• Başlık - Projeler
  • Banner - Projects

Projeler

 

Gönüllü karbon piyasasının önde gelen kuruluşlarından biri olan ClimateCare ile yakın işbirliği içinde çalışarak karbon emisyonlarını düşüren ve yerel topluluklara sürdürülebilir gelişimsel avantajlar sunan üç anahtar proje seçtik.

Rüzgar çiftliği, Türkiye
Proje her biri 2,5MW nominal güçte olan toplam 135MW toplam kurulu kapasite sunan 54 rüzgar türbininden oluşmakta olup Türkiye’nin Osmaniye İlinin Bahçe ve Hasanbeyli ilçeleri arasındaki Gökçedağ’da bulunmaktadır. Enerji avantajlarına ek olarak, proje aynı zamanda yerel toplumu istihdam etmek, yerel malzemeleri ve bileşenleri kullanmakta ve Türkiye'nin artan enerji talebini karşılamasına yardımcı olmaktadır.

Rüzgar çiftliği, Kuzey Çin 
Ningxia Yinyi’nin, her yıl 105 GWh temiz yenilenebilir elektrik enerjisi üretmesi beklenmekte olup bu değer yaklaşık 25.000 İngiliz evinin ortalama yıllık talebine eşdeğerdir. Karbon finansmanından elde edilen gelir proje’nin geri dönüş oranını %8’lik Çin yatırım referansının üzerine taşımış, ticari sürdürülebilirliğini artırmış ve fosil yakıt ile beslenen teknolojilerle yarışır hale getirmiştir. Diğer faydaları arasında Çin’de yerel istihdamın artırılması ve rüzgar enerjisi gelişiminin teşvik edilmesi yer almaktadır.

Tencereler Gana 
Burada birçok aile çok yemeklerini etkisiz biçimde yanan ’ metal bir ızgarada veya ‘kömür tenceresinde mangal kömürü ile pişirmektedir. Proje bu kömür tencerelerini kömür tüketimini %25 oranında düşüren ve Gyapa olarak bilinen verimli bir ocakla değiştirmektedir. Ocaklar aynı zamanda iç mekan duman düzeylerini de düşürmektedir – BM çalışmaları dumanlı ocakların milyonlarca kişinin ölmesine ve on milyonlarca kişinin ciddi hastalıklara yakalanmasına neden olduğunu göstermektedir.