arkadaşlarının birbirlerinin derslerine hızlı ve kolay bir şekilde erişebildiğinden emin olun.

 

Nasıl çalışır? 

Ders kaydı sistemleri, kurumların ihtiyaçlarını karşılayacak yazılım ve donanımı içerir. Asgari olarak öğrencilerin dersleri gözden geçirmelerini sağlayan bir kamera ve ders kaydı yazılımı gerektirirler.  Daha sonra genellikle projeksiyon ve ekranlar ekleyeceksiniz.

Panasonic Donanım ve yazılım teknolojisi

Panasonic Ders Kaydı, IP üzerinden tamamen entegre edilmiştir ve kablolar olmadan 4K video kaydetme, paylaşma ve oynatma özgürlüğü sağlar.

 • Profesyonel kameralar: Görünürde bir kablo olmadan kaydedin ve paylaşın 

İnanılmaz derecede geniş kayıt seçeneği yelpazesine sahip Panasonic, kayıt kalitesi ve yakınlaştırma aralığı ile birlikte yapı tasarımı ve ücretsiz yazılımlar için sürekli olarak seçilmektedir. 

Panasonic'in yeni kameraları (HN32, HN40 ve HN130) artık ağınızdaki tüm NDI uyumlu sistem ve yazılımlar için bir kaynaktır.
NewTek NDI | HX sürücüsü etkin durumdayken ağınızda algılanan tüm kameralar hemen kullanıma hazır olur; karmaşık bir yapılandırma gerektirmez.

NewTek, Panopto gibi Ders Kaydı sistemlerinde NDI|HX kullanmak için Studio Monitor ve Virtual Camera da dahil olmak üzere buradan indirilebileceğiniz ücretsiz yazılım araçları sağlar.

*Otomatik İzleme ile uyumlu değildir
   

Panasonic, donanıma ek olarak özellikle ders kaydı kullanımı için tasarlanmış ücretsiz bir yazılım ile teklifi tamamlıyor.

Hepsi bir arada – Otomatik izleme yazılımı 

Sizi daima haberdar edeceğiz

Kurulumu kolay otomatik izleme yazılımımız, kameranın ders sırasında hoparlörü takip etmesini sağlayan yüz tanıma özelliğini kullanır, böylece ayrı bir kamera operatörüne ihtiyacınız yoktur. Ek olarak öğretmene odaklanmayan geniş açılı görünümlerden kaçınarak öğrencilerin ilgisini en yüksek seviyede tutarsınız.

Sunucu lisansı AW-SF200, tek seferde en fazla 4 kamerayı kontrol edebilir

Otomatik İzleme AW-SF200 30 günlük ücretsiz deneme sürümü

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ücretsiz PTZ kontrol merkezi:

 • Birden çok PTZ kameranın merkezi yönetimi: Ekrandaki düğmeler, kaydırıcılar veya bir dokunuş ile Kaydırma/Eğme/Yakınlaştırma
 • Küçük resimli kamera ön ayar düğmeleri (9 noktaya kadar Kaydet/Geri Çağır/Sil)
 • Kamera görüntü kalitesi ayarı ve birden çok kameranın eşzamanlı kontrolü
 • Kamera SD kaydı Başlat/Durdur (Yalnızca SD kart kaydını destekleyen kameralar için)
 • Fonksiyonları yönetici kimlik doğrulaması ile sınırlar. Birden çok bilgisayar arasındaki veri ayarını kopyalar
 • Otomatik kamera bulma ve ağ ayarı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ücretsiz Virtual USB Sürücüsü: Bir ders kayıt yazılımı ile bağlantı kurmak için herhangi bir Panasonic PTZ kamera eklemeniz yeterlidir 

Virtual USB, Windows için ücretsiz indirilebilir bir yazılımdır. Yazılım, Panasonic PTZ’deki RTSP akışını bir WDM (Windows Sürücü Modeli) formatına dönüştürür.
Bu, video ve sesin artık tek bir CATV kablosu üzerinden özelleştirilebilir kare hızları ve çözünürlükleri olan Windows tabanlı uygulamalar için okunabilir bir formata dönüştürüldüğü anlamına gelir. Tek seferde en fazla 4 yayın kullanılabilir.

Buradan ücretsiz indirilebilir

 

 • Lazer teknolojisi ve 4K çözünürlüğe sahip projektörler 

Projektörlerimiz sınıf ve konferans salonları için mükemmeldir. Görüntülerin, verilerin ve videoların en yüksek kalitede 3.000 ila 30.000 lümen arasında görüntülenmesini sağlar. Ayrıca en yeni lazer teknolojileri ile en yüksek güvenilirlik ve en düşük bakım gereksinimi sunar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lamba tabanlı projektörlere kıyasla lazer projeksiyon teknolojisinin Eğitim pazarına nasıl yarar sağladığı hakkında bilgi edinin. Lazer teknolojisi, diğer pek çok faydanın yanı sıra daha parlak ve daha iyi projeksiyon (toplam ışık çıkışı %22 daha fazla) ve daha düşük sahip olma maliyeti (en az %11 daha düşük) imkanı sunuyor.

