• TEKNOLOJİ DENEYİMLERİ

Lazer projeksiyon ve teknoloji tecrübeleri

Yazan: Hartmut Kulessa Avrupa Pazarlama Müdürü

Eğlence, eğitim ve kültür organizasyonlarının başarısında teknoloji deneyimlerinin belirleyici olma olasılığı neden yüksektir?

Eğlence pazarında teknoloji deneyimleri giderek daha da yaygın hale geliyor. Panasonic, bu yıl ISE'de uzman projeksiyon tasarımcısı Bart Kresa ile işbirliği yaparak 100.000'in üzerinde kişiye bir 3 boyutlu yansıtma gösterisi sundu.

Beş metre yüksekliğinde çok boyutlu bir projeksiyon heykel olan ‘Sviatovid’, 2014 yılında ABD'nin Nevada Eyaleti'nde bulunan Black Rock Çölü'nde düzenlenen Burning Man Festivali'nde ilk kez görücüye çıkan ikonik Shogyo Mujo'nun halefi niteliğini taşıyor.

Yeni BARTKRESA Akademisi'nin açılış kutlamaları kapsamında sergilenen ve görsel-işitsel sanatta yeni bir referans noktası teşkil eden heykel, dört adet Panasonic 30.000 lm lazer projektör kullanılarak Gerçek 4K'da 360° aracılığıyla aydınlatılıyor.

Bart için 4K kullanımı izleyici deneyiminde büyük bir fark yarattı. Önceki heykellerinde kullanılanlarla karşılaştırıldığında, projektörler daha fazla ayrıntı verebildi ve izleyiciyi eyleme yaklaştırarak deneyimi daha sürükleyici ve ilgi çekici hale getirdi.

Panasonic, 10,000, 20,000 ve 30,000 lm sınıfı projektörleri için 4K teklif etti ancak gelecekte daha da genişletilmesi planlanıyor.

Enstalasyon, sınırların zorlandığı ve 3 boyutlu yansıtmanın popülerliğinin arttığı, sektör açısından ilginç bir zamanda gerçekleşiyor. Panasonic tarafından yapılan araştırmada, sektörün dörtte birinin 3 boyutlu yansıtma projelerinde halihazırda yüzde 50'nin üzerinde yıllık büyüme kaydettiğini gösteriyor.

Lazer platformun toplam güvenilirlik ve daha az bakım açısından sağladığı yararlar aşikardır. Lazer projektörlerin kullanım alanlarının genişlemesi ve artması sayesinde, ticari olarak uygulanabilir hale gelen yarı kalıcı ve kalıcı yansıtma uygulamalarının sayısının artmasının ardında bu gerçeğin olduğunu düşünüyorum.

Her türlü yeni formda içerik üretmeyi başarmak daha kolay hale geldiğinden, maliyetlerin düştüğünü ve kalitenin arttığını görüyoruz. Sonuç olarak, küçük kuruluşlar açısından giderek daha erişilebilir hale geliyorlar ve ticari, eğitimle bağlantılı ve kültürel uygulamalar için kitlesel popülariteye ulaşma yolunda emin adımlarla yürüyorlar.

Teknoloji odaklı deneyimler yaratmak, nihayetinde bu kuruluşların kendilerini öne çıkarma becerilerine ve dolayısıyla hedef gruplarını çekme güçlerine katkıda bulunacaktır.

Deneyimsel kullanımın yanı sıra, lazer projeksiyonun farklı sektörlerde de yeni pazarlar yarattığını görüyoruz. ISE 2019'da, lazer projeksiyonun perakende ve diğer yön işaretleri uygulamalarında fırsatlara nasıl kapı açtığını da gösterdik.

Farklı AV ekipmanları giderek daha fazla birlikte kullanılmaya başlıyor. Örneğin, projektörler, PTZ kameralar ve düz panel ekranlar, kurumsal ortamlarda ve eğitim ortamlarında birlikte kullanılıyor ve projeksiyon ile görüntüleme teknolojileri bir araya getirilerek göz alıcı halka açık ekranlar yaratılıyor.

En son pazar istatistikleri, 5000 lümenin üzerindeki lazer projektörlerde Panasonic'in Avrupa'daki pazar payını yaklaşık yüzde 44 oranında olduğunu ortaya koyuyor ve 4K lazer projeksiyon için artan ihtiyacı karşılayacak bir dizi yeni ünitenin piyasaya sürülmesiyle bu oranın daha da artmasını bekliyoruz. Bu çok sayıdaki müşteri talebine üç yeni sıfır ofsetli lensi piyasaya sürerek yanıt verdik. Yeni lensler, mağaza vitrinleri, müze koridorları, tema parklarının iç mekanları ve fuar alanları gibi daha önce kullanılması imkansız olan yerlerde kullanılabilir ekran yüzeyinin her santimetresinden faydalanılan kurulumların gerçekleştirilmesini mümkün kılıyor. Bu, kurulumlar açısından sadık müşterilerimizin elde edebilecekleri ve müşterilerinin deneyimleri söz konusu olduğunda ödediklerinin karşılığını daima almalarını sağlayabilecekleri devrim niteliğinde bir yeniliktir.

Heykel şimdi Polonya'nın Lublin kentinde bulunan Kültürler Buluşması Merkezine yerleştirildi.