• LAMBALARDAN
    LAZERE GEÇİŞ

Lambalı projeksiyonların devri kapandı mı?

Yazan: Thomas Vertommen, Avrupa Ürün Müdürü

Geçen ay Panasonic tüm yüksek parlaklığa sahip projektör yelpazesini lambadan lazere geçirdiğini açıkladı. 

Bu bir çağın kapanışı gibi görünüyor.

Londra’daki 2012 Olimpiyat Oyunları Açılış Töreni, 104 adet 20.000 lümen projektörün Parlamento Sarayı’nı aydınlattığı Bükreş’in 555’inci yıldönümünü kutlayan dev projeksiyon eşlemeleri veya 2015 yılında Moskova Circle of Lights Festivali’nde Guinness Dünya Rekoru kıran 142 ünite dahil olmak üzere, bu sektörün en akılda kalan projeksiyon eşleme gösterilerinden bazıları bir lamba platformu üzerinden yapılmıştı.

Yedi yıl önce sunduğumuz amiral gemisi PT-DZ21K Panasonic’in segmentindeki pazar payının, bugün de koruduğumuz bir çıta olan, yüzde 80’e ulaşmasına yardımcı oldu.

Ancak lazer platformun toplam güvenilirlik ve daha az bakım açısından sağladığı yararlar aşikardır, bu nedenle artık o devri kapatmanın da zamanı geldi.

Bizce, lazer teknolojisine geçişle birlikte pazar genişleyecektir. Geçen yıl lazer projeksiyon piyasasının 4,57 milyar USD değerinde olduğunu ve 2023 yılına kadar 10,53 milyar USD seviyesine ulaşması beklendiğini gösteren piyasa verileri bu görüşümüzü desteklemektedir.

Teknoloji geliştikçe ve fiyatlar düşmeye başladıkça geleneksel lamba projektörlerini büyük ihtimalle daha az görmeye başlayacağız. Lamba bazlı projektörlerin neden kiralanmaması ve sahnede kullanılmaması gerektiği ile ilgili sebepler tam parlaklığa ulaşıncaya kadar geçen zamandan başlar, yedekleme için çift sıra projektörlerin uygulanması, parlaklıkta kararsızlık ve projektörlerin eksen dışına ayarlanamamasına dek uzayıp gider.

Sektör olarak kendimize karşı dürüst olursak lazer yerine lamba kullanmanın, yedek lamba gelirlerini en üst düzeye çıkarma veya kiralanan ürün adedini iki katına çıkarma isteğinden başka makul bir sebebi yoktur.

Panasonic araştırmasına göre, projeksiyon bazlı etkinliklere ve deneysel ekranlara olan talep yükselmektedir. Projeksiyon eşleme, kutlamalarda havai fişeklerin yerine kullanılmaktadır. Bu, gerçek zamanlı izleme gibi teknolojideki ilerlemeyle birleşerek projeksiyonu konserler, canlı performanslar ve halka açık geniş ekranlar için ideal bir tercih haline getirmiştir.

Panasonic lazer projektörleri, Fransız-Japon dostluğunun 160. yıldönümünde ‘Japonismes 2018’de ve “Guidizio Universale” performansında Eyfel Kulesi’ni aydınlatmak için kullanıldı. Michelangelo ve Sistine Şapeli’nin sırlarında, projektörlerimiz sanatçının en ünlü eserlerini sergilemek için izleyicileri Sistine Şapeli’nin 270 derecelik bir rekreasyonuna taşıdı. Bu yıl ISE’de en yeni projeksiyon eşleme eserini 100.000’in üzerinde kişiye sunmak için uzman projeksiyon tasarımcısı Bart Kresa ile güçlerimizi birleştirdik.

Beş metre yüksekliğinde çok boyutlu bir projeksiyon heykel olan Sviatovid, 2014 yılında ABD’nin Nevada Eyaleti’nde bulunan Black Rock Çölü’nde düzenlenen Burning Man Festivali’nde ilk kez görücüye çıkan ikonik Shogyo Mujo’nun halefi niteliğini taşır. Yeni heykel dört adet 30.000 lm Panasonic PT-RQ32 4K lazer projektör kullanılarak Gerçek 4K’da 360° aydınlatılmıştır.

Kresa, çok güçlü medya sunucuları ile birleşmiş izleme teknolojilerinin, yaratıcı sanatın gelişiminde büyük rol oynayabileceğine inanıyor. “Osaka’daki Universal Studios için, takip teknolojisi ve yedi Panasonic projektör kullanarak canlı olarak eşlediğimiz, hareketli bir Optimus Prime robotu yaptık.”

“AV içinde eşleme konusunun yerini sağlamlaştırmış bir teknoloji olduğunu düşünüyoruz, ancak birçok kişi bunu ilk kez görüyor, yani aslında işin en başındayız.

Gelecekte daha kalıcı eşleme ekranları göreceğimizi düşünüyorum; bu, insanları şehir merkezlerine yönlendirebilir. Tabela ya da mimariyi vurgulamak konusunda aldığımız bilgi taleplerinin sayısında patlama yaşanıyor.”

Tüketicilerin giderek daha fazla yeni deneyimler için can attıkları bir çağda, müzelerden perakende satış yerlerine kadar kuruluşlar artan sayıda karmaşık projeksiyonlar kullanıyor ve lazer bunun için şüphesiz en iyi platform. Hermetik yalıtımlı lazer modülleri Panasonic PT-RZ21K’nin, örneğin 20.000 saate kadar kesintisiz projeksiyon sağlamasına olanak tanıyor. Bu sayede, kiralama şirketlerine daha fazla güvenilirlik ve renk istikrarı sağlanarak bakım yükü ve toplam mülkiyet maliyeti azaltılıyor.

Lazer teknolojisi ve lazer projektörlerin işleyişindeki iyileşme sayesinde, ticari olarak uygulanabilir hale gelmiş olan yarı kalıcı ve kalıcı eşleme uygulamalarıyla pazarın daha da genişleyeceğini görme potansiyeli olacaktır. Bu, kulağa patlayan lambaları değiştirmekten daha iyi bir işletme planı gibi geliyor!