 

 • Bilgilendirici ve dokunmatik ekranlar

Mesajlarınızı her yerde teslim etmek ve kitlenizle daha etkili bir şekilde etkileşim kurmak için profesyonel ekranlarımızı kullanın. Ekranlarımız, standart düz ekranlardan video duvarlarına veya FHD veya 4K çözünürlükteki dokunmatik ekranlara kadar rakipsiz parlaklık ve kristal netliğinde görüntülere sahiptir. 

      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Panopto yazılım çözümü 

Kameralarımızı Panopto'ya bağlayın. Kablo yok. Güçlük yok.

Yazılım iş ortağımız Panopto ile kameralarımızı kablo gerekmeden sisteminize entegre etmenizi kolaylaştırıyoruz.

 • Orantılı ders kaydı sağlamayı kolaylaştırın

Panopto, kampüs çapında bir yerleştirme arıyorsanız bile video kullanımınızı ölçeklendirmeyi kolaylaştırır. Panopto, herhangi bir boyuttaki bir sınıfta tüm yapılandırmalarda video kaynaklarının herhangi bir kombinasyonunu kaydetme esnekliğini sunar.

 • Kurulumunuzu basitleştirin

Panopto, bağlı olan tüm kameraları ve mikrofonları otomatik olarak tanır ve kurulumu kolaylaştırmak için profesörlerin kayıt ayarlarını anımsar.

 • Kayıtları otomatikleştirin

Yöneticiler için otomatik kayıt seçenekleriyle kayıtlarını önceden zamanlama becerisini sunuyoruz. Bu, öğretim görevlilerinin derslerin içeriğini normal olarak sunmak dışında bir şey yapmak zorunda kalmadan derslerin tam olarak kaydedildiği anlamına gelir.

 • Doğru içeriği, doğru öğrenciler ile doğru zamanda paylaşın

En yaygın olarak kullanılan Eğitim Yönetimi Sistemleri ile taneli paylaşım izinleri ve entegrasyonlar, kurumunuzun en çok ihtiyaç duyduklarında doğru içeriğin doğru öğrenciler ile paylaşıldığından emin olmasını sağlayabilir. 

 • Yalnızca bir tıklama ile web yayınına başlayın

Panopto, yalnızca tek bir tıklama ile dersleri güvenli bir şekilde yayınlamayı, popüler derslere erişimi artırmanızı ve dış kitle ile bağlantı kurmanızı kolaylaştırır.

 • Etkileşimli video testleri oluşturun

Panopto ile öğrencilerin kavrayışını test etmek, önemli kavramları pekiştirmek ve bilgi birikimini artırmak için videolara çoktan seçmeli, onay kutusu ve doğru/yanlış sorular ekleyebilirsiniz. Bu, öğrencileriniz için daha etkin bir öğrenme deneyimi oluşturur.

 • Öğrencilerin ihtiyaç duydukları içeriğe hızlı bir şekilde ulaşmalarına yardımcı olun

Panopto’nun güçlü video arama işlevselliği olan Akıllı Arama, öğrencilerin bir anahtar kelimeyi aramalarını ve söz konusu anahtar kelimenin bahsedildiği bir derste belirli bir noktaya geçmelerini sağlar. Panopto, ekranda gösterilen veya bir slayt destesinde yer alan, konuşulan her kelimeyi otomatik olarak endeksler, böylece öğrenciler arama terimlerinin kullanıldığı videolarda istenen noktayı bulabilir ve ileri sarabilirler.

 

Ders kaydı, projektörler veya ekran kurulumları hakkında bilgi edinin 

Panasonic Çözümleri, Avrupa çapındaki müşterilerine değerini kanıtlamıştır. Düşük sahip olma maliyeti olan projektörlerimiz ve profesyonel ekranlarımız, Eğitim alanındaki kuruluşlara iş birliği yapma özgürlüğü veren arka plandaki sessiz teknoloji ürünleridir. Teknolojimizin iş dünyasını başarıya götürürken nasıl özgürleştirdiğini keşfetmek için indirebileceğiniz vaka çalışmaları kitaplığımızı inceleyin.

Bize ulaşın veya eğitim çözümleri hakkındaki Panasonic bilgilerini edinin 

Ders kaydı çözümleri ile ilgilenen bir üniversitede veya lisede iseniz aşağıdaki bağlantıya tıklayarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin:

Alternatif olarak ürünlerimiz veya Eğitim pazarı ile ilgili Panasonic bilgilerini almak isterseniz lütfen abonelik merkezimize tıklayın